20 bin imzalı '301 kalksın' metni TBMM'de

Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin oluşturduğu İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP), TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasını istedi.

İSTANBUL/ANKARA - Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin oluşturduğu İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP), TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasını istedi.
Platform 20 bini aşkın vatandaşın imzaladığı ve 100'den fazla kitle örgütünün destek verdiği çağrı metnini dün TBMM Başkanlığı'na iletti. Dün TBMM önünde bir araya gelerek tartışılan 301. maddeyle ilgili görüşlerini dile getiren platform üyelerinden Ümit Fırat'ın okuduğu metinde 301. maddenin neden kaldırılması gerektiği şöyle anlatıldı: "301. madde, içeriği itibarıyla devleti ve kurumlarını yurttaşlarına karşı tabulaştırarak korumakta olan çağdışı bir düzenlemedir. Hrant Dink'i öldüren tetiğin çekilmesinde de 301. maddesinin rolü işte burada ortaya çıkmaktadır. Böyle bir yasanın uygulanması hangi kavramsal çerçeve içinde olursa olsun, kabul edilemeyecek bir insan hakları ihlalidir." Platform üyeleri, daha sonra bu metinle birlikte toplanan 20 bin imzanın bulunduğu klasörleri TBMM Başkanı Bülent Arınç'a sunulmak üzere Özel Kalem Müdürlüğü'ne teslim etti.
'Hrant'lardan ilk 10'u kendini ihbar etti
Öte yandan, 'Düşünce Suçuna Karşı Sivil Girişim'in 301. maddeye yönelik 'Ben de Hrant'ım' kampanyasına imza koyan 500 kişiden ilk 10 kişilik grup Şişli Savcılığı'na giderek kendini ihbar etti. Hrant Dink'in '301'lik olmasına yol açan sözlerine katıldıklarını belirten 10 kişi, Cumhuriyet Savcılığı'na giderek kendilerinin de aynı 'suç'tan yargılanması gerektiğini belirtti. Dink, 301. maddeden yargılandığı davalardan ilkinden altı ay hapis cezası almıştı. 19 Ocak'ta öldürülen Dink, aynı maddeden açılan ikinci davada halen yargılanıyor.