20 yıl önce gözaltında kaybolan Murat Yıldız için eylem

20 yıl önce gözaltında kaybolan Murat Yıldız için eylem
20 yıl önce gözaltında kaybolan Murat Yıldız için eylem
İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi tarafından 23 şubat 1995 günü gözaltına alındıktan sonra, bir suçta kullandığı tabancanın yerini göstermek için İstanbul'a götürülürken kaybolduğu ileri sürülen 19 yaşındaki Murat Yıldız için İHD üyeleri Gebze Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

RADİKAL - İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyeleri ve İHD Kocaeli Temsilciliği üyelerince yapılan basın açıklamasına siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi. İHD İstanbul Şubesi üyesi Meral Çıldır'ın yaptığı basın açıklamasında, İzmir'de gözaltında kaybolduğu iddia edilen Murat Yıldız davasında adaletin tesisi için, yargı mensuplarının yükümlülüklerini yerine getirmediğini ileri sürdü. Murat Yıldız'ın dosyasının Gebze Adliyesi'nde kaybolduğunu da ileri süren Çıldır, bu dosyanın bulunmasını Murat Yıldız'ın akıbetinin açıklanarak faillerinin cezalandırılmasını talep etti. 


ANNE: CEZA 20 YILDIR BANA VERİLDİ

Meral Çıldır'ın ardından konuşan Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız da şunları söyledi:
"20 yıl önce oğlum suç işlediğinde biz suçumuzu kabul ettik ve karakola gittik. Biz cezamız neyse onu çekelim istedik. Benim oğlum kaybedildi ve o ceza 20 yıldır bana verildi. Şu kapıdan girdiğimde ne kadar adalete güvenmiştim ve 'çocuğumu kaybedenler cezalandırılacak ve ben buradan adalet yerini buldu' deyip gidecektim, ama diyemedim. Oğlumu gözaltında kaybedenlere 3 aylık hapis cezası verdiler, onu da paraya çevirdiler."

ZAMANAŞIMIYLA KAPATILMASIN

Hanife Yıldız'ın konuşmasının ardından Avukat Gülseren Yoleli'de süreç hakkında bilgilendirmede bulundu. Soruşturma evraklarının imha edildiğini, adli davanın ortadan kaldırıldığını ileri süren Yoleli, dosyanın zamanaşımıyla kapatılmaması, gerçeklerin ortaya çıkarılması ve dosyanın yeniden açılması için başvuruda bulunacaklarını söyledi.

OLAY NASIL OLMUŞTU

Murat Yıldız, 1995'de İzmir'de bir kafeteryada oturduğu sırada bir tartışmaya karışınca polislerle kavga etti. Kavga sırasında üzerindeki tabanca ile havaya ateş edip kaçtı. Daha sonra Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız'ı karakola götüren polisler, oğlunun hemen polise gelip teslim olmasını, ifade verip serbest kalacağını söylediler. Anne Hanife Yıldız oğlunu arayarak durumu aktardı. 23 Şubat 1995 tarihinde, Hanife Yıldız avukatı ve yeğeni ile birlikte tek çocuğu Murat'ı kendi elleriyle İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi'ne teslim etti. gözaltına alınan Murat Yıldız, olayda kullandığı tabancayı İstanbul Kartal'da bir evde sakladığını belirtince, silahına el konulması için bir komiser ve bir polis memuruyla İzmir'den İstanbul'a yola çıktı. Anne Hanife Yıldız, aradan üç gün geçtikten sonra oğlundan haber alamayınca sorduğunda, polisler onun Topçular- Eskihisar arasında sefer yapan Karamürsel feribotunda iken tuvalete gitmek izin izin istediğini, kelepçelerini çözdüklerinde ise kendisini denize atarak yüzmeye başladığını ve bir daha haber alamadıklarını söylemişlerdi. Ailenin Bornova ve Gebze Cumhuriyet Başsavcılıklarına yaptığı başvuruların ardından komiser Tahir Şerbetçi ve polis memuru Şah İsmail Öztürk hakkında adli görevi ihmal davası açıldı ve iki memur para cezasına çarptırıldı. Murat Yıldız ise 20 yıldır bulunamıyor.
DHA/Mesut IŞIK- Büşra KAYA