20 yıllık hikâye: Onlar korucu oldu, biz kaçtık

20 yıllık hikâye: Onlar korucu oldu, biz kaçtık
20 yıllık hikâye: Onlar korucu oldu, biz kaçtık
Akyüz ailesi, kan davalıları Çelebiler korucu olunca Bilge köyünden göç etmiş. Onlara göre katliam nedeni geride bıraktıkları değerli araziler

 

MARDİN - Bilge köyü katliamının nedenleri arasında gösterilen toprak kavgasının, 1989 yılına dayandığı ortaya çıktı. İddiaya göre, o dönemde köyde yaşayan Akyüz, Akbaş, Acar, Alkış ve Altaş aileleri, köye yerleşen Çelebi ailesiyle aralarında kan davası çıkınca köyü terk etmek zorunda kaldı. Ailelerin köyü terk etmesinin ardından Çelebi ailesi arasında toprak paylaşımı yüzünden husumet başladı.
Köyü terk ederek Bursa’da yaşayan Akyüz ailesinden Ercan Akyüz, Bilge Köyü’nden 1989 yılında akrabaları olan dört aile ile birlikte ayrılmak zorunda kaldıklarını belirterek, şunları anlattı:
“Bilge köyünde yaşarken Akyüz, Akbaş, Acar, Alkış ve Altaş ailelerinin Çelebi ailesiyle kan davası vardı. Kan davası nedeniyle köyde huzursuzluk yaşanıyordu. O dönemin Mazıdağ Kaymakamı, dayım Musa Acar’ı çağırarak korucu olmalarını istedi. Ancak dayım, Çelebi ailesiyle aralarında kan davası bulunduğundan, ‘Eğer korucu olup devletten silah alırsam bu silahı kan davalılarımız olan Çelebilere karşı kullanırım’ diyerek korucu olmayı kabul etmedi. Ardından koruculuk teklifi Çelebi ailesine götürüldü ve onlar korucu olmayı kabul etti. Çelebi ailesinin korucu olmasıyla zaten kan davası nedeniyle sorunlar yaşayan beş aile köyden göç etmek zorunda kaldı. Göç ederken geride topraklarımızı, evlerimizi ve şu anda alabalık tesisleri bulunan yerleri terk etmek zorunda kaldık. Topraklarımızın büyük kısmınını tapusu olmadığından defalarca dilekçe vermemize rağmen bir sonuç alamadık.”

‘Televizyonda evlerimizi gördük’
Ercan Akyüz, köyden göç etmek zorunda kalan Akyüz, Akbaş, Acar, Alkış ve Altaş ailelerinden 45- 50 ailenin halen Diyarbakır, İstanbul, Mersin, Bursa ve İzmir’de yaşadıklarınıda söyledi.
Akyüz, “Katliamı duyduğumuzda şoke olduk. Televizyonlarda terk etmek zorunda kaldığımız evlerin yıkıldığını gördük. Bize göre bu katliamın sebebi ne kız ne de başka bir şeydir. Bütün sebebi köyden kan davası nedeniyle göç etmek zorunda kalan beş ailenin geride bıraktığı yaklaşık 100 dönümlük arazinin paylaşımıdır. Çünkü araziler ve balık tesisleri altın değerindeydi. Çelebi ailesi başka bir köyden iki aile olarak Bilge Köyü’ne geldiler. Ama zamanla orada yayılarak hâkimiyet kurdular. Sonra bizden sonra kendi aralarında rant paylaşımı çıkınca böyle bir katliam gerçekleştirildi. Bıraktığımız toprakları almak için mücadelemizi sürdüreceğiz”

‘Babanıza gerekeni yaptık!’
Katliam emrini verdiği iddia edilen ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi’nin, saldırının ardından götürüldüğü karakolda nöbet tutan ve öldürdüğü aileden olan bir korucuya, “Babanıza gerekeni yaptık. Şimdi gidin cenazelerinizi toplayın” diye bağırdığı öne sürüldü.

Altısı kardeş, ikisi baba oğul
Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde pazartesi gecesi yaşanan katliamın ardından tutuklanan 10 zanlıdan altısının kardeş, ikisinin onların kuzenleri ve ikisinin de baba- oğul olduğu belirlendi. Tutuklananlardan Süleyman Çelebi, Mehmet Çelebi, Ömer Çelebi, Abdul Hakim Çelebi, Mehmet Sait Çelebi ile M.E. Çelebi’nin kardeş, 14 yaşındaki M,Ş.Ç’nin ise Abdul Kerim Çelebi’nin oğlu olduğu, diğer tutuklular A.Ç. ile A.Ç’nin de altı kardeş tutuklunun kuzenleri olduğu öğrenildi.
Soruşturma kapsamında köyden ikisi ruhsatsız 27 Kalaşnikof tüfek toplanarak balistik incelenmeye alındı.
Bilge Köyü katliamının emrini verdiği iddiasıyla tutuklananlar arasında bulunan ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi, yakalandıktan sonra önce yakındaki Şeyhan Jandarma Karakolu’na götürüldü. Çelebi, burada öldürdükleri aileye mensup olan ve karakolda nöbet tutan bir korucuyu görünce, “Babanıza gerekeni yaptık. Şimdi gidin cenazelerinizi toplayın” diye bağırdı.
Saldırıda ölen Çelebi Ailesi’nden sağ kalan erkeklerin, olayın ardından toplanıp durum değerlendirmesi yaptığı belirtildi. Bu toplantıda, “Hiçbir karşı harekette bulunmayalım. Öldürenlerin kim olduğunu biliyoruz. Bekleyelim” kararı alındığı da öğrenildi. (dha)