200 liralık ihmalden sonra Antalya...

200 liralık ihmalden sonra Antalya...
200 liralık ihmalden sonra Antalya...

2005?te fosseptiği çöken apartman önceki gün de gaz sıkışması sonucu patladı. FOTOĞRAF: İbrahim Lalei / DHA

Haber: SONER KOCAER / Arşivi
EMRE BAYLAN / Arşivi

ANTALYA - Yüksek apartmanlarla dolu ‘sıradan’ bir orta sınıf mahallesini bir anda savaş alanına çeviren patlamaya 200-300 liralık ihmalin neden olduğu iddia edildi. Antalya Gençlik Mahallesi’ndeki Girne Apartmanı’nının zemin katındaki restoranda önceki gün saat 06.45’te bpatlama meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi’nin iki ayrı raporuna göre 170 daire, 21 işyeri ve 20 araçta hasar meydana getiren patlama, ‘Açık unutulan tüpgazın hortum kısmındaki çatlaklardan gaz sızması ve buzdolabı motorundan kıvılcım çıkararak tekrar çalışması sonucu’ meydana geldi.
Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Karaman’a göre patlama 200-300 lirayla giderilebilecek bir hatalar zinciri sonucu meydana geldi:  24 kilogramlık sanayi tüpü yönetmeliğe aykırı bir şekilde kapalı alandaydı.  Oysa açık alanda bulunmalıydı. Yakma ünitesi arasında bağlantısı plastik hortum değil çelik ve bakır boruyla yapılmalıydı.  İşletmede yönetmelik gereği LPG tüpleri kaçağına karşı alarm bulunmalıydı. 
Antalya’da son altı ay içinde ikinci kez böyle bir patlama olduğunu hatırlatan Karaman, “Son kaza saat 06.45 değil de 07.45- 08.00’de olsaydı, can kaybı olmasını engellemek mümkün değildi” diye konuştu.
Patlama yaşanan işyeri sahibi Ömer Faruk Y. ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Polis ve Cumhuriyet Savcılığı patlamayla ilgili soruşturmayı sürerken dün Girne Apartmanı’nın bulunduğu sokakta öfke vardı. Apartamın 35 senelik sakini Osman Kaya olaydan 15 dakika önce bir kişinin elindeki poşeti apartmanın girişine bırakırken görüldüğünü öne sürdü. Dördüncü katta tek başına yaşayan n 87 yaşındaki emekli Osman Nuri Berksoy ise dertliydi: “Asıl suçlu bu restoranın buraya açılmasına izin verende.  650 TL emekli aylığıyla geçiniyorum. Kredi bulamazsam evimi yaptıraramam.”