2 Yargıtay üyesi için soruşturma

Bazı davaların seyrini etkilemeye çalıştıkları iddiasıyla Ankara DGM'nin, avukat ve işadamlarının da aralarında olduğu...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bazı davaların seyrini etkilemeye çalıştıkları iddiasıyla Ankara DGM'nin, avukat ve işadamlarının da aralarında olduğu 19 sanık hakkında 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açmasının ardından, Neşter-2 Operasyonu soruşturmasının Yargıtay bölümüyle ilgili ön soruşturma da tamamlandı.
Muhakkik olarak görevlendirilen Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Şener Güngör, sekiz Yargıtay üyesini kapsayan fezlekesini Yargıtay Başkanlığı'na teslim etti. Güngör, yargıdaki kimi davaları etkilemeye çalıştıkları yönünde bazı kanıtlar bulunduğu görüşüyle soruşturmaya dahil sekiz üyeden ikisi hakkında dava açılmasını isterken, üçü hakkındaki kararı Yargıtay 1. Başkanlık Divanı'nın takdirine bıraktı. Güngör, üç üye hakkında ise işlem yapılmasına gerek görmedi.
Fezleke kendisine ulaştırılan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, gün içinde gecikmeden, kendisinin başkanlık ettiği ve dokuz üyeden oluşan 1. Başkanlık Divanı'nı toplantıya çağırdı.
Karar 29 Haziran'da
Yargıtay Başkanı Özkaya, toplantı bitiminde yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Esas kararı verecek olan Başkanlık Divanı'dır. Bir hafta boyunca incelemelerimizi sürdüreceğiz. 29 Haziran Salı günü de karar oturumu yapılacak. Bu süre içinde divan üyeleri müzakerelere girmeyecek."
Kararı kesin nitelik taşıyan Yargıtay 1. Başkanlık Divanı'nın, hakkında dava açılmasına karar verebileceği üyeler, suçları görevle ilgiliyse Yüce Divan'da, değilse Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda yargılanacak.