20 milyon dolarlık kapışma

20 milyon dolarlık kapışma
20 milyon dolarlık kapışma
ABD'den 40 milyon dolarla dönen Yurdanur-Hasan Özgenç çifti ayrıldı, mal paylaşımı kriz oldu... Dava, 4 bilirkişi ve Adli Tıp raporunun aksine Yurdanur Akın'ın lehine sonuçlandı. 20 milyondolarlık'senet' şimdi Anayasa Mahkemesi'nde

Amerika'da finans piyasasında yıllarca çalıştıktan sonra 40 milyon dolarlık servetle Türkiye 'ye dönen Yurdanur ile Hasan Rahmi Özgenç çifti 2006 yılında boşanma kararı aldı. Akşam gazetesinin haberine göre, çiftin servetlerini boşanma aşamasında iki paya bölmek için anlaştığı belirtildi.

Kadıköy 2. Aile Mahkemesi'ndeki mal paylaşımı davasında sulh yoluyla Yurdanur Akın'ın Hasan Rahmi Özgenç'e 20 milyon dolarlık senet verdiği iddia edildi. Aradan geçen iki yıllık sürede eski eşinin senedi ödemediğini öne süren Hasan Rahmi Özgenç 2009'da İstanbul 7. İcra Müdürlüğü'ne başvurarak icra takibi başlattı. Yurdanur Akın ise senetteki imzanın kendisine ait olmadığını belirterek İstanbul 10. İcra Hukuk Mahkemesi'ne itiraz davası açtı. Yargı sürecinde üç kez savcılığın, bir kez de icra mahkemesinin görevlendirdiği resmi bilirkişi ve Adli Tıp Kurumu senetteki imzanın Yurdanur Akın'a ait olduğu kanaatine vardı.


'BASKI ALTINDA OLABİLİR'

Akın son olarak Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme yeniden bir bilirkişi heyeti tayin ederek senedi inceletti. Bilirkişi senetteki imzanın Yurdanur Akın'a ait olmadığı kanaatine vardı. Mahkeme ise bilirkişi kararı ve imzanın atılmış olsa bile baskı altına atıldığı kanaatine vararak Yurdanur Akın lehinde karar verdi. Hasan Rahmi Özgenç'in avukatı temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi 12 Kasım 2012'de yerel mahkemenin kararını oyçokluğuyla onadı. Özgenç'in avukatları tarafından Yargıtay'a yapılan 'karar düzeltme' talebi de geçen şubat ayında reddedildi.


HÂKİM 15 GÜNDE EMEKLİ

Süreçteki gelinen son virajda Özgenç, haksız yargılama yapıldığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Özgenç'in avukatı Cemal Sedat Dayıoğlu yaşanan süreçle ilgili şöyle dedi: "Normal şartlarda 6 ay ila 1.5 yıl arasında Yargıtay kararı çıkar. Ancak 19. Hukuk Dairesi beş günde dosya hakkında üyelerden muhalefet şerhi olmasına rağmen bunu dikkate bile almadan karar verdi. Davada karar veren yerel mahkemenin hâkimi 15 gün sonra emekliye ayrıldı. Ardından bu kararından vazgeçip tayin istedi.
Hâkimi de HSKY'ya dava sürecinde yapmış olduğu usulsüzlüklerden dolayı şikâyet ettik."


'ŞİRKET KURARKEN YARDIM ETMİŞTİM'

Verilen kararı hayretle ve üzüntüyle karşıladığını belirten Hasan Rahmi Özgenç ise şöyle dedi: Yurdanur Akın'ın önceki evliliğinden olan oğlu Ahmet Okumuş'a babalık yaptım. Şirket kurarken maddi yardımda bulundum. Eski eşim bana '5 milyona da mal olsa sana o parayı vermeyeceğim' demişti.


25 MİLYON DOLARA YALI SATIN ALDI

Hasan Rami Özgenç'in Yurdanur Akın'ın ilk evliliğinden olan oğlu Ahmet Okumuş, ABD finans piyasasında 'Young Turk' olarak tanınıyor. Okumuş, 2012'nin kasım ayında Feyyaz Tokar Yalısı'nı satın almıştı. 'Borsa kralı' Ahmet Okumuş, 25 milyon dolarlık yalıyı eşi Melis Okumuş'a hediye etmişti. (Akşam)