20 altına satılan hayatını geri aldı

Mehmet Nuri Ş., beş kızını 'geleneklere' uyarak, para karşılığı baş göz etmişti, ancak altıncıda fire verdi.
Haber: MEHMET AYDIN / Arşivi

MUŞ - Mehmet Nuri Ş., beş kızını 'geleneklere' uyarak, para karşılığı baş göz etmişti, ancak altıncıda fire verdi. 16 yaşında, ilköğretim sekizinci sınıfındaki Y.Ş.'nin hayali, hayatını 20 altın karşılığı tanımadığı birine sunmak değil, öğretmenlik yapmaktı. Ailesine söz geçiremedi, beş ay önce tanımadığı birine 'imam nikâhıyla' verildi. Ancak kaderine ve yeni evinde yediği dayaklara boyun eğmeyen Y.Ş, yardım istediği jandarmanın operasyonuyla kurtarıldı.
İki anneli, 15 kardeşli Y.Ş.'nin hedefi, okuyup öğretmen olmaktı. Ancak kızların böyle hayalleri nedeniyle aferin almadığı bir coğrafyada doğmuştu. Muş'un Bulancak ilçesi, Karaağıl beldesinde yaşıyorlardı. Y.Ş. de Karaağıl İlköğretim Okulu sekizinci sınıftaydı. Okuldan geldiği bir akşam ailesi, onunla ilgili bir karar açıkladı: evlendirilecekti. Ne yapacağını bilemedi. Utandığı için babasına karşı da gelemedi. Ama annesine evlenmek istemediğini anlattı. Buna rağmen onu dinleyen olmadı.
İmam nikâhlı eşten tehdit
76 yaşındaki babası Mehmet Nuri Ş., töreye karşı çıkamayan küçük kızını, beş ay önce 20 cumhuriyet altını başlık karşılığı Erzurum'un Tekman ilçesinden Tekin Ş.'ye imam nikâhıyla verdi. Kırgınlığını "Beni yüzük dahi takmadan 20 altına verdiler" sözleriyle anlatan genç kız, ailesinden göremediği anlayışı 25 yaşındaki eşinden bekledi. Ona duygularını, hayallerini anlattı. Zorla evlendirildiğini söyledi, 'Ailem bana bu kalleşliği yaptı, bari sen yapma' dedi. Ancak eşinin yanıtı, dayak ve tehditti. Beş ay gibi kısa bir sürede yaşadıkları genç kızın cesaretini büyüttü:
"İstemediğim halde benimle ilişki kurdu. Üç gün sonra aileme telefon açarak beni kurtarmalarını istedim. Beni almaya gelen babamı ikna edip geri gönderdi. Aileme gittiğimde hep geri dönmek istemediğimi söyledim. Fakat beni tehdit ettiler. Birkaç kez kaçmayı denedim, her seferinde yakalandım. Daha fazla dayanamayarak, Alo 156 Jandarma'yı aradım. Jandarma beni aldı, ağabeyim Erhan'a teslim etti."
20 yaşındaki ağabey, kardeşinin evlendirildiği günlerde İstanbul'daydı. Eve döndüğünde kardeşini sordu, evlendirildiğini öğrendi. Kardeşinin kaderini babasıyla tartıştığı bir gün, jandarmalar onu aradı:
"Gelip kardeşimi almamı istediler. 300 YTL'ye taksi tutup gittim, kardeşimi teslim aldım. Kocası olacak adam beni cep telefonundan arayarak tehdit etti. Şu an kardeşim benimle birlikte. Ama ben üç ay sonra askere gideceğim. O zaman kardeşimin hali ne olacak? Yetkililerden kardeşimi devlet korumasına almalarını istiyorum, aynı acıları bir daha yaşamasın."
'Bize beş altın kaldı...'
Ağabeyinin yanında huzura kavuşan genç kız, Bulanık Cumhuriyet Savcılığı'na ailesi ve eşinin ailesi hakkında duyurusunda bulundu. Genç kız "Tek isteğim okuluma kaldığım yerden devam etmek. Hayatımı mahveden anneme ve babama artık güvenmiyorum. Ben sadece devlete güveniyorum. Ağabeyim askere gidince sahipsiz kalacağım. Bir yatılı okula yerleşip devletin güvencesi altında eğitimimi tamamlamak istiyorum" derken, babası da yaptığından pişman görünüyordu:
"Altınların 10'unu kızıma harcadım, beş altını da annesi kızın boynuna taktı. Bize sadece beş altın kaldı. Bu yörede herkes kızını para karşılığı verdiği için ben de aynı geleneği devam ettirdim. Daha önce de verdiğim beş kızıma karşılık altın almıştım. Fakat çocuk yaştaki kızımın hayatını kararttığım için çok pişmanım. Artık kızlarımı küçük yaşta evlendirmeyeceğim."