2006'da yazılan ihbar mektubunun akibeti ne oldu?

2006'da yazılan ihbar mektubunun akibeti ne oldu?
2006'da yazılan ihbar mektubunun akibeti ne oldu?
Yeşil'in görüntü ve fotoğrafları askeri savcılıkta


Özgür CEBE


DİYARBAKIR - Yayınlanan yeni fotoğraflarıyla adı gündemi gelen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilgili 2006 yılında bir polis tarafından gizlice çekilen görüntü ve fotoğraflarla ilgili soruşturma dosyasının aynı yıl içinde soruşturmayı yürütmekle yetkili olan 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderildiği ortaya çıktı. Kararda Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın görevinin Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nda sivil memur olarak yer alması dikkat çekti.
Iğdır’da görev yapan bir polis memurunun 2006 yılında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Iğdır Tuzluca’da 9 gün bir evde kaldıktan sonra Nahcivan’a geçtiğine dair görüntü ve fotoğraflarıyla birlikte ihbar mektubu içeren bir CD’yi Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Muammer Özcan’a gönderdiği ortaya çıktı. Mektupta, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Iğdır’da bir yakınının evinde kaldığı ve burada bazı kişilerle görüşmelerde bulunduğu ifade edildi. İhbar mektubunda ayrıca, bu iddiaların kanıtlandığı öne sürülen Mahmut Yıldırım’ın görüntüleri ve fotoğraflarının bulunduğu bir adet CD’nin de ekte sunulduğu kaydedildi.
Özcan’ın Yeşil ile ilgili görüntü, fotoğraf ve ihbar mektubunun bulunduğu CD’yi aynı yıl içinde soruşturma evrakıyla birlikte görevsizlik kararı verip 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi.İHBAR MEKTUBUNDAKİ İSİM SAHTE ÇIKTI


İhbar mektubunun iletildiği dönemin Cumhuriyet Savcısı Muammer Özcan, iddiaların araştırılması için Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. Iğdır Cumhuriyet Savcılığı da söz konusu iddiaları araştırmaya başladı. Yapılan araştırmada, ihbar mektubunu savcılığa gönderen ve kendisini polis memuru olarak tanıtan kişinin sahte isim kullandığı tespit edildi.SAVCININ GÖREVSİZLİK KARARIYeşil’in de aralarında bulunduğu 18 sanıklı JİTEM elemanlarıyla ilgili soruşturmayı yürüten dönemin Özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet savcısı Muammer Özcan’ın verdiği görevsizlik kararına DHA muhabiri ulaştı. Yeşil’in görüntü ve fotoğraflarıyla birlikte askeri savcılığa gönderilen 2006/351 soruşturma, 2006/48 karar numarasıyla 24 Mart 2006 günü 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilen görevsizlik kararında, 1991-1996 yılları arasında ‘Suç işlemek için örgüt kurmak, adam öldürmek ve yaralamak’ suçlarından sanıklar hakkında dava açılması istendi. Yeşil ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Muammer Özcan’ın imzasını taşıyan görevsizlik kararında şöyle deniliyor:
“Yasadışı PKK terör örgütüne katılıp örgüt içinde faaliyet yürüttükten sonra 1986 yılında örgütten kaçarak Siirt Jandarma Alay Komutanlığı’na teslim olan ve işlediği suçun cezasını çektikten sonra askerlik görevini Diyarbakır Asayiş Komutanlığı’nda yapan, askerlik görevini tamamladıktan sonra Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Komutanlığı’nda (JİTEM) sivil memur olarak görevlendirilen ve kendisine Aziz Turan adıyla yeni kimlik verilen Abdulkadir Aygan’ın itiraf ve beyanlarında, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nda görevli olan yukarıda açık kimlikleri yazılı şüpheliler tarafından 1991-1996 yılları arasında yukarıda açık kimlikleri ve isimleri yazılı kişilerin kaçırılıp sorgulandıktan sonra öldürüldükleri iddia edilmiş ve bu iddia ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca tahkikat başlatılmıştır. Şüphelilerin suç tarihinde Jandarma İstihbarat Komutanlığı emrinde subay, astsubay, erbaş ve askeri memur olarak görev yapmaları nedeniyle 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu’nun 10’uncu maddesi gereğince asker kişilerden olmaları ve aynı kanunun 9’uncu maddesine göre askeri mahkemelerin asker kişilerin askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olması karşısında, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma yapma yetkisi askeri savcılığa ait olduğu için Başsavcılığımızın görevsizliğine, soruşturma evrakının gereğinin taktir ve ifası için yetkili ve görevli 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilmesine CMK’nın 4. maddesi gereğince karar verilmiştir.”


YEŞİL İLE ALBAY KIRCA AYNI DOSYADA


Yeşil’in fotoğraf ve CD’lerini içeren ihbar mektubuyla birlikte askeri savcılığa gönderilen görevsizlik kararında haklarında soruşturma başlatılan Diyarbakır Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanlığı bünyesinde faaliyet yürüten 18 JİTEM mensubunun isim ve görevleri şöyle:
Mahmut Yıldırım (Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığında sivil memur), Abdulkerim Kırca (Ankara’da intihar eden Albay), Aytekin Özen (Binbaşı), Ahmet Cem Ersever (Binbaşı), Tuna Yanardağ (Yüzbaşı), Uğur Yüksel (Uzman Çavuş), Abdulkadir Uğur (Uzman Çavuş), Nuri Ateş (Astsubay).
Tümü PKK itirafçısı olan Abdulkadir Aygan, Fethi Çetin, Kemal Emlük, Selahattin Görgülü, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hanım Beyaz, Mustafa Deniz, Cemil Işık, Hamit Yıldırım’ın görevlerinin Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nda sivil memur olarak belirtilmesi dikkat çekti.


26 CİNAYETTEN SORUMLU TUTULUYORLAR


Görevsizlik kararında 18 JİTEM mensubu, 1991-1996 yılları arasında 26 kişiyi öldürmek, yazar Orhan Miroğlu’nu da yaralamakla suçlanıyor. Öldürülen isimleri ise kararda şöyle sıralanıyor: Mehmet Salih Dönen, Zahid Turan, Vedat Aydın (HEP Diyarbakır İl Başkanı), Talat Akyıldız (Bismil İlçesi Tepe Köyü Muhtarı), Harbi Arman (HEP Muş il yöneticisi), Musa Anter (Yazar), Hasan Kaya (Doktor, İHD yöneticisi), Metin Can (Avukat İHD Elazığ Şube Başkanı), Mehmet Şen (DEP Nizip İlçe Başkanı), Necati Aydın (Sağlık Sendikası Başkanı), Ramazan Keskin, Mehmet Aydın, Murat Aslan, İdris Yıldırım, Servet Aslan, Edip Aksoy, Mehmet Sıddık Etyemez, Ahmet Ceylan, Şahabettin Latifeci, Abdulkadir Çelikbilek, İhsan Baran, Fehti Yıldırım, Abdulkerim Zuğurli, Zana Zuğurli, soyadları tespit edilemeyen Melle İzzettin ile şoförü Hasan adlı kişi.RESMİ KAYITLARA GÖRE YAŞIYOR


Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın, bugüne kadar yasal yollardan yurt dışına giriş ve çıkış yapmadığı ortaya çıktı. 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan, ardından asker sıfatı taşımadığı için dosyası uyuşmazlık mahkemesine gönderilen Mahmut Yıldırım’ın, İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü’nden askeri mahkemeye gönderilen aile tablosuna göre 1996 yılından beri nüfus kaydında, ölüm, çocuk doğumu, boşanma, isim veya soyisim değişikliği gibi herhangi bir oynama olmadığı ve kayıtlara göre sağ olduğu yer aldı. Maliye Bakanlığı ve vergi daire müdürlüklerine yazılan yazılarda da Mahmut Yıldırım’ın mükellefiyet kayıtlarına rastlanmadığı bildirildi. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden askeri mahkemeye gönderilen yazıda da Yıldırım’ın sabıkasız olduğu, adli sicil kaydı bulunmadığı cevabı verildi.


EMNİYET: ÇIKIŞ YAPMADI, JANDARMA: PERSONELİMİZ DEĞİL


Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Daire Başkanlığı kayıtlarında ise Yeşil’in yasal yollardan bugüne kadar yurtdışına giriş veya çıkış yapmadığı belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gizli ibaresiyle 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderilen bir yazıda ise, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kayıtlarda personel olarak isminin geçmediği, bu isimde bir kişiyle genel komutanlığın hiçbir münasebetle ilişkisi olmadığı bildirildi.
Yeşil’in nüfusuna kayıtlı olduğu Bingöl’ün Solhan İlçesi Askerlik Şube Başkanlığı tarafından gönderilen bir yazıda ise, askerlik hizmetiyle ilgili dosyasının Ankara'da Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü’ne gönderildiği cevabı verildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın ise Yeşil’in terhis belgesinin onaylı bir suretini mahkemeye gönderdiği öğrenildi.


GSM KURULUŞLARIYLA YAZIŞMA


Askeri mahkemenin ayrıca Turkcell, Avea, Vodafone gibi GSM kuruluşlarına da yazı yazarak Mahmut Yıldırım adına kayıtlı telefon hattı bulunup bulunmadığını sordu. Ancak gelen cevabi yazıda, bu isimde birden fazla kayıt olduğunu, ancak kimlik bilgilerinin diğer Mahmut Yıldırım adlı kişilerle uyuşmadığı bildirildi. Yeşil’in açık kimliğinin tespit edilmesi için Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na yazılan yazıya ise verilen cevapta adı geçen kişinin tüm aramalara rağmen bulunamadığı ifade edildi. Askeri Mahkeme Yeşil’in işlediği cinayetlerin yer aldığı Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporunu da dosyaya delil olarak aldı.


5 YILDA YARGILAYACAK MAHKEME BULUNAMADI


Yeşil ile ilgili kapsamlı derin bir araştırma içine giren askeri mahkemeye, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gelen “Bizim kayıtlarımızda böyle bir personelimiz yok” yazısı üzerine dosya, Yeşil’in ‘Asker kişi olmadığı’ gerekçesiyle görevsizlik kararıyla 2004 yılında Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 8 kişinin öldürülmesi talimatını vermekle suçlanan Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanı emekli Albay Abdulkerim Kırca, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçıları Fethi Çetin, Kemal Emlük, eşi Saniye Emlük, Muhsin Gül, Abdulkadir Aygan, uzman çavuş Uğur Yüksel ile ilgili dava, Diyarbakır Başsavcılığı’nca açıldıktan sonra 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ele alındı. Dosya sanıkların suç tarihinde asker kişiler olması nedeniyle 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderildi.
Bir yıl yargılama yapan askeri mahkeme daha sonra görevsizlik kararı verip dosyayı, bazı sanıkların suç tarihinde asker olmadıkları, bazılarının Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilerinin kesildiği ve işlenen suçun askeri suç niteliğinde olmadığı gerekçesiyle tekrar 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Ardından yargılama yetkisinin hangi mahkemede olduğunun belirlenmesi için Ankara uyuşmazlık mahkemesine gönderildi.


ÖZEL YETKİLİ TARTIŞMASI


Uyuşmazlık mahkemesi yargılama yetkisinin Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğuna karar verip dosyayı ilk yargılamanın yapıldığı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti. Mahkeme bu kez, işlenen suçun çete suçu olduğu gerekçesiyle dosyayı görevsizlik kararıyla Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Özel yetkili mahkeme de, uyuşmazlık mahkemesinin kararında, özel yetkili veya normal ağır ceza mahkemesinin yetkili olup olmadığı yönünde açık ve net ifade bulunmadığı gerekçesiyle dosyayı tekrar Ankara uyuşmazlık mahkemesine gönderdi. Yeşil’in de aralarında bulunduğu 8 sanıklı dava dosyası halen üçüncü kez gönderildiği uyuşmazlık mahkemesinde bulunuyor. (dha)