2 defa ölümden döndüğü kaçak ocakta çalışıyor

2 defa ölümden döndüğü kaçak ocakta çalışıyor
2 defa ölümden döndüğü kaçak ocakta çalışıyor
Zonguldak'ta, 19 yıldır kaçak kömür ocaklarında çalışan 35 yaşındaki İsmail Eliusta, 2006 yılında göçükte kaldı, 2008'de dinamitle yüzü parçalandı. Kaçak ocaklarda çalışmaya devam eden Eliusta, olası 3'üncü bir kazada ölebileceğini ancak 4 çocuğuna bakabilmek için çalıştığını söyledi.

ZONGULDAK - Madenci babanın 3 oğlundan en büyüğü İsmail Eliusta, 16 yaşında kaçak kömür ocaklarında çalışmaya başladı. Eliusta, 2006'da çalıştığı kaçak ocakta meydana gelen göçükte mahsur kaldı. Eliusta, çalışma arkadaşlarının yaklaşık 4 saat süren göçük açma çalışması sonucu yaralı kurtarıldı. Üzerindeki toprak yığınlarına rağmen bulduğu küçük boşluk sayesinde hayatta kalmayı başaran Eliusta, hastanede 13 gün süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

Eliusta, başka yapacak bir olmaması nedeniyle yine kaçak ocaklarda çalışmaya devam etti. Eliusta, ocakta ikinci kazaya Eylül 2008'de eşi 4'üncü çocuğuna hameliyken yakalandı. Eliusta, galeri açmada kullanılan dinamitin aniden patlaması sonucu ağır yaralandı. Yüzü parçalanan, vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan Eliusta, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından Ankara 'ya sevk edildi. Eliusta, 1 yıl içinde 10'un üzerinde ameliyat geçirerek yeniden sağlığına kavuştu.

"ÇOCUKLARIM İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM"
Ocakta, 2 kez ölümün kıyısından dönen İsmail Eliusta, eşi 30 yaşındaki Zeliha, çocukları 14 yaşındaki Fırat, 12 yaşındaki Yağmur, 10 yaşındaki Kezban Ceylan ve 4 yaşındaki Yaren için yeniden kaçak ocağa girerek çalışmaya devam etti. İsmail Eliusta, olası bir üçüncü kazadan sağ kurtulamama endişesi yaşadığını, ancak çocukları için çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Hergün maden ocağına girerken korktuğunu, geçirdiği iki kazanın aklına geldiğini anlatan İsmail Eliusta, şöyle konuştu:

"4 saat göçükte kaldım. Toprak gömdü beni. Ama arkadaşlar kurtardı. 13 gün hastanede yattım. Diğer kazada yüzüm parçalandı, kollarım, bacaklarım yandı. Bugüne kadar belki 15 ameliyat oldum. Bacağımdan yüzüme parça aldılar. Şimdi yine çalışıyorum. Korkuyorum ama yapacak başka bir iş yok. Korksan ne olacak? Gideceksin sonuçta. Garsonluk yapsan, alacağımız günlük 20 lira. Hiç olmazsa burada asgari ücretin biraz üzerinde alıyoruz da ev kiramızı ödeyip, çocuklarımızı okutabiliyoruz."

KARDEŞİ MADEN OCAĞINDA ÖLDÜ
Maden işçisi kardeşi Ersan Eliusta'nın da 29 Aralık 2008'de özel bir şirkete ait maden ocağında çalışırken geçirdiği kazada hayatını kaybettiğini belirten İsmail Eliusta, şöyle dedi:

"Zor da olsa yapacak bir şey yok. Ben 16 yaşımda başladım bu işe. Kaçak ocaklar diğer ocaklar gibi de değil. Çalışma şartları ağır, güvenlik önlemleri yetersiz. Buna rağmen ekmek parası için giriyoruz. Madenci 3 kardeştik. Birisi öldü. Şimdi diğer kardeşimle ben çalışmaya devam ediyoruz."

Zeliha Eliusta ise özellikle eşi gece vardiyasında çalışırken sabaha kadar uyuyamadığını söyledi. Her an telefonda kötü bir haber alacağı endişesiyle yaşadığını anlatan Zeliha Eliusta, "Çok korkuyorum. Bir şey olacak, telefon çalacak diye uyuyamıyorum. Ben çalışmasına karşıyım. Ama sigortalı bir iş bulamıyoruz. Ben de iş başvurularında bulundum. Ama çocuklarım olduğu için iş vermediler" dedi.

DHA - Ersin ERCAN


  http://www.radikal.com.tr/115585211558523

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KELEBEĞE SORALIM - 727272

  Belki bir Kelebek Rüyasında görmüştür kaçıncı da öleceğini(!)Neee heykelcik mi görmüş rüyasında! Tabi yaaa...

  Yetkililere duyurulur... - nemzetkozi

  Karnini doyurmak cocuklarina bakmak adina evet sadece bunun icin (zengin olup milyonlara konmak icin degil) olumu goze alan bir insan gercekligi var karsinizda ve eminim ki farkli meslek dallarinda boylesi yuzbinler var. sadece ekmegi icin olumu goze alir olurler de... askerlik zamani da bu kez de devlet buyurur ve onlar vatan icin oldugunu dusunerek olumu goze alir ve olurler. aslinda hic yasamazlar, yasamlari salt zenginin daha zengin olmasi, devlet yalanlarinin aklanmasi amaci uzerine kuruludur objektif olarak. Halkin hizmetcisi olmasi gereken devlet halki kendinin hizmetcisi olarak gorur, bu gercekleri gormezden gelir ve hatta bununla da yetinmeyerek bu koca utanc tablosunu gormezden gelerek yaptiklarindan boburlenir... aci ama gercek... devlet, eger devlet oldugunu idia ediyorsan ulkende bir insan bile bu durumdaysa utancindan basini kaldirmamalisin. cunku senin onurun halkinin onuru kadardir eger onlari onurlarindan yoksun yasamaya mahkum etmissen senin de onurundan sozedilemez...

  turkiye burasi? - ronaldor9

  dayisi bakan parlementer olsaydi bir daire ye mudur hatta genel mudur olurdu yoksul kimsesiz oldunmu sonuc boyle olur burda milyonlarca insanimiz var boyle.