20 milyon dolarlık zimmette şifreler çözülüyor

20 milyon dolarlık zimmette şifreler çözülüyor
20 milyon dolarlık zimmette şifreler çözülüyor
Tutuklanan müdür yardımcısı bankayı suçladı


Ufuk AKTUĞ


HATAY - İskenderun ilçesindeki bir banka şubesinde ortaya çıkan 20 milyon dolarlık (29 milyon TL) usulsüz işlemler, batık kredi ve zimmet olayının ortaya çıkmasının ardından ortadan kaybolan, dün teslim olduktan sonra tutuklanan Müdür Yardımcısı 42 yaşındaki Sakine Cihat'ın, olay Cumhuriyet Savcılığı'na intikal etmeden önce müfettişe avukatının huzurunda bankada olup bitenleri anlattığı ortaya çıktı. Daha önce çalıştığı banka kapanıp bir süre işsiz kalan Cihat'ın, sahte hesap cüzdanları düzenlediğini itiraf ettiği, tek kuruş zimmetine geçirmediğini, olup bitenden Genel Müdürlüğün haberdar olduğunu, banka zararını karşıladığını, bütün bunları terfi edebilmek için yaptığını anlattı. Müfettişin suç duyurusunu yaptığı gün Mersin'e kaçtığı, hakkında yakalama emri varken otobüsle İskenderun'a geldiği, herhangi bir arama olmadığı için yakalanamadığı anlaşıldı.
Geçen pazar günü İskenderun Cumhuriyet Savcılığı'na avukatı Bülent Akbay ile gelerek teslim olup, yaklaşık 6 saatlik ifadesinin ardından tutuklanarak Antakya Cezaevi'ne konulan Müdür Yardımcısı Sakine Cihat'ın, olayın patlak verdiği ilk günlerden itibaren müfettişlerin yüzüne karşı “Bu yapılanları, hesaplardaki bu miktarda kaymaları Genel Müdürlüğün bilmemesi imkansızdı. Bu yaptığım işlemlerle banka kâr ettiği için ses çıkarmadılar” dediği öğrenildi.
Kendisinin sahte hesap cüzdanları düzenlediğini itiraf eden, ancak tek kuruş zimmetine geçmediğini, banka zararını karşıladığını savunan Cihat, bütün bunları performansını yüksek gösterip terfi edebilmek için yaptığını anlattı. Bekar olan, İskenderun'daki iş adamları nezdinde geniş bir çevresi bulunan, 2002'den bu yana aynı bankada operasyon konusunda yetkili imza ile ‘portföy yöneticisi’ olarak görev yapan Sakine Cihat'ın, başından itibaren banka personeli, diğer müdür yardımcısı ve tutuklanan şube müdürü Ercüment Yeral'ın yapılan işlemlerde bir kusurunun olmadığını, kendi yetkisi ile işlem yaptığını söylediği de belirlendi.BAYGINLIK GEÇİRDİBir banka şubesinde şimdiye kadar meydana gelen en büyük usulsüzlük olarak değerlendirilen ve genel boyutları bilinmekle birlikte, zimmet rakamları henüz açıklığa kavuşmayan olayın geçen hafta başı patlak vermesi üzerine, Sakine Cihat ile banka müfettişleri ilk kez Cihat'ın avukatı Bülent Akbay'ın bürosunda yüz yüze geldi. Cihat, işlemler ortaya çıktığı için hangi müşterilerin hesapları ile oynandığını, ne gibi işlemler yapıldığını bilgi ve liste olarak burada sahte hesap cüzdanları ile birlikte müfettişe verip, müşterilerin haksızlığa uğramaması gerektiğini, Genel Müdürlüğün sorumlu olduğunu söyledi. Cihat, müfettişin bazı ithamları üzerine de fenalık geçirip bayıldı.
Yapılan işlemlerden şube nezdinde kendisinin sorumlu olduğunu kabul eden Sakine Cihat, müfettişe ve avukatına şunları söyledi:
“Arbitraj (müşterinin parasını değerlendirme) işlemini uzun süredir yapıyorduk. Önce banka büyük kârlar etti. Sonra zarar oldu. Döviz alım satım işlemleri için müdür beyin herhangi bir talimatı olmadı. Tarafımca belgeler düzenlendi. Bu belgeler arbitraj işlemlerinde sistem tarafından üretilen dekontlar ve ileriki tarihlere svaplamış vadeli teyit formlarıdır. Vadeli işlem teyit formlarında müşterinin imzalarının bulunması gerekir. Ancak müşteriler yerine imzaları ben attım. Şube müdürü, operasyon yöneticisi ve bankada çalışan diğer personellerin herhangi birinin, müşterilerin de bilgisi bulunmamaktadır. Bu zararı gidermek için müşterilerin bilgisi dışında para çekip Suriye'de yaşayan A.S. ile H.S.'nin hesabına aktardım. Para çekme sırasında müşteri yerine imzaları ben attım. Bankada döviz alım satım işlemini sadece pazarlamacı olarak ben yapmaya yetkiliyim. Zararın miktarı fazla olduğu için diğer hesaplardan aktarma yaptım. Zarar ortaya çıktıktan sonra listede yazılı olan şahıslar adına sahte hesap cüzdanları düzenledim. Bu hesap cüzdanları üzerinde benim ve şube müdürünün imzaları var. İlk başta sahtecilik anlaşılamaz. Kredi sözleşmesini müşterinin bilgisi dışında ben hazırladım, ben imzaladım. Döviz alımı satımı sonucunda oluşan kârdan kendim herhangi bir pay almadım. Zararla ilgili olarak da yukarıda belirttiğim işlemleri yaptım ve banka yöneticileriyle bu durumu oluşan zararı ve ne şekilde zararı kapattığım konusunu paylaşmadım. Çünkü paylaşırsam iş akdim feshedilirdi, diğer yöneticiler de işten çıkarılırdı.
Bu süreç içinde zararı kapatabileceğini düşündüğünü söyleyen Cihat, “Müşteri hesaplarındaki para çıkışlarında düzenlenen dekontlar üzerindeki imzalar tarafımca atılmıştır, müşteri yerine imzaladım. Operasyon yöneticisi M. bey, bankada bulunmadığı zaman onun bilgisayarından onun şifresini girerek ödeme onaylarını yapıyordum. Ancak bu durumu ona söylemiyordum. M. beyin bilgisayarından sahte nüfus cüzdanlarını hazırlıyordum. Bütün bunlar zararı gidermek amacıyla oldu” dedi.AVUKATI: MÜVEKKİLİM SUÇU ORTAYA ÇIKARDISakine Cahit'in avukatı Bülent Akbay da müvekkilinin bütün bildiklerini açıklıkla dün savcıya da anlattığını, suçun açığa çıkartılmasında bizzat kendisinin beyanları olduğunu, işlemlerin Genel Müdürlük ve müvekkili arasında karşılıklı onaylar ve görüşmeler ile gerçekleştiğin belirterek, “Hesaptaki işlem tutarı hayatın olağan akışına açıkça aykırıdır. Bu sebeple genel müdürlüğün incelemeleri neticesinde açıkça ortaya çıkabilecek usulsüz işlemler çıkartılmayarak sadece bankanın karı gözetilerek objektif olarak müşterilerin zarar etmelerine göz yumulmuştur. Suç vasfının görevi nedeniyle emniyeti suiistimal niteliğinde olabileceğini düşünüyorum” dedi.
Avukat Akbay, müvekkiliyle görüştükten sonra dosyadaki gizlilik kararı ve tutukluluk halinin kaldırılması için itirazda bulanacaklarını söyledi. (dha)