'200 ton altın'la savaş

Uşak'ın Eşme ilçesindeki Kışladağ Altın Madeni'nin işletilmesi için son aşamaya gelindi. Kanadalı 'Eldorado Gold' firmasının Türkiye temsilcisi Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve...
Haber: YAVUZ KUŞDEMİR / Arşivi

UŞAK - Uşak'ın Eşme ilçesindeki Kışladağ Altın Madeni'nin işletilmesi için son aşamaya gelindi. Kanadalı 'Eldorado Gold' firmasının Türkiye temsilcisi Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Kışladağ Köyü'ne şimdiye kadar 55 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.
Şirketin bölgeye yıl sonuna dek 100 milyon dolar daha yatırım yapacağını belirten Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Yılmaz, "Madende şu an 386 kişi çalışıyor. Bu rakam 17 yıl çalışacak personel sayısı olarak 400'de sabitlenecek. Madende 132 milyon ton cevher işlenecek ve ton başına 1.23 gram altın alınacak. Bölgedeki altın rezervi 200 ton. Bu, dünyada son 10 yılda saptanan en büyük altın rezervi. Çıkarılacak altının tahmini toplam değeri 2.4 milyar dolar" dedi.
Altyapı çalışmalarının son aşamaya geldiğini anlatan Mehmet Yılmaz, "Tesise 167 milyon dolar yatırım gerçekleşmiş olacak. 17 yıl faaliyet gösterecek olan Kışladağ Altın Madeni için devletten gerekli tüm yasal izinler alındı. İlk altını en geç 2006 yılının Ocak ayında dökeceğiz" diye konuştu.
'Siyanür engellensin'
Çevreciler ise madene karşı atakta. İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran, Küçükdere Elele Hareketi üyeleri, Kışladağ Altın Madeni için getirilmesi gündemde olan siyanürün il sınırları içinde taşınmasının ve depolanmasının önüne geçilmesini istedi.
Önceki hafta Uşak Valiliği, Belediye Başkanlığı ile Ulubey ve Eşme kaymakamlıklarını ziyaret eden hareket üyeleri, siyanürün yasal izin alınmadan İzmir Limanı'ndan Uşak'a taşınmasının ve depolanmasının engellenmesi konusunda başvuruda bulundu.
Hareket üyeleri, "İdari yargı, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), siyanürlü liç yöntemiyle altın madenciliği ve işletmeciliğinin kamu yararına olmadığı gibi, ekolojik sisteme de zararlı olduğu yönünde hükümleri mevcuttur. Bu konuda kesinleşmiş yargı kararları dururken, 'açık liç' yöntemini uygulayacak olan madene izin verilmesi davalaşmadan kamu tarafından önlenmelidir" görüşü dile getirildi.
Köylüler dava açtı
Madende kullanılmak üzere arazilerinden su boru hattı geçirilmek istenen İnay köylüleri ise yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı.
Davanın görüldüğü Ulubey Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gelen İnaylılar altın madeninin işletilmesini Adliye çıkışında protesto etmişti. Köylülerin avukatı Tahsin Köse, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'nce Bergama'ya ilişkin olarak verilen kararları hatırlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7560617560610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.