2006 model ÖSS sistemi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, gelecek yıl uygulanacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sistemini açıkladı.

ANKARA - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, gelecek yıl uygulanacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sistemini açıkladı. Yarımağan şu bilgileri verdi:

 • ÖSS'de her öğrenciye toplam 240 sorunun yer aldığı test kitapçığı dağıtılacak. Sınavda her aday mevcut uygulamada olduğu gibi yine 180 soru yanıtlayacak.
  Sınavın ilk bölümü: Soruların, Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler testinin her birinden 30'ar olmak üzere toplam 120'si, tüm liselerde 9. sınıflarda okutulan ortak müfredata dayalı olacak. 120 soruluk bu bölümdeki sorular adaylara, açıköğretim programlarının, meslek yüksekokullarının ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programların kapısını açacak. Bu sorular, bilgiye fazla dayanmayan, analiz ve yorum yapma yeteneğini ölçen sorular olacak.
  Sınavın ikinci bölümü: Ortak soruları yanıtlayanlardan lisans programlarına devam etmek isteyenler, devam etmek istedikleri alanlarıyla ilgili 60 soruya daha yanıt verecek. Bu bölümdeki sorular 9. sınıftan sonrayı, lise son sınıfa kadar olan süreyi kapsayacak ve adayların alanlarıyla ilgili konulardan oluşacak.
 • Sınavın bu bölümünde Türkçe-edebiyat, fen, matematik ve sosyalden her birinden 30'ar olmak üzere toplam 120 soru yer alacak. Ancak adaylar, üniversitede okumak istedikleri alanla ilgili 60 soruyu yanıtlayacak. Örneğin sayısal ağırlıklı puan türündeki bir bölümde okumak isteyen aday fen ve matematik sorularını, eşit ağırlıklı puan türündeki bir bölümde okumak isteyen aday, matematik ve Türkçe-edebiyat alanındaki soruları, sözel bölümde okumak isteyen de Türkçe-edebiyat ve sosyal alanındaki soruları yanıtlayacak.
 • Böylece sayısal ağırlıklı puan türündeki bir bölüme gidecek adayın, eşit ağırlıklı puan türüyle girilebilecek bir bölüme gitme şansı çok az olacak. Çünkü bu adayın eşit ağırlıklı bir bölüme de gidebilmesi için, fen bilimleri ve matematik alanında yaptığı 60 soruya ek olarak, Türkçe-edebiyat testindeki 30 soruyu da yapması gerekecek. Ancak sınavda verilecek süre, adayın bu testi yapmasını güçleştirecek.
  Neler sorulacak?
  Yarımağan, yöneltilecek sorularla ilgili de şu bilgileri verdi:
 • 'Karlofça Anlaşması hangi tarihte yapıldı' gibi sorular olmayacak. Adayın bilgisini kullanabileceği türde sorular olacak. Lise son sınıfa kadar olan konulardan soru çıkacak. Sorularımız ortak okutulan dersler ve zorunlu alan dersleriyle sınırlı olacak. Seçmeli derslerden soru sormayacağız.
 • Sınavdaki puan barajları değişmeyecek. Her aday için her bir puan türünde iki ayrı puan hesaplanacak. Bu çerçevede 120 soruyu yanıtlayan adayın bu bölümdeki puanları Sözel-1, Sayısal-1, Eşit Ağırlıklı-1 şeklinde, alan sorularını yanıtlayan adaylar için buna ek olarak Sözel-2, Sayısal-2 ve Eşit Ağırlıklı-2 olmak üzere ayrı ayrı puan hesaplanacak. İlk bölümdeki puanlar, açıköğretim ve meslek yüksekokulları ile özel yetenekle öğrenci alan programları için kullanılacak. İkinci bölümdeki puanlarla lisans programları tercih edilebilecek.
  Sosyal ve feni boş geçiyorlar
  ÖSS puanları hesaplanırken testlerin standart puanlarının çarpılacağı katsayılar üzerinde de çalışma yapılıyor. Son birkaç yıldır birçok aday fen ve sosyal testinden soru yapmadı. Çünkü, eşit veya sözel ağırlıklı puanla bir bölüme gidecekse bu iki puan türünün hesaplanmasında fen testinin ağırlığı 0.1. Böyle olunca öğrenci fen testini yapacağına daha yüksek katsayılı testleri yapıyor. Büyük bir kitle feni öğrenmiyor. Aynı şeyi sayısalcılar da yapıyor. Onlar da çarpılacak katsayı 0.1 olduğu için sosyale hiç dokunmuyor. Fen ve sosyal testinin standart puanlarının sayısal ve sözelciler için 0.1 katsayısıyla çarpılmasının sakıncası anlaşıldı. Onun için bu miktarları biraz yükselteceğiz.
  Dil sınavına giren adaylara da puanları hesaplanırken matematik ve fen testinin hiçbir etkisi olmuyor. Yani bu adayların matematik ve fen soruları yapmalarına gerek bulunmuyor. Bu, adayların matematiğe ve fene de ihtiyacı var. Bu nedenle buraya da az da olsa fen ve matematiği koyacağız.


  • http://www.radikal.com.tr/7531987531980

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.