2. kayıp silahlar davası da af kapsamında

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, '2. Kayıp silahlar' davasında, 'görevi ihmal' suçları sabit sanık emniyetçilerin aftan yararlandırılmasını kararlaştırdı.

Hospro şirketince Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen ve bir kısmı Susurluk'taki kazada ortaya çıkan suikast silahlarının kaybolmasıyla ilgili olarak görülen son davada da sanıkları sevindiren karar çıktı.
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, özel harekatçı İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu dört sanık hakkındaki davayı reddederken, Özel Harekat Dairesi'nin kurucusu sanık emekli Yarbay Korkut Eken ve Emniyet APK uzmanı Ertuğrul Ogan'ın "görevi ihmal" suçunu işlediğini, ancak bu suçun af yasası kapsamında olması nedeniyle bu iki sanık hakkındaki davanın da ertelendiğini bildirdi.
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Hospro şirketince Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen 10 adet 9 mm Mikro Uzi, 10 adet Süper Mg, 11 adet 22 kalibre Baretta marka tabanca ve bu tabancalara ait susturucular ile 1 adet AL 50 Hv roketatarın kaybolmasıyla ilgili olarak açılan '2. Kayıp Silahlar' davasını sonuçlandırdı.
Mahkeme, eski Emniyet Genel Müdür Danışmanı Korkut Eken ile Emniyet Genel Müdürlüğü APK uzmanı Ertuğrul Ogan'ın 'görevlerini ihmal' suçunu işlediklerini kabul etti. Ancak, Eken ve Ogan hakkındaki davayı, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca erteledi.
Mahkeme, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 4 kişi hakkındaki davayı ise bu kişilerin Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandıkları gerekçesiyle reddetti.
Susurluk'tan geriye şu anda yalnızca İbrahim Şahin ve arkadaşlarına çete suçundan verilen ceza kaldı. Bu davadaki Yargıtay kararı haftaya açıklanacak.