'20 terabyte'lık polis şiddeti savcıda

'20 terabyte'lık polis şiddeti savcıda
'20 terabyte'lık polis şiddeti savcıda
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerinde yaşanan polis şiddeti Memur İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mercek altına alındı. Savcılık tarafsız soruşturma için bir bilirkişi heyeti oluşturuyor. Karar, bu heyetin raporuna göre verilecek. Savcılığın şu ana kadar yaklaşık 20 terabyte (1000 gigabyte) boyutunda görüntüye ulaştığı öğrenildi.
Gezi Parkı eylemlerinde yaşanan polis şiddeti İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturulmaya devam ediliyor. Memur Suçları Savcısı Adnan Çimen, polisten müdahalede bulunulan bölgelerdeki MOBESE kameralarının kayıtlarını istedi. Savcılık Gezi eylemleri başladığında da gazete ve TV kanallarına yazı yazarak, ellerindeki polis şiddeti içeren görüntülerin savcılıkla paylaşılması ricasında bulunmuştu. Savcılığa TV kanalları ve gazetelerden de çok sayıda görüntü ve fotoğrafın ulaştığı öğrenildi. Savcılık ev ve işyerlerine ait görüntüleri de topluyor. 

Vatandaş da yolluyor 

Şimdiye kadar Memur Suçları Savcısı Adnan Çimen’e 200 adet kamera görüntüsü vatandaşlar tarafından ulaştırıldı. Savcılık, bu konuda kendilerine vatandaşlar tarafından ulaştırılacak görüntüleri de dosyaya eklemeye devam edecek. Şu ana kadar ulaşılan görüntülerin boyutunun yaklaşık 20 terabyte olduğu ve bu rakamın daha da artacağı ifade ediliyor. Binlerce saat tuttuğu sanılan görüntülerin toplam kaç saat olduğu ise hesaplanamıyor. 

Bilirkişi inceleyecek 

Olaylar sürdüğü için görüntülerin gelmeye devam ettiğini ifade eden savcılık yetkilileri, tarafsız soruşturma için görüntülerin bağımsız bir bilirkişi heyeti tarafından inceleneceğini ifade ediyor. Aynı kaynaklar, soruşturmadan çıkacak kararın da bilirkişi heyetinden gelecek rapora göre verileceğini ve soruşturmanın temelinin de bu rapor üzerine kurulacağını belirtiyor. Bağımsız bilirkişi heyetinde yaklaşık 10 hukukçu akademisyenin olması bekleniyor. Şu anda savcılık heyet için bir üniversiteyle görüşme halinde. 

Numarasız polis kaskları 

Herkesin merak ettiği bir konu da gösterilerde kasklarındaki numaraları gizleyen polislerle ilgili. Bu konu daha önce savcılığın gündemine gelmedi. Şu ana kadar görüntü toplama işlemleri ve bilirkişi oluşturma heyeti çalışmaları sürüyor. Oluşturulacak olan heyet, raporunda kask numarası takmayan polislere yer verebilecek. Savcılık numarasız kask takmanın suç olduğunu vurgularken, raporda yer alması durumunda soruşturmaya numarasız kask takan polislerin de girebileceğini ifade ediyor.