'20 Mart 20.00'de savaşa dur de'

Sivil toplum kuruluşları, Irak savaşında ilk bombanın atıldığı tarih olan 20 Mart 2003'ün yıldönümünde saat 20.00'de 'Savaşa dur' demek için harekete geçti.

ANKARA/İSTANBUL - Sivil toplum kuruluşları, Irak savaşında ilk bombanın atıldığı tarih olan 20 Mart 2003'ün yıldönümünde saat 20.00'de 'Savaşa dur' demek için harekete geçti.
Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile bazı meslek birliklerinin bulunduğu dokuz örgütün başlattığı kampanya dün Ankara ve İstanbul'da yapılan basın açıklamalarıyla tanıtıldı. Ankara'daki açıklamayı yapan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, 20 Mart'ta saat 20.00'de şehir merkezlerinde toplanacaklarını, ellerinde meşaleler ve mumlarla savaşı protesto edeceklerini, ayrıca www.savasadur.de adresindeki sitede de 'elektronik miting' düzenleneceğini belirtti.
İstanbul'da da 'kampanyanın tanıtımı için İstiklal Caddesi'nde broşür dağıtıldı. Taksim Gezi Parkı'nda sendika ve meslek örgütü temsilcilerinin toplanmasının ardından hazırlanan bildiriyi, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi okudu.