2002'de yeni okul yok

Eğitimde, sekiz yıllık kesintisiz ilköğretimle birlikte yaratılan ek kaynaklara
karşın mali yetersizlikler tümüyle aşılamadı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Eğitimde, sekiz yıllık kesintisiz ilköğretimle birlikte yaratılan ek kaynaklara
karşın mali yetersizlikler tümüyle aşılamadı.
Bu nedenle sorunların gelecek yıl daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.
Eğitime katkı uygulamasının başlatıldığı 18 Ağustos 1997'den bugüne geçen dört yıllık sürede vatandaşların bağışlarıyla birlikte 1 katrilyon 385 trilyon liralık gelir elde eden Milli Eğitim Bakanlığı, bütçe yetersizliği yüzünden yeni okul sözü bile veremeyecek.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl 4 katrilyon 46 trilyon lira olan bütçesi bu yıl 7 katrilyon 460 trilyonu bulacak ama bütçenin yalnızca 992 trilyonu yatırım harcamalarında kullanılacak. Personel harcamalarının bu yıl 5 katrilyonu aşacağından yakınan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, "Ekonomik kriz bizim de bütçemizi sarstı. Yeni dönemde okul yapamayacağız ama projelerimiz sürecek. 2002'de hedefimiz eğitimde kalitenin yükseltilmesi olacak" dedi.
Paralar nerede?
Okullar elektrik, su ve doğalgazdan bile tasarruf ederken, vatandaşların "Bizim paralara ne oldu?" sorusunun yanıtı Kasım 2001 itibarıyla bakanlığın kayıtlarına şöyle geçti:
Eğitime katkı payı olarak 1 katrilyon 378 trilyon 327 milyar lira toplayan Milli Eğitim Bakanlığı, Ziraat ve Halk Bankası'nda açılan bağış hesaplarında nemalarla birlikte 6 trilyon 270 milyar lira daha biriktirdi. Böylelikle 1 katrilyon 385 trilyon liralık gelir elde edilirken, bunun 1 katrilyon 384 trilyonu bakanlık bütçesine özel ödenek kaydedildi. Ödeneğin 1 katrilyon 224 trilyon lirasını kullanabilen bakanlık, paraları şöyle harcadı:

 • Okulların yapım ve onarımı: 820 trilyon.
 • Okulların donatımı: 127 trilyon lira.
 • Arsa kamulaştırma: 51 trilyon lira.
 • Taşımalı ilköğretim: 212 trilyon lira.
 • Kitap basımı: 14 trilyon lira.
 • Etüt-proje: 412 milyar lira.
 • Transfer harcamaları: 339 milyar lira.
  Bakanlık bütçesine özel ödenek kaydedilen paranın 160 trilyonu halen Hazine hesabında. Hazine'den paranın geç gelmesinden yakınan bakanlık yetkilileri, "Bürokrasi herkesi olduğu gibi bizi de sarsıyor. Para beklerken hem zaman kaybediyoruz hem de yatırımlarla ilgilenemiyoruz" diye yakındı.
  Umut Avrupa
  Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki dönem yatırımları AB desteğiyle yürütülen projelere yoğunlaşacak. Projeler arasında 100 milyon euro'luk 'Temel Eğitimin Desteklenmesi Projesi', 58 milyon euro'luk
  'Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' ile 18 milyon euro'luk 'Meslek Okullarının Modernizasyonu Projesi' yer alıyor.
  Projelerle, okulların donanımının güçlendirilmesinin yanı sıra öğretmenlerin düzenli olarak hizmet içi eğitimden geçirilmesi de amaçlanıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde tamamlanması beklenen projelere ülke genelindeki sanayi kuruluşlarının da katılımı sağlanarak, okul-sanayi işbirliğinin
  gerçekleştirilmesi hedefleniyor.