2005 baharı için 'Anayol' hesabı

Merkez sağdaki bölünmüşlüğe son vermek isteyen DYP ve ANAP, birleşme yolunda ilk adımı attı. Birleşme çabası teşkilatların baskısıyla ortaya çıktı.

ANKARA - Merkez sağdaki bölünmüşlüğe son vermek isteyen DYP ve ANAP, birleşme yolunda ilk adımı attı. Birleşme çabası teşkilatların baskısıyla ortaya çıktı.
Çok sayıda eski DYP ve ANAP milletvekiliyle bu partilerin teşkilatları, birleşmeye yönelik talep ve isteklerini genel merkez yönetimleriyle genel başkanlara iletti.
Nihat Gökbulut ve Beyhan Aslan'ın başını çektiği bir grup eski milletvekilinin çabaları sonucu önceki hafta DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas, Ankara'da eski bir milletvekilinin ofisinde görüştü. Birleşmeye yönelik niyet ve taleplerini karşılıklı olarak dile getiren liderler, konuyu partilerinin merkez karar yönetim kurulu üyelerine açacak.
'Çatı'yı dert etmiyorlar
Görüşmeleri yürüten Gökbulut, Aslan, Nevzat Ercan, Ahad Andican, İbrahim Yaşar Dedelek ve Yaşar Topçu gibi isimler, birleşmenin 'hangi çatı' altında olacağının sorun yaratmaması için öncelikle 'bütünleşme' üzerinde duruyor. Kulislerde, ANAP'ın Hazine yardımından mahrum olması ve borcunun sürekli artması nedeniyle DYP çatısı altında birleşmeye daha sıcak bakılıyor.
DYP ve ANAP kurmayları, her iki liderin de olumlu baktıkları ve sağlıklı bir zemine oturtulması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerine dair anlaştıkları birleşmenin, her şey yolunda giderse 2005 mart ya da nisanında tamamlanabileceğini kaydetti.