2 kadeh rakıya 2 yıl ceza

2 kadeh rakıya 2 yıl ceza
2 kadeh rakıya 2 yıl ceza

İçki satışı, tüketimi ve alkollü araç kullanmayla ilgili tüm kurallar silbaştan düzenleniyor.

Yeni yasa teklifine göre alkolmetreyi üflemeyen alkollü sayılacak. 2 kadeh rakı veya 5 birayla trafiğe çıkana 2 yıl hapis cezası verilecek.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

AKP ’li Recai Berber’in verdiği içki yasaklarını içeren yasa teklifi dün Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda görüşüldü. Alt Komisyon görüşmeleri sırasında Emniyet Trafik Denetleme Dairesi’nden de yetkililer hazır bulundu. Trafik Denetleme Dairesi Başkanı Ufuk Göksel, alkollü araç kullananların trafik denetimleri sırasında sorun çıkardıklarını, alkolmetreye üflemediklerini belirterek, bu kişilerin sürücü belgelerini de alamadıklarını ifade etti.
Komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre 100 promil alkol sınırını aşanlar, yani iki kadeh rakı ya da 5 şişe bira içenler doğrudan mahkemeye sevk edilecek ve Türk Ceza Kanunu’nun 179/3 maddesine göre 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Alkolmetreye üflemeyenler de yine 100 promil alkol almış gibi kabul edilerek alkollü sayılacaklar. Yine getirilen bir düzenlemeyle uyuşturucu madde kullananların sürücü belgelerine en az 5 yıl el konulacak. Ehliyetsiz araç kullananların para cezası da 600 liradan 1407 liraya çıkarıldı.

‘İçkili bütün işletmeler zamanla kapatılır’

İçki ruhsatının devri ve 100 metre sınırına ilişkin madde tartışma yarattı. CHP ’li Aydın Ayaydın “Bir işletmeci hayatını kaybetti, çocuklarına devretti, yine kazanılmış hakkını kaybediyor. Ya da iki ortak var. Bu ortaklardan birisi ortaklıktan çıktı, başkasına devretti, yine kazanılmış hakkı kayboluyor” dedi. Ayaydın bu düzenleme ile bütün işletmelerin zamanla kapatılacağını kaydetti.
AKP’li Recai Berber ise “100 metre sınırını o zaman niye çıkarıyoruz” karşılığını verdi. Komisyonda bir karar verilememesi üzerine kazanılmış haklarla ilgili karar gelecek hafta yasa teklifinin görüşüleceği Üst Komisyon’a bırakıldı.
Düzenlemede alkol içilen ve satılan yerlerin 100 metre sınırındaki sürücü, dans, bale, bilgisayar gibi kurslar kapsam dışına alındı. Ancak ibadethaneler, örgün eğitim kurumları ile SBS ve üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla açılan dershaneler, öğrenci yurtları 100 metre sınırına girdi. Yani ilkokul, ortaokul ve lise gibi örgün eğitim kurumları ile dershanelerin 100 metre yakınında herhangi bir içki içilen ya da satılan yer olmayacak. Ancak bu uygulama yeni açılan yerler için geçerli olacak.
Alt Komisyon’da geçiş süreciyle ilgili tartışmaların ardından 12 aylık sınırlama üzerinde karar kılındı. Yasa çıktıktan 2 ay sonra Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu gerekli mevzuat çalışmalarını yapacak ve içki şişelerinin üzerinde hangi uyarıların yer alacağını belirleyecek. 10 ay içinde de kapsama giren ürünler değiştirilecek.

Marketlerde 18 yaşından küçüklere yasak bölüm

Alt Komisyon’da, “Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez. Büyük mağaza, zincir mağaza ve alışveriş merkezlerinde alkollü içkilerin satışına tahsis edilmiş alanlar 18 yaşını doldurmayan kişilerin giremeyeceği şekilde düzenlenir” denildi. Bu düzenleme ile içki satan büyük marketlerde içkilerin belli bölümde olması gerekecek ve buraya 18 yaşını doldurmayanlar giremeyecek.