20 kemik Hizbullah katliamının izi mi?

20 kemik Hizbullah katliamının izi mi?
20 kemik Hizbullah katliamının izi mi?
Şırnak'ın Cizre İlçesi Kuştepe Köyü'nde önceki gün yapılan ve 20 kemik parçası bulunan kazılarla ilgili beş kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere Diyarbakır'a getirilirken, olayla ilgili Cizre eski Belediye Başkanı ve korucubaşı olan Kamil Atak'ın da arandığı bildirildi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran bir itirafçı, 1990’lı yıllarda dönemin Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı olan Kamil Atak’ın PKK’ya yardım ve yataklık eden bazı kişileri alıp sorgulanmak üzere terör örgütü Hizbullah’a teslim ettiği ve bu kişilerin Kuştepe Köyü’ne götürülüp sorgulandıktan sonra öldürülüp gömüldüğünü iddia etti.

Hizbullah kullanıyordu
İtirafçı, terör olayları nedeniyle boşaltılan köyün o dönemde Hizbullah tarafından eğitim amaçlı kullanıldığını ve sorgulanıp öldürülen kişilerin cesetlerinin gömüldüğü yerleri gösterebileceğini söylemesi üzerine Diyarbakır’dan özel yetkili bir savcı, itirafçı ile Cizre’ye gitti. Cizre’ye 2 kilometre mesafede bulunan Kuştepe Köyü’nde dün üç ayrı noktada savcı nezaretinde yapılan kazılarda 20 kemik parçası bulundu.
Kemik parçaları delil torbasına konulurken, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı ilçenin Cudi Mahallesi’nde oturan eski Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atak’ın evine operasyon düzenledi. Operasyonda Atak’ın iki oğlu, kardeşi ve akrabaları olan beş kişi gözaltına alınırken, evde değişik çap ve markalarda beş tabanca ve tüfek ele geçirildi. Bulunan kemik parçaları incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
BOTAŞ’taki kazıların aksine, Kuştepe köyündeki kazılarda müdahil ya da şikâyetçi yok. Bölgede yakınları kaybolanların daha önce Şırnak Barosu’na yaptıkları başvurularda, Kamil Atak hiçbir suçlamaya maruz kalmadı. Yakınları kaybolanların ve tanıkların verdikleri ifadelerde korucubaşı Kamil Atak’ı suçlamaktan özenle kaçınmaları, bölgede korku kaynağı olduğu iddialarını gündeme getiriyor. Ayrıca Kamil Atak bugüne kadar hiç soruşturma dahi geçirmemiş. (dha, Radikal)

Kuyular için duyarlılık çağrısı
Diyarbakır ve Şırnak Barosu ile Türkiye Barış Meclisi Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 1990’lı yıllarda kaybolan kişilerin atıldığı öne sürülen kuyu kazıları ile ilgili ortak açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Hakikatleri Araştırma ve Geçmişi ile Yüzleşme Komisyonu’ kurduklarını belirterek, “Silopi ve Cizre’deki kazılarda, kemik parçaları, domuz bağı, saç, eldiven ve benzeri materyallerin bulundu. Dehşet verici bir tablo ile karşılaşıyoruz. Ancak, kamuoyu yeterli duyarlılığı göstermiyor” dedi.