2 Hollandalı'dan, 'İnsanlık Anıtı'nın yıkımına ilginç protesto

2 Hollandalı'dan, 'İnsanlık Anıtı'nın yıkımına ilginç protesto
2 Hollandalı'dan, 'İnsanlık Anıtı'nın yıkımına ilginç protesto
2 Hollandalı turist Kars'taki insanlık anıtının yıkılmasını gerçekleştirdikleri ilginç eylemle protesto ettiler

KARS - Başbakan Erdoğan’ın "Ucube" diyerek kaldırılmasını istemesinin ardından Belediye tarafından yıkılan İnsanlık Anıtı’nın bulunduğu yere çıkan 2 Hollandalı turist, olayı protesto etmek için, buraya yaptıkları çeşitli el hareketlerinin bulunduğu küçük heykeller bıraktı.

Dün akşam saatlerinde Kars’a gelen Hollandalı 34 yaşındaki Elke Merije ile 32 yaşındaki Wouter Anton, parçalara ayrılarak 3 ay süre içerisinde kaldırılan ’İnsanlık Anıtı’nın bulunduğu yere gitti. Yanlarında getirdikleri alçıdan yaptıkları el figürlerini, anıtın kaidesine yan yana dizen ve sanat bölümü öğrencisi oldukları bildirilen Hollandılar daha sonra buradan ayrıldı.
2 Hollandalı hakkında polis inceleme başlattı. Daha sonra buraya gelen çocuklar heykellerini ellerine alıp, basın mensuplarına poz verdi. Çocukların daha sonra bu heykelcikleri yanlarında götürdükleri görüldü.

EL İŞARETLERİNİN ANLAMLARINI YAYIMLAYACAKLARI KİTAPTA AÇIKLAYACAKLAR
Hollandalılar’ın, İnsanlık Anıtı’nn yıkılmasını protesto etmek için böyle bir etkinlikte bulunduğu bildirildi. Elke Merije ile Wouter Anton’un Kars’a gelmeden önce İstanbul’a uğradıkları ve İnsanlık Anıtını yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy ile görüştükleri ileri sürüldü. Hollandılar’ın, el işaretlerinin ne anlama geldiği konusunu, yayınlayacakları bir kitapta açıklayacaklarını söyledi.

İNSANLIK ANITI
Kars Belediye Meclisi, Kent Konseyinin kararı ile Heykeltraş Mehmet Aksoy’a 2006 yılında yaptırılmaya başlanan İnsanlık anıtını, 8 Ocak 2011 günü Kars’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ucube’ye benzetti ve yıkılmasını istedi. Kars Belediyesi tarafından yapılan ihaleyi alan firma, 26 Nisan 2011 günü İnsanlık Anıtı’nda yer alan iki heykelden birinin baş kısmını ’Allahuekber’ sesleri arasında kesti. Büyük tartışmalara yol açan İnsanlık Anıtı, 14 Haziran 2011’de yıkılarak tamamen ortadan kaldırıldı.(dha)