2005'in son günü: Yılbaşı için sıkı denetim

Milli Piyango'nun 20 milyon YTL'lik yılbaşı çekilişinde ikramiye çalıntı bilete çıkarsa işlem yinelenecek. Emniyet bu gece eğlence yerleriyle yollarda denetimi artırıyor.
İETT ana hatlarda 05.00'e dek çalışacak.

ANKARA - Uzun Kurban Bayramı tatili öncesinde kutlanacak yılbaşı için önlemler alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, yılbaşı gecesi boyunca içkili yerlerde yoğun denetim yapılacağını vurguladı.
Çalışkan, havalimanı, tren garı ve otobüs terminali gibi yerlerde yolcu kapasitelerinin artacağına dikkat çekerken buralarda güvenlik tedbirlerinin artırıldığını söyledi. Alışveriş merkezleri ve pazaryerlerinde dolandırıcılık, kapkaç ve yankesicilik olaylarına engel olmak amacıyla yaya ve motorlu devriyelerin sayılarının artırıldığını anlatan Çalışkan, yılbaşı gecesinde gazino, pavyon, içkili yerler, kahvehane, otellerde huzuru bozucu davranışların önlenmesi için resmi ve sivil ekiplerce yapılan denetimlerin sıklaştırılacağını bildirdi. Çalışkan trafikle ilgili olarak alınan önlemleri de şöyle sıraladı:

 • Trafik kontrolleri, kazaların yoğun olduğu yol kesimlerinde ve sürücülerin polis ekiplerini görebileceği şekilde yapılacak.
 • Kayak merkezlerinin bulunduğu Bursa-Uludağ, Ankara-Elmadağ, Bolu-Kartalkaya, Kayseri-Erciyes, Çankırı-Ilgaz, Erzurum-Palandöken ile Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir gibi turizm merkezlerine diğer illerden yoğun bir trafik akımı olacağı düşünülerek; şehir içi ve şehir dışı trafik kuruluşlarının birbirlerini takviye etmeleri sağlanacak.
 • 155 polis imdat hattında görevli personel takviye edilecek.
 • Şehirlerarası otobüs terminallerinde, otobüslerin takograf kontrolleri artırılacak, dinlenme süreleri ile hız sınırlarına uymayanlara yasal işlem yapılacak.
 • Yorgun ve uykusuz araç kullandığı belirlenen sürücüler güzergâh üzerindeki trafik kuruluşlarımızda veya müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.
 • Alkol denetimleri artırılacak. Denetimlerde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilenler hakkında yasal işlemler yapılacak. Alkollü sürücünün aracında alkolsüz başka sürücü yoksa aracı trafik kuruluşlarına ait parka veya yediemin otoparkına çekilecek. Araçtakiler taksiyle yollanacak.
  Not alın...
 • Kar, buzlanma, heyelan, sis ya da trafik kazası nedeniyle karayollarının trafiğe kapandığı veya yol güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği durumlarda ve büyük kazalarda: (0312) 412 25 92
 • Polis İmdat: 155


  • http://www.radikal.com.tr/7676277676270

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.