2. tetikçiye 2. tanık

Radikal'in manşete taşıdığı 'Dink cinayetindeki ikinci tetikçi ihtimali'ni güçlendiren yeni bir tanık ifadesi ortaya çıktı. "Samast yalnız değildi" diyen tanığın ifadeleri, diğer tanıklarınkiyle de uyumlu.
Tanığın sözleri: "Tetiği Yasin Hayal'e benzeyen biri çekti. Sonra Samast'ın önüne geçti, Samast ona gülümsedi ve kaçtılar." Tanığı doğrulayan kamera kaydı da var.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yeni ortaya çıkan bir görgü tanığı "Hrant Dink'i tutuklu katil zanlısı Ogün Samast değil, onun yanında bulunan başka biri öldürdü" dedi. Daha önce de farklı görgü tanıkları Dink öldürülürken Samast'ın yalnız olmadığını söylemişti. Dün ortaya çıkan güvenlik kamerası kayıtlarında bu tanıkların sözünü ettiği şahsa benzyen birisi görülüyor.
Adının açıklanmasını istemeyen görgü tanığı cinayeti anlatırken "Daha iri yarı, tombul yanaklı ve siyah montlu olan tetiği çekti. Sonra beyaz bereli olan (Ogün Samast) ona doğru gülümseyerek yürüdü. Birlikte sokağa girdiler.
İkinci kişi sonradan gazetelerde fotoğrafını gördüğüm Yasin Hayal'e aşırı derecede benziyordu..." dedi.
ATM kamerasında var
Dink'in öldürüldüğü yerin yakınında bulunan banka ATM'sinin kamera kayıtlarında görgü tanığının sözünü ettiği şahıs görünüyor. Başka bir görgü tanığı bu kişiyi göstererek, 'Katil, bu kişiyle birlikte Şafak Sokak'a kaçtı' diye konuştu. Ayrıca görüntülerde Hrant Dink'in bankanın içinde işlem yaptırırken başka bir kişi tarafından sürekli izlenmesi dikkat çekiyor. Yetkililer şimdi bu yeni bulguyu araştırıyor.
Dink'in öldürülmesinden sonra İstanbul Emniyeti katil zanlısının görüntülerini dağıtmış ve babasının ihbarıyla Ogün Samast, Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı. Ardından cinayeti azmettirdiği belirtilen Yasin Hayal ile olaya karıştıkları ileri sürülen Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender de Trabzon'da yakalanıp İstanbul'a getirilmişti. Görgü tanıklarının ifadelerine rağmen soruşturmayı yürütenler ikinci kişi iddialarının üzerine gitmedi.
Gülümsemeye dikkat
Olayın görgü tanıklarından gazeteci T.E.Y. de cinayetten iki saat sonra bir televizyon kanalına tüm detayları anlatmış ve ikinci bir kişiden söz etmişti. T.E.Y.'nin anlatımlarına göre Samast, cinayetten sonra 'tombul yanaklı, iri yarı, siyah montlu, düz kaşlı' ikinci kişinin yanına doğru 'Bak yaptım' der gibi gülümseyerek gitmiş ve ikisi birlikte Şafak Sokak'a girmişti. Polis önce bu ifadeyle ilgilenmedi. T.E.Y.'nin anlatımları Radikal'de manşet olunca, polis tanığı ifadeye çağırdı. Ancak, yine ikinci şahıs iddiasının üzerine gidilmedi.
Bu arada oyuncu Orhan Alkaya da olayı gören bir tanığın anlatımlarını aktarmıştı. Bu tanık da ikinci kişiden söz ediyordu.
'Samast önde duruyordu'
Kimliğini açıklamak istemeyen son görgü tanığının anlatımları T.E.Y.'nin anlattıklarıyla örtüşüyor. Ancak bir farkla. Bu tanığa göre, tetiği 'daha iri yarı olan siyah montlu' şahıs çekti. Tanığa göre, bu sırada beyaz bereli olan (Samast) Dink'in önünde duruyordu. Dink öldürüldükten sonra Ogün Samast, gülümseyerek ikinci kişinin yanına gitti ve ikisi birlikte Şafak Sokak'a girdiler. Görgü tanığı, ikinci kişinin sonradan gazetelerde gördüğü Yasin Hayal'e çok benzediğini ısrarla söylüyor.
Bu görgü tanığı, ayrıca cinayetten önce bankada bulunan ve Dink dışarı çıkınca peşinden gidip onu lafa tutan üçüncü kişiden de söz ediyor. Anlatımına göre, bu kişi de daha sonra olay yerinden uzaklaşıyor. Bu şahsın görüntülerinin de güvenlik kameralarında olduğu öne sürüldü.
Bankanın içindeki kamera görüntülerine göre Dink, cinayetten dakikalar önce bankaya geliyor. Sıra fişi alan Dink, gazeteye dönüyor. Daha sonra işlemini yapmak için geldiğinde bankanın içinde bir kişi tarafından sürekli izleniyor. Bu kişi ayrıca bankada bir işlem yaptırıyor. Dink, dışarı çıkmadan önce bu şüpheli şahıs görüntüden kayboluyor. Dink'i oyalayan şahsın bu kişi olması ihtimali üzerinde duruluyor.
Bu sırada ATM'nin kamerasında para çeken insanlar görünüyor. Para çekenlerin arkasında cep telefonuyla konuşan, sigara içen ve Yasin Hayal'e benzeyen şahıs, kameranın görüş açısına giriyor. Silahın patlamasının ardından bu kişinin Şafak Sokak'a doğru hızla koştuğu kısa bir an görünüyor. Bu görüntüler izletilen tanık T.E.Y., Ogün Samast'la birlikte kaçan kişinin kameradaki adam olduğunu savcı nezaretinde verdiği ifadesinde söyledi. Ayrıca diğer görgü tanıklarına cinayetten 15 dakika öncesi ve 15 dakika sonrasındaki görüntüler izletildi.
Başka bir kamera tarafından sözü edilen şahsın Şafak Sokak'taki metruk bir binaya girerken görüntülendiği öne sürüldü.
Otobüs dolusu tanık!
Ancak hiçbir güvenlik kamerası, cinayetin işlendiği yeri görüntüleyemiyor. Cinayet anında kalabalık bir halk otobüsünün AGOS'un karşısında durduğu görüntülerden anlaşılıyor.