2005'in gökyüzü takvimi

Gökyüzünde bu yıl iki güneş, iki ay tutulması olacak. 8 Nisan'daki güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek, 3 Ekim'deki tutulma parçalı olarak görülecek.

ANKARA - Gökyüzünde bu yıl iki güneş, iki ay tutulması olacak. 8 Nisan'daki güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek, 3 Ekim'deki tutulma parçalı olarak görülecek. Ay tutulmaları ise Türkiye'den görülemeyecek.
İlki 8 Nisan'da gerçekleşecek Güneş tutulması, Pasifik Okyanusu ve birkaç Güney Amerika ülkesinden izlenebilecek. 3 Ekim'deki Güneş tutulması, halkalı tutulma şeklinde olacak. Tutulma Türkiye'yi de içine alan üç kıtada parçalı olarak izlenecek. Bu yıl tam Ay tutulması olmayacak. 24 Nisan'da yarı gölge ay tutulması, 17 Ekim'de parçalı ay tutulması olacak. Bu yılın bir diğer ilginç gök olayı ise Donald E. Macholz adlı amatör gökbilimcinin keşfettiği Macholz kuyrukluyıldızı... Aralık ayından bu yana çıplak gözle gözlenebilen ve 10 Ocak'ta da en yüksek parlaklığına ulaşan kuyrukluyıldız, şubat ortasına kadar teleskoplarla gözlenebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7374597374590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.