2 kaza 5 asker şehit 10 asker yaralı

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde kaza sonucu meydana gelen patlamada 4 asker şehit olurken, Gümüşhane'de askeri aracın devrilmesi sonucu 1 asker şehit olduHakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde kaza sonucu meydana gelen patlamada 4 asker şehit olurken, Gümüşhane’de askeri aracın devrilmesi sonucu 1 asker şehit oldu. Kazada 10 asker de çeşitli yerlerinden yaralandı.
Patlama Yüksekova’nın Bayraktepe Bölgesi’nde meydana gelirken, askeri yetkililer olayın kaza sonucu meydana geldiğini açıkladı.
Patlamada, yaralı askerlerin de olduğu, yaralıların helikopterle Hakkari ve Van Askeri Hastanelerine sevk edildiği belirtildi. Şehit olan erlerden birinin isminin Bahadırhan Solak olduğu öğrenildi.
Bu arada Gümüşhane’nin Torul İlçesi’nde askeri aracın devrilmesi sonucu 1 asker şehit oldu, 12 asker de yaralandı.
Zigana Tüneli’nin Torul ilçesi çıkışında sabah 08.00’de meydana gelen olayda, Trabzon’dan Gümüşhane yönüne giden 48’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı askeri konvoydaki bir kamyon, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda takla attı. Kazada, kamyonda bulunan 13 asker çeşitli yerlerinden yaralandı. Gümüşhane Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı askerlerden durumu ağır olan Amasya nüfusuna kayıtlı 21 yaşındaki Caner Mert, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.
Olay sonrasında bazıları yoldan geçen otobüslerle, bazıları da ambulanslarla taşınan yaralı askerlerden Cüneyt Avcı, Gürkan Taştan, Uğur Yıldırım, Mehmet Çetin Mızrak, Emrullah Kaya, Şahin Coşkun, Ali Yağız ve Ömer Aykut Atacan Gümüşhane Devlet Hastanesi, Ahmet Odabaşı, Kadir Bozöyük ve Eyüp Ataçlar Torul Devlet Hastanesi ve Zülfikar Kalender de Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

OLAYA KAZAYLA PATLAYAN MÜHİMMAT NEDEN OLDUĞUNU AÇIKLADI
Hakkari Valiliği, Yüksekova’da 4 askerin şehit düştüğü olaya, kazayla patlayan mühimmatın neden olduğunu açıkladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, dün saat 10.00 sıralarında, Yüksekova Dağ ve Komando Tugay Komutan Yardımcılığı’na ait kışla içindeki atış alanı civarında bulunan patlamamış bir mühimmatın, kazaen patlaması sonucunda iki askerin olay yerinde, iki askerin de askeri helikopterle sevk edildikleri Hakkari Askeri Hastanesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, yaralanan ve hayati tehlikesi olmayan bir askerin tedavisine sevk edildiği Van Askeri Hastanesi’nde devam edildiği, olayla ilgili adli ve idari tahkikatın sürdürüldüğü bildirildi.
Olayda hayatını kaybeden dört personelin askeri uçakla Van’dan defnedilmek üzere memleketlerine sevk edilecekleri kaydedildi.