200 hektara üzüm sergisi

Bayındır ilçesine bağlı Dernekli Köyü yakınında, üzüm kurutmak için sergi yeri açmak amacıyla kuru otların yakılmasıyla çıktığı sanılan yangında, 'Yeşil Vadi' diye adlandırılan bölgede 200 hektara yakın orman, meyve bahçesi ve ekili alan yandı.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Bayındır ilçesine bağlı Dernekli Köyü yakınında, üzüm kurutmak için sergi yeri açmak amacıyla kuru otların yakılmasıyla çıktığı sanılan yangında, 'Yeşil Vadi' diye adlandırılan bölgede 200 hektara yakın orman, meyve bahçesi ve ekili alan yandı.
Çınardibi Köyü ile Dernekli Köyü arasındaki bölgede, 55 yaşındaki E.U.'nun üzüm bağının yanındaki kuru otların tutuşması sonrası önceki gün öğle saatlerinde yangın çıktı.
Alevler, rüzgârın etkisiyle yakındaki ormanlık alana sıçradı. Hızla genişleyen yangın, Osmanlar ve Kamberler köylerine doğru ilerledi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yerden ve havadan müdahalelerine rağmen söndürülemeyen yangın için Kütahya, Balıkesir, Manisa, Denizli, Muğla ve Aydın'dan takviye yer ekipleri, İstanbul ile Antalya'dan da uçaklar geldi. Alevler yürürken, dumandan göz gözü görmüyordu. Gece boyu süren yangın, 650 orman işçisi, 53 arazöz, 21 dozer ve 500'e yakın köylünün çabalarıyla Osmanlar ve Kamberler Köyü'ne ulaşmadan, sabah kontrol altına alındı.
Jandarma, Havuzlu ve Karlık Yangın Kuleleri ile görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, yangının çıktığı noktadaki üzüm bağının sahibi 55 yaşındaki E.U.'yu gözaltına aldı. İlk incelemede yangının, köylünün bağında temizlik yaptıktan sonra üzüm sermek için yer açmak amacıyla otları tutuşturması sonucu çıktığı sonucuna varıldı. İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez şu bilgileri verdi:
"Son 25 yılın en sıcak ve nem oranı en düşük yazı yaşanıyor. Hava koşulları yangınlar için en uygun ortamı yarattı. Bu yangın bu sezon bölgemizdeki en büyük yangın. Aldığımız tedbirlerle yangınlara anında müdahale ettik ama bu yangında olduğu gibi bir vatandaşımızın dikkatsizliği nedeniyle Ege ve Akdeniz ekiplerinin neredeyse tamamını yönlendirmemize rağmen, 24 saatte kontrol altına alınabildi."


    http://www.radikal.com.tr/7548407548400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.