20 bin dünyalı İstanbul'da buluşuyor

20 bin dünyalı İstanbul'da buluşuyor
20 bin dünyalı İstanbul'da buluşuyor
107 ülkeden 20 binden fazla katılımcıyla gerçekleştirilecek '5. Dünya Su Forumu, bugün İstanbul'da başlıyor. Altı gün sürecek forumu bine yakın gazeteci izliyor

İSTANBUL - Son yıllarda kongre turizminde önemli atılımlar sağlayan İstanbul bugünden itiraben bir hafta boyunca dünyanın en büyük organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak. ‘5. Dünya Su Forumu’ 100’den fazla ülke ve 20 binden fazla kişinin katılımıyla bugün İstanbul’da başlıyor. Forum çerçevesinde bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Gül’ün evsahipliğinde devlet ve hükümet başkan’larının buluşacağı ‘mini zirve’ de yapılacak. Çırağan Sarayı’ndaki zirveye Irak Cumhurbaşkanı Talabani de katılacak.
Kıbrıs Rum Kesimi ve Ermenistan’ın da temsil edilmesi beklenen forum, Japonya Veliaht Prensi, Merkezi Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan Dünya Su Konseyi ve Türkiye tarafından ortaklaşa düzenleniyor. ‘5. Dünya Su Forumu’nun açılış töreni İstanbul’daki Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak. 107 ülkenin temsil edileceği forum kapsamındaki etkinliklere 20 binden fazla kişi katılacak. Forumu izlemek üzere 1000’e yakın medya mensubu akredite oldu. 22 Mart tarihine kadar devam edecek forumun ana teması ‘Farklılıkların Suda Yakınlaşması’ olarak belirlendi.
Daha önce Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika’da gerçekleşenlerden farklı olarak İstanbul’daki forum çerçevesinde bir de ‘Mini Zirve’ yapılacak. 
Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek mini zirveye katılacaklar arasında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de var. Yaklaşık 500 medya mensubu tarafından izlenecek ‘mini zirve’de hazır bulunan devlet ve hükümet başkanları toplantı sonunda dünya hükümetlerini, su konusunda harekete geçmeye davet eden bir çağrı metni yayımlayacak. ‘Gençlik Forumu’ndan ‘Su Gıda ve Enerji Paneli’ gibi çok sayıda etkinliği içeren forum programının önemli buluşmalarından birisi de 21-22 Mart günleri için planlanan ‘Bakanlar Toplantısı’ oluşturacak. Daha çok su konularıyla görevli yüzden fazla bakanın katılması beklenen toplantıda suyun önemine vurgu yapan bir ‘Bakanlar Bildirisi’ yayımlanacak.
Forum için İstanbul’a gelecekler arasında Japonya Veliaht Prensi Naruhito de bulunuyor. Bu arada, Türkiye’nin 17.5 milyon avroluk katkısıyla gerçekleşecek olan ‘5. Dünya Su Forumu’na Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden bir heyetin katılacağı öğrenildi. Forumda, Ermenistan’ın da bulunması bekleniyor. Kapanışı ‘BM Dünya Su Günü’ olan 22 Mart’a denk düşecek forum sırasında 100 oturum yapılacak. (Radikal)

Trafiğe dikkat
Forum esnasında geçici olarak kapatılacak yollar şöyle: “Atatürk Havalimanı Caddesi, Yeşilköy Bakırköy Sahil Yolu, Kennedy Caddesi, Galata Köprüsü, Meclisi Mebusan Caddesi, Dolmabahçe Caddesi, Kadırgalar Caddesi, Taşkışla Caddesi, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Barbaros Bulvarı, Balmumcu Kavşağı, Halıcıoğlu Okmeydanı Caddesi.”
Beşiktaş, Kabataş, Karaköy, Eminönü, Sirkeci iskelelerine sefer yapan vapur ve deniz otobüsleri ile Harem - Kabataş seferini yapan arabalı vapur seferlerinde bugün 08.30-09.00 ile 12.00-12.30 saatleri arasında kısa süreli gecikmeler yaşanabilecek.
Forumun açılışına tüm devlet başkanları ve katılımcılar deniz yolu ile konvoy halinde taşınacak. Bu konvoyun geçişi sırasında deniz trafiğinde bazı gecikmeler yaşanacak. İETT ve İDO, 5. Dünya Su Forumu’nun yapılacağı 16 - 22 Mart tarihleri arasında Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’ne ek
seferler düzenleyecek.