2000-2001 insan hakları karnemiz zayıf

Son iki yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle 1631 dava açılırken, 50 kişiye meslekten men, 36 kişiye hapis cezası verildi.

Devlet Bakanı Nejat Arseven, Türkiye'nin insan hakları konusunda henüz arzulanan yerde olmadığını belirterek, 2000 ve 2001 yıllarında bin 472 kişi hakkında kötü muamele, 159 kişi hakkında da işkence iddiasıyla dava açıldığını, 36 kişiye hapis cezası verilirken, 50 kamu görevlisinin 'meslekten men' cezasına çarptırıldığını bildirdi.
Mülki idare amirlerinin eğitimi kapsamında İzmir'de düzenlenen 'İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları Eğitim Semineri'nin açılışına katılan Arseven, insanların layık olduğu onurlu bir yaşama Türkiye'deki her bireyin ulaşmasının 'temel amaç' olduğunu belirtti. İnsan hakları kadar insanlığın üzerinde birleştiği çok az değer olduğunu vurgulayan Arseven, hak kavramının günün şartlarına göre genişleyebildiğini söyledi. İnsan hakları konusunda eğitimin önemine dikkati çeken, en iyi ve çağdaş düzenlemelerin bile ehil olmayan ellerde vahim sonuçlar doğurabileceğini belirten Arseven, "İnsan hakları ihlalleri sorunun tam olarak çözülebilmesi, insan hakları kavramının tam olarak özümsenmesine bağlıdır. Sorunun çözümlenebilmesi tüm tarafların duyarlılığına bağlıdır" dedi.
İnsan hakları ihlalleri ile ilgili olarak Türkiye'de 2000 ve 2001'de bin 631 dava açıldığını kaydeden Arseven, şöyle devam etti:
"Bu davalardan bin 472'si kamu görevlileri aleyhindeki kötü muameleler, 159'u işkence ile ilgilidir. Sonuçlanan davalarda 50 kişiye meslekten men, 36 kişiye ise hapis cezası verildi. Diğer davalar ise görülmeye devam ediyor. Türkiye insan hakları konusunda arzu ettiğimiz yerde değildir. İnsan hakları konusunda hak ettiğimiz bir performansa sahip değiliz."
Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'de bir şube açmasıyla ilgili başvurusunun henüz sonuçlanmadığını da kaydeden Arseven, bu sorunun Türkiye'nin uluslararası platformdaki imajını zedelediğini söyledi.