20 yıl önceki infazı 'asker yaptı' iddiası

20 yıl önceki infazı 'asker yaptı' iddiası
20 yıl önceki infazı 'asker yaptı' iddiası
Cizre'de 20 yıl önce 5 kişinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada savcılık, cinayetlerin PKK tarafından değil jandarma tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

12 Ocak 1993’te Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Güçlü köyü Kolgezer mezrasında aynı aileye mensup 5 kişi evlerinde uzun namlulu silahlarla taranarak öldürüldü. Soruşturmada yıllarca sonuç elde edilemedi. Savcılık, PKK ’lılar tarafından işlendiği belirtilen cinayetin dosyasını, şüphelileri bulamadığı gerekçesiyle, faili meçhul dosyalar arasına kaldırdı.
Ancak dosyaların yeniden taranması sırasında, çarpıcı detaylar günışığına çıktı.
Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre zamanaşımının dolmasına kısa süre kala dosyayı yeniden açan savcılık, görevsizlik kararı vererek, dava açması için dosyayı Cizre Başsavcılığı’na gönderdi.

İKİ KİŞİ KURTULDU
Kararda, olayın meydana geldiği akşam, Davut Elgün’ün evine silahlı 3 kişinin geldiği, kapıyı açan evin gelini Hediye Şakar’a, içeridekilerin avluya çıkmasını söylediği, dışarıya çıkan Nezir (8), Lokman (21), Hacer (4), Hıdır (20) adlı kardeşlerle anneleri Nasibe Elgün’ün (42) uzun namlulu silahlarla taranarak öldürüldüğü, dışarıya çıkmayan Hediye Şakar ile Azize Özdemir’in ise kurtulduğu belirtildi. İki kadın , karanlık olduğu için eve gelenlerin yüzlerini seçemediklerini kaydetti. Olaydan 4 ay sonra, 24 Mayıs 1993’te, Cizre İlçe Jandarma Komutanı Aydın B. imzalı tutanak savcılığa gönderildi. Tutanakta, olayın PKK’lılarca gerçekleştirildiği, faillerin yakalanamadığı, PKK’nın vatandaşları devlet yanlısı oldukları gerekçesiyle ‘cezalandırdığı’ belirtildi.

SADECE YÜZEYSEL BİLGİLER
Kararda, olaydan sonra hazırlanan ölü muayene raporlarının incelendiği, köy muhtarına sadece ölenlerin kimliğinin sorulduğunun, olaya ilişkin soru yöneltilmediğinin görüldüğü belirtildi. Jandarmanın olay yerini incelemediği, fotoğraf çekmediğinin anlatıldığı kararda, boş kovanlar incelendiğinde, kullanılan silahların başka olaylarda kullanılmadığının anlaşıldığının görüldüğü de belirtildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Kararda, PKK’lıların birbirleriyle çatıştıklarına dair bir bilgi olmadığına gibi, olayda ölenlerin de sadece o evde oturan Davut Elgün’ün eşi ve çocukları olduğuna dikkat çekildi. Görevsizlik kararında, olayın PKK tarafından yapıldığına dair herhangi bir delil bulunmadığı belirtildi. Bu nedenle toplanan deliller ve tanık ifadelerine göre şüpheli Aydın B.’nin birden fazla kişiyi öldürmek suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılması için dosya Cizre Başsavcılığı’na gönderildi.

‘KADROLAR’ ÇATIŞMIŞ
Talimatla ifadesi alınan Jandarma Komutanı Aydın B., “ Gece saatlerinde silah seslerini duyduk. Yol güvenliği olmadığı için ertesi gün olay yerine gittik. PKK’nın Gabar Dağı kadrosuyla ova kadrosunun o evde toplantı yapacaklarını, toplantıya sonra gelenlerle önce gelenlerin bir yanlışlık sonucu çatıştıklarını öğrendik.

Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Köylülerden Ahmet Kılıç da, “Olaydan sonra Aydın B. köye gelip hepimizi topladı ve ‘Ben Lokman’ı nasıl öldürdüysem, birkaç kişi daha var onları da öldüreceğim’ diye tehdit etti” diye konuştu.

PANZERİN LASTİK İZLERİ
Eşini ve 4 çocuğunu olayda kaybeden Davut Elgün ise ifadesinde şunları anlattı:

“Jandarma binasıyla tank taburu binasının elektrik işlerini oğullarım Hıdır ile Lokman yapıyordu. Olay günü Nusaybin’deki kızıma gitmiştim. Sabah geldiğimde köylüler eşim ve çocuklarımın öldürüldüğünü söyledir. Gelinlerim Azize, Hediye ile köylüler, köy yoluna yakın yerde olay günü akşam saatlerinde bir panzerin beklediğini, kot pantolonlu, elleri telsizli, G-3 ve kalaşnikof tüfek taşıyan 4 kişinin eve gelip oğlum Lokman’ı sorduklarını bana anlattı. Lokman’ı götürmek istemişler, o da gitmek istememiş. Eşine ‘Evin arka kapısını aç kaçacağım’ demiş. Bu sırada kapıda bulanan kişi diğerlerine ‘Ateş açın, hepsini öldürün’ diye emir vermiş. Gelinim Azize cesetlerin altında kaldığı için yara almadan kurtuldu. Hediye ise arka kapıdan kaçtı. Yerde kar olduğu için kaçan şahısların izlerini takip ettim.
Ayak izleri olay yerine 800 metre uzaklıktaki Katran köyünde bulunan bölük komutanlığına 150 metre mesafede duran panzerin lastik izlerinin olduğu yerde bitiyordu. Muhtar haber vermesine rağmen olay günü jandarma köye gelmedi. Ertesi gün Aydın B. köye gelip komşu köyden Beşir’e ‘Bunları örgüt vurdu diyeceksiniz, yoksa sizin de başınıza aynısı gelir’ diye tehdit etti. 45 gün sonra yanında bir yarbayla köye gelip okulun yanında durdu. ‘Ailemi neden öldürttün’ dedim. O da, ‘Senin oğlun Amerin bölgesinde aracımıza roket atmış’ dedi. Oğlumun o tarihte cezaevinde olduğunu söyledim. Sonra yarbay’a, ‘Doğru söylüyor, bizimkiler yanlışlıkla vurdular’ dedi ve bana dönerek, ‘Bu kişi fazla kurcalama yoksa seni de öldürürüm’ dedi. O dönemin şartlarında korktuğumuz için kimseden şikâyetçi olamadık.”


  http://www.radikal.com.tr/1149532114953216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyi okuyun - keryil

  killik olsun diye 4 yasinda bebeleri kursuna dizen, sonra da sucu attiklarina "bebek katili" diyen askeri iyi okuyun. boyle seylerin asla olmadigina, ancak yalan olabilecegine, pkk propagandasina olduguna inandiginiz yillara inat, bir savcinin (ki selam ederim) ortaya cikardiklarina, bir komutanin yaptiklarina bak. "donemin sartlari" diye yuttugumuz onca "olu ele gecirilen militan" haberlerini dusunun bir de simdi. kac tanesi gercek, kac tanesi baskasinin cinayetini ortmek icin uydurulmus yalanlardi acaba? daha da onemlisi, bunlari yasayan bir insan daga ciktiysa kizmak degil ama, daga cikmadiysa hayran olmak gerekmez mi? size hic devlet "cocuklarini bos yere oldurdum, ikimiz de biliyoruz, ama fazla kurcalama, yoksa seni de oldururum" dedi mi?

  baslik dusundurucu! - free- for-all

  Radikal'in son zamanlarda attiklari basliklar hayli ilginc. 20 yil once islenen infazi asker yapti iddasi! Sunu acik yureklilikle soylemek zorundayiz Kurdistanda islenen faili mechul cinayetlerin ve infazlarin hepsini ama hepsini devlet tarafindan kullanilan kisiler tarafindan islenmistir. Eger cozum sureci basarili olursa oyle inaniyorum ki butun katiller ortaya cikacak ve bunlarin kim olduklarini herkes gorecek. O zaman kimlerin katil oldugunu kimlerin olmadigini hep birlikte gorecegiz. Yeterki devlet olaya samimi ve durust yaklassin.

  doğrusu - düş-ün bulur-sun

  Kürtlere, İlerici çağdaş Türklere veya başka azınlıklara yapılan zulüm, Sunni islam olmadıkları, bazı insanlara da, yine aynı yobaz kesimin dinsiz oldukları gerekçesiyle yapılan katliamlardır. Şimdi AKP liler kalkıp bu suçları da sanki kendileri yapmamış gibi, Laik Demokratik, Sosyal, İnsan haklarını savunan , bunun içinde asılan işkenceden geçen, tutuklana insanlara atar. O dönemlerde hepsi din adına cihat yaptıklarını söylerlerdi zaten. Devlet bunlara ses çıkarmadı. Ve bugün AKP bu terör yollarını kullanarak herkesi susturup iktidara geldi.Tabii Laik ve demokratik devlet içine yuvalanmış bazı gizli, gerici subay ve polisler sayesinde.

  devlet politikasi - karayel1965

  bu cinayetler hangi yönetim döneminde gerceklesti kuvvet komutanlari kimlerdi?avrupali insan haklari ve siyasetcileri neden bu katliamlara sesiz kaldilar karsiliginda ne gibi tavizler kopardilar,avrupada yasayan türkiyeli iscilerin türkiyede yasayan cocuklarina ödenen cocuk parsinin bu dönemde kesilmesi tesadüfmü sizce?neden ergenekon davasinda yargilanan emekli ve muaazaf subaylara isledikleri veya tesvik ettigi cinayetler hakinda sorgulanmamis ve yargilanmamistir?kocaman bir evet bu bir devlet gelenegi ve politikasidir,bu yapilanlari birgün türkiyeye karsi koz olarak kullanilmasini istemiyorsak faillerin bir an önce yargilanmasi gerekiyor dünya eski dünya degil hicbir ülke ic ve dis iliskilerde bagimsiz degil iste libya iste misir iste suriye kimin dost kimin düsman oldugu günü geldiginde anlayacagiz ama is isten gecmis olacak

  Laikçilerin devleti.. - evet_isyan06

  İişte böyle kimisine Kürtsün diye kimisine müslümansın diye yıllarca zulmetti.. Kimsenin kimse de zerre kadar ahı kalmasın, hiçbir mazlumun yüreğinde ah kalmayana kadar bu işlerin sorumluları cezalandırılsın.. Tüm bunlar da bugünün hükümetine ders olsun; keser döner sap döner gün olur hesap döner sözü sadece sizden öncekiler için değil sizin için de geçerlidir. Mazluun ahı arşı titretir denmiş, mazlum anasından mazlum doğmaz yaptığınız zulümlerle onu siz mazlum edersiniz.

  jandarmanın süngüsü pırıl pırıl parlıyor. - sktk60

  vah doğudaki kardeşlerimin başına gelenlere jandarma komutanı bütün aileyi katlettirmiş sonrada pkk.yaptı diyeceksiniz diye mağdurları ölümle tehdit ediyor en can alıcı noktasıda çocuklarımı niye öldürdün diyen babayada yanlışlıkla oldu diyor bir vatandaş olarak düşününce bugün doğudakinin başına bu geliyorsa yarın batıda yaşayan bizlerinde başına gelir çünkü bu devletin nasıl bir kanunları varki jandarması,polisi vatandaşı sorgusuz sualsiz öldürme hakkını kendinde buluyor... nasıl devletki kanunları yasaları vatandaşının haklarını korumaktan aciz bu devlet zenginler ve kanunsuzlar içinmi kurulmuş yazık bu devlet uğruna ölenlere kendi milletini infaz eden devlet olurmu zihniyet esad'ın zihniyeti bu zihniyeti bu ülkeden def etmek zorundayız yoksa hepimizin yaşam hakkı tehlikede.

  Küçük oyuncak - Bratz

  Her kapının ardında devletin yıkıp bozdugu bir ana baba ocağı vardır o köyde. PKK adı altında birkaç olay düzenleyip hem insanlardaki milli iradeyi güçlendirmeyi hedefliyorlar hemde PKK nın yanlış tanıtılmasına sebebiyet veriyorlar.