2. Daire'nin işi 'aldatan kadınlar'

Türk evliliklerinde yaşanan değişim, Yargıtay üyelerinin önüne giden dosyalardan okunuyor. 'Aldatma'da kadınlar, erkeklere yetişiyor.

ANKARA - Türk evliliklerinde yaşanan değişim, Yargıtay üyelerinin önüne giden dosyalardan okunuyor. 'Aldatma'da kadınlar, erkeklere yetişiyor. Kadının aldatması nedeniyle açılan boşanma davalarındaki artış üyeleri de şaşırtırken 'işyeri' aşklarına dikkat çekiliyor.
Boşanma davalarının karara bağlandığı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi üyeleri, kocalarını aldatan kadınların sayısında artış olduğunu söylüyor. Önceki yıllarda eşlerini aldatan erkeklerin sayısının çok fazla olduğuna dikkat çeken Yargıtay üyeleri, "Son yıllarda karısı tarafından aldatıldığı için boşanma davası açan erkeklerin sayısında büyük bir artış var. Kadınlar da artık erkekler kadar aldatıyor" yorumunu yaptı.
Her yıl binlerce boşanma davasının temyiz incelemesini yaptıklarını belirten Yargıtay üyeleri, 'ihanet' gerekçesiyle açılan davalarda kocalarını aldatan kadın sayısındaki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığını vurguladı.
Yargıtay üyelerinin, önlerine gelen dosyalara ilişkin gözlemleri şöyle:

 • Evli kadınlar kocalarını genellikle işyeri arkadaşıyla aldatıyor.
  Bakımlı erkekler şanslı!
 • İşyerindeki arkadaşıyla kocasını aldatan kadınların yine işyerindeki arkadaşları tarafından kocasına ihbar ediliyor.
 • Kocalarını aldattıklarını itiraf eden kadınların büyük bir bölümü kocalarının bakımsız olmasından yakınıyor ve bu gerekçelerle bakımlı olan erkeklerle birlikte olmaya başlıyor.
  Hâkimleri çocuklar zorluyor
  Yargıtay üyeleri, kocalarını aldatan çocuklu kadınların boşanma davasında en çok çocukların durumunun kendilerini çok zorladığını belirtiyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir üye, "Aldatanın kadın veya erkek olması önemli değil. Ancak, çocuklu ailelerde çocuklar bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. Bu nedenle kocasını aldatan kadına çocukların velayetinin verilmemesi yönünde kararlara da imza atıyoruz" dedi.
  Yargıtay üyelerinin diğer bir belirlemesi de, geliri olan kadınların, aldatma veya diğer gerekçelerle daha sık boşanma davası açmaya başladıkları yönünde:
  "Eskiden erkekler boşanma davası açardı. Şimdi kadınlar da en az erkekler kadar boşanma davası açıyorlar. Ekonomik bağımsızlığı olan kadınlar eşlerini boşamaktan çekinmiyor. Özellikle büyük kentlerde, metropollerde yaşayan kadınlar daha evliliklerinin ilk üç ayında boşanma davası açarak eşlerinden boşanıyor."