2 metrelik denizde ölüm

Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na gitmek isteyen Sudan, Mozambik ve Nijeryalı 27 kaçağın bindiği tekne açıldıktan 30 metre sonra battı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na gitmek isteyen Sudan, Mozambik ve Nijeryalı 27 kaçağın bindiği tekne açıldıktan 30 metre sonra battı. Teknede sıkışan beş kişi boğulurken, beş kişi yüzerek sahile çıktı. Kayıp 17 kişi aranıyor.
İstanbul'dan Bitez sahiline getirilen çoğu üniversite öğrencisi 27 kaçak, sekiz metrelik 'Kelpe' adlı eski balıkçı teknesine bindirildi. Dün gece saat 02.00'de hareket eden tekne, kıyıdan 30 metre uzaklaştıktan sonra su almaya başladı. Panik nedeniyle bazı kaçaklar suya atlarken tekne alabora olup battı. Teknenin battığı yerde suyun derinliği iki metre olmasına rağmen kamarada bulunanlar sıkışarak dışarıya çıkamadı. Beş kişi ise tekneden atlayıp, sahile çıktı.
Meçhul kaptan kaçtı
Olay yerine gelen Jandarma Kıyı Koruma Timi dalgıçları batan tekneyi karaya çekti. Teknede yapılan aramada kamarada sıkışarak ölen beş erkeğin cesedi çıkarıldı. Kurtulanların ifadelerine göre 17 kişi daha kayıp. Kayıpların bulunması için güvenlik güçleri deniz ve karada arama çalışmalarına başladı. Teknenin kaptanı kayıplara karışırken, bir hafta önce yine adam kaçırma hazırlığı sırasında yakalanan, ancak daha sonra serbest bırakılan İbrahim Hayta aranıyor. Kurtulanlardan Sudanlı Samet Elkasir ifadesinde,
"Yunanistan'dan İtalya'ya gidecektik. Kişi başı 1000 dolar verdik. Açıldıktan kısa bir süre sonra teknenin su almaya başladığını gördük. Kendimizi sulara atıp kurtulmak istedik. Bu sırada tekne battı. Umarım kayıp arkadaşlar kurtulur" dedi.