2 bin puan toplayan çocuk cennete!

Cennetlik 'monopol'

'Çocuklara İslam'ı öğretecek' 'monopol' benzeri bir oyun hazırlandı.
'Cennet Bahçesi' oyununda zar yerine oklu bir döndergeç var. Hedef de 2 bin puan toplayarak cennete girmek.

ANKARA - Çocuklara İslami kuralları öğretmek için monopol benzeri bir oyun piyasada. 'Cennet Bahçesi'nde monopolden farklı olarak zar yok, yerine oklu bir döndergeç var. Hedef de para değil, 2 bin puan toplayarak cennete girmek.
En az iki kişiyle oynanan oyun besmeleyle başlıyor. Sonra okun gösterdiği sayılara göre kutucukların üzerinde ilerleniyor.
Oyuncu ilerlerken kutucukların üzerinde yazılanları yapmak zorunda: 'Ezbere sure oku', 'Şimdi Kuran okuma zamanı', 'Bir ilahi söyle', 'İslam'da örtünmek farzdır', 'Oyun oynarken dahi namaz kazaya bırakılmaz', 'Cuma Müslümanların bayramıdır', 'İki rekat namaz kıl', 'Müslüman çocuk ezan okumayı bilir', 'Yemek sağ elle yenir' yazılı kutucukları geçtikçe puan topluyor ve cennete yaklaşıyor.
Kutucukların üzerinde bir de kartlar var. Kötü davranış kartıkumar oynamak, vurdumduymaz olmak, ayakta yemek yemek, fazla TV seyretmek gibi) çekenlerin puanı düşüyor. Ama düşen puanı, soru cevap kartı çekip 'Kıblen neresi, dinin ne, dört mezhebi say, azrailin görevi nedir, kâfir kime denir' gibi soruları yanıtlayarak yükseltmek mümkün. Ayrıca sure ve elif ba kartları da var. 2 bin puan toplayanın yeriyse 'cennet'.
Setin içinden çıkan kâğıda göre hedef, "Yüzde 99'u Müslüman olan ülkemizde şiddetten uzak, sağlıklı, genel ahlak kurallarına, örf ve âdetlerimize uygun, toplumumuza her yönüyle faydalı verimli bireylerin yetişmesine katkı sağlamak."
'Cennet Bahçesi'nin dağıtım firmasının yetkilileri oyunun tüm oyuncakçılar ve bazı merketlerde bulunduğunu, satışların ramazan ayıyla birlikte arttığını söylüyor.
Diyanet topu pedagoga attı
Diyanet İşleri Başkanlığı, yaş sınırı belirlenmeyen ve marketlerde serbestçe satılan ürünle ilgili olarak topu pedagoglara attı. Yeprem, "Oyun eğer çocukları yaşına, kabiliyetine göre bilgilendiriyor, eğlendirirken eğitip öğretiyorsa elbetteki iyi bir oyundur. Ama önce mutlaka pedagoglar bakmalı" dedi.
Memory Center Nöropskiyatri Merkezi Ruh Sağlığı Birimi Uzman Psikalog Aynur Sayım ise özellikle yaş kriterine dikkat çekti: "Tabii her aile çocuğuna bazı değerleri vermek isteyebilir. Bu çok doğal ama bunları belli bir yaştan sonra vermeleri gerekiyor. Çok ayrıntı verilmemeli. Ayrıntı verildiği zaman ölümden sonraki yaşam gibi korkular oluşabilir.
Özellikle dokuz yaş öncesinden söz ediyoruz. Ölüm korkusunu, sevdiklerini kaybetme korkusunu yoğun yaşayabilir çocuk."
(anka, Radikal)