2008 savaşını-krizini alıp gitsin, 2009 gelsin

2008 savaşını-krizini alıp gitsin, 2009 gelsin
2008 savaşını-krizini alıp gitsin, 2009 gelsin

Yeni yıl için dilekler: Akıl ve us. Nuh tufanına benzer bir mucize. Üretimin belini büken zamların geri alınması. Gazze?de barış. Aşk. Bol müzik... FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR

İSTANBUL?- Ortak nokta ‘barış’ , ‘para’,  ‘huzur’ ‘mutluluk’ ama yeni yıldan herkesin binbir türlü beklentisi var.  2009’da kim neyi istiyor? 

Yalandan bıktık, doğrular söylensin
Melike İbrahimoğlu (Hemşire): Yeni yılda sulh olsun, dünyada barış olsun. Göklerimiz temiz olsun. İnsanlarımız iyi vicdanlı olsun, cahil insanımız kalmasın. Hiçbir kapıya şehit haberi gelmesin. İnsanlar yalan sözden bıkmış, her şeyin doğrusunu arıyorlar. Doğrular söylensin. Ekonomi iyi olsun, maaşlar satışlara göre olsun, insanlar maaşıyla vergisini ödeyebilsin, evini geçindirebilsin. Gençlerimiz çalışmakla, işlerle meşgul olsun. Gençliğin çoğuna bakıyorum, genç diyemiyorum. Ekonomi sarsılınca nereye yürüyeceklerini bilemiyorlar. 
NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu: 2008 iyi başlasa da sonu pek iç açıcı geçmedi. Ekonomik kriz keyif kaçırdı, İsrail ’in Gazze’deki çocuklar üzerine ‘döktüğü kurşun’ tuz biber ekti. Bu karamsar hava 2008 ’in en iyi haberi olan ‘Obama rüzgârını’ bile durdurdu. 2009’da enseyi karartmayayım ama insanlık alemi olarak vicdanımızı, adalet duygumuzu, ilişkilerimizi bir kez daha gözden geçireceğimiz bir yıl olsun.
Celal Aksak (cep telefonu satıcısı): Hiç iş yok dört aydır, alıcı kalmadı. Böyle giderse birçok küçük sektör kapatır. Önceden bayramda, yılbaşında hareketlilik olurdu. Bu yıl bayram geçti, hiçbir şey yok, daha da kötü oldu. Hiçbir umudum, dileğim yok. 

Vakıfbank şube açsın
İbrahim Karakoç (Elektrik malzemesi satıcısı): Bol kazanç bekliyoruz, başka ne bekleyelim? Vakıfbank şubelerinin işlerini yapıyoruz biz, bu sene şube açamadılar. İnşallah onlar şube açsın. Şu kriz bir geçsin. Herkesin krizi birbirini etkiliyor.
Mustafa Çakmakçı (Taksi durağı işletmecisi): Yeni yıldan sağlık, sıhhat bekliyorum. İşlerde müthiş düşme var. İnsanlar cebinde 1 YTL varsa onu korumaya bakıyor. Seneye ilk altı ay çok kötü olacak, sonrası da meçhul. Allah iyi eder inşallah. Çok da karamsar olmamak lazım, ne olup bitecek Allah bilir. 

Polisler askerlik yapmasın
İki polis memuru: Pek bir şey beklemiyoruz. Zam dediler, bakalım onu bekliyoruz. Zaten hep sadece çalışıyoruz, bir sürü ek görevler var. Polislere askerlik yaptırmasınlar bari, onu istiyoruz.
Ergil Gül (Motokurye): 2008’e göre çok kötü geçecek diye bekliyorum. Kriz ilk önce bizi etkiliyor. Zam alacaktık alamadık, maaşlarda düşüş yaptılar, ağzımızı bile açılmadı. İşimiz var diye şükrediyoruz. Hiçbir özel eğlencem, içkim, sigaram yok. Sağlıkla gireceğiz inşallah yeni yıla.
Bergüzar Korel (Oyuncu): Her yıl içimizden geçen tüm dilekleri yineliyoruz 2009 için de... Her yeni yıl için umutlanıyoruz. Hepimiz, dileklerimizi, beklentilerimizi, umutlarımızı yolluyoruz gökyüzüne. Yürekten istemek yeterli bu yıl da. Huzur ve sevgi dolu, sağlıklı bir yıl diliyorum.
Ceyda Düvenci Akgün (Oyuncu): Sağlıkla geçireceğimiz yeni yılda, çevremizde olanların farkına vardığımız, hayatımızdaki istek ve ideallerimizi belirlediğimiz, inançla ve yılmadan bu isteklerimizin peşinden gittiğimiz başarılı bir yıl olmasını diliyorum.
NijolÈ Meda AbarytÈ (İsviçreli piyanist): Buraya arkadaşlarımla yılbaşında vakit geçirmek için geldim. Henüz ayak bastım İstanbul’a ama otelimi bulamıyorum. Birçok büyük şehire gittim ama buradaki (İstiklal Caddesi) gibi kalabalık görmedim, çok şaşırtıcı. Yeni yıldan çok iyi şeyler bekliyorum, mesleğimle ilgili. Piyanistim ve çok çok konserler olacağını düşünüyorum. 

Konservatuvarda bari ‘manken’ aranmasın
Ayşegül Uraz ve Simel Aksungur (Konservatuvarda tiyatro bölümü öğrencileri): Yeni yılda beklentimiz, hükümetin değişmesi. Tiyatro salonlarının çoğaltılması. Önce AKM’nin alışveriş kurumu haline getirilmemesi. Mesleğimizi yapabilmek istiyoruz, istihdam alanlarının çoğaltılmasını istiyoruz. Tiyatro için oyunculuk görüşmesine gidiyoruz, modeller, mankenler herkes orada oluyor. Bu iş bir sanat ama Türkiye’de elini kolunu sallayan yapıyor. Hatta konservatuvara alırken bile dizi vizyonu gözetiliyor, boya kiloya, vücut ölçülerine bakılıyor. Çok acıklı.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi: 2009 yılı bizim açımızdan, küresel krize ve AKP’nin yıkım politikalarına karşı emeğin cephesinin müdahale yılı olacak. DİSK olarak görevimizin başındayız, bunu başaracağımıza da inanıyoruz. 2009’da yükselen emek cephesinin güçlü sesini yeniden inşa edeceğiz. Geçmişle ilgili bir tartışma yerine gelecek yıl daha çok üretim, ekonomik değer, daha çok iş ve ücreti mümkün kılmak için çalışacağız. 2009 bizim için, krizin bedelinin çalışanlara, işçi sınıfına ödetilmemesi için mücadele yılı olacak. Bu yıl özgürce 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız ve bunu bir uluslararası kutlamaya dönüştürmek için girişimleri başlatmış durumdayız.
Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy: 2009’da her şeyden önce ülkemizde, bölgemizde ve dünyamızda barış bekliyorum. Kendi alanımızın, sağlığın bir piyasa metası haline gelmesi sürecinin 2009’da tersine çevrileceğini bekliyoruz, inanıyoruz, ümit ediyoruz.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan: Katliamlar, savaşlar, işkenceler, cinayetler içinde yoksul, sağlıksız ve eğitimsiz insanlar kırılıyor, yerlerinden sürülüyor, yok ediliyor. Egemen sınıflar bütün bunları ellerini ovuşturarak karşılıyor. Oysa insanlık, adaletin ve barışın önemini kavrayarak, dostluk, kardeşlik, eşitlik ve özgürlüğün gerçek yaşamın temeli olduğunu algılayabilir. 2009’da  eşitlikçi ve adaletçi bir toplumu oluşturma yolunda devletler, hükümetler ve sivil toplum örgütleri yani tüm insanlık var gücümüzle çalışmayı sürdürmeliyiz, sürdüreceğiz. 

Diyalektik artık iyilikleri emrediyor!
Baskın Oran: 2009, 2008’den bir gram daha az kötü olsun memnun olacağım. Ancak bu kadar kötülükler üst üste birikerek iyiliklere vesile olacaktır; diyalektik bunu emrediyor.
Limter-İş Sendikası Başkanı Cem Dinç:  Tuzla’da da iş cinayetlerinin
olmadığı, insanca yaşam koşullarının yaratıldığı bir yıl olmasını diliyoruz. Limter-iş olarak bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz. 2009’da Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Önen: 2009 yılındaki beklentim barış. Silahların susması, çatışmanın sona ermesi ve artık şehit cenazelerinin olmamasıdır tek dileğim çünkü bu demokratikleşmenin de önünde bir engel.

Daha iyi bir Kyoto...
Yeşiller Partisi Eşsözcüsü Ümit Şahin: 2009 Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak olan  15. İklim Zirvesi’nde Kyoto kaçkını  ABD, Türkiye gibi ülkelerin de katılacağı,  Kyoto gibi sembolik olmayan işe yarar bir protokolün benimsenmesi. 
Cemal Hünal (Oyuncu): Tüm evrene barış ve düzen gelmesini diliyorum.
Kutluğ Ataman (Güncel sanatçı ve yönetmen): Akıl diyorum. Us diyorum. Milliyeti, cinsiyeti, yaşı, başı, rengi ne olursa olsun, mağdur olan tüm insanlara, hayvanlara çevreye daha fazla sevgi ve saygı diyorum. Sevgi ve saygıdan yoksun olan her insana, kuruma, görüşe ve duruşa karşı da daha kararlı bir mücadele yılı diliyorum.

Milli Demokratik Devrim bekliyorum
 İ.Ü. Eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu: Ben yeni yılda, AKP karşısında yer alan Atatürkçü, laik, ulusalcı ve ülkenin bütünlüğünü her zaman savunan insanların 29 Mart yerel seçimlerinde, bir partinin şemsiyesi altında bütünleşerek milli demokratik devrimi gerçekleştirmesini diliyorum, bekliyorum.  
Hale Soygazi (Oyuncu): Savaşsız bir yıl diliyorum. İsrail ve Filistin meselesinin, katliam olmadan hemen sulh olmasını umuyorum.
Pelin Batu (Oyuncu): Gazze’de bu kadar insan ölürken yeni yıl kutlaması yapmak, yeni yıl dilekleri  mümkün mü? Barış diliyorum.
Derya Alabora (Oyuncu): Barış dolu, suçsuz insanların katledilmediği bir yeni yıl diliyorum.
Zeki Demirkubuz (Yönetmen): İnsanlar ne diliyorsa o... Mutluluk ve barış diliyorum. Başka ne dilenir ki? 
2008’deki kadar iyi sinema hasadı olsun
Yüksel Aksu (Yönetmen): 2008’ deki sinema hasatı çok iyi oldu. Umarım 2009’da da aynı başarı olur. Türk sinemasının 2008’deki başarısının katlanarak sürmesini istiyorum.
Ali Nesin (Nesin Vakfı): ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ mısralarının hapsedildiği kitap sayfalarından 2009’da azat edilmesi dileğiyle...
Ahmet Ümit (Yazar): İki dileğim var. Birinci ve öncelikli olan, hem Ortadoğu’daki, hem de ülkemizin güneydoğusundaki savaşların durması. İkincisi ekonomik krizin emekçilerin sırtına yıkılmadan son bulması.

Ortaçağ bitsin
Naim Dilmener (Müzik yazarı): İşkence görmeyeceğimiz, kimvurduya gitmeyecegimiz, dayak yemeyeceğimiz, hakaret işitmeyeceğimiz bir yıl olsun 2009; bizi ‘ortaçağ’dan çıkarıp, bugünlere getirecek bir yıl...
Deniz Seki (Müzisyen): Tek rakamlı sayıların uğruna inanırım. İki artı dokuz, 11. 11 benim hayatımın dönüm noktasıdır. Hayatımı 11 yaşında planlamıştım. Dolayısıyla 2009’dan beklentilerim çok büyük. 
Işın Karaca (Müzisyen): 2008’i hatırlamak istemiyorum desem de bana inanmayın. İyisi ve de kötüsü ile geçti gidiyor. Asla asla demiyorum artık... 2009 yenilik, yenilenmişlik ve de yenilmemek üzerine kurulu. 3Y bir arada. Herkese şahane bir sene diliyorum.  

Dünyada barış evlilikte barış
Dr. Rukiye Hayran (Evlilik terapisti): Yeni yılda ağzınızın tadı yerinde olsun... Aile huzuru her şeyin ötesinde. Çünkü huzurun ve mutluluğun olduğu bir evlilik insana enerji ve motivasyon verir. İnsanın ayağı eve giderken geri gitmiyorsa iş başarısını da hayattaki başka başarıları da yakalaması çok kolay. Tabii ki sağlık, mutluluk, barış diliyorum ama dünyadaki barış da evdeki barışla, iç barışla mümkündür.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Oral: Kadınların ve bebeklerin ölmediği, insanların birbirine karşı daha nazik davrandığı bir yıl diliyorum.
Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez: 2009 yılında herkesin kalbine sağlık diliyorum. Sevgi, barış dolu, mutluluk  dolu kalpler diliyorum.
Dr. Haluk Saçaklı: Düzenli egzersiz ile dengeli beslenme uzun ve verimli bir hayatın garantisidir. Sağlıklı ve uzun bir hayat diliyorum.
İ.Ü. Liyezon Pbikiyatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan:   Dünyada Hipokrat yemini evrensel olsun. Kimsenin ‘ötekeleştirilmediği’ bir yıl olsun. Mikromilliyetçilik mikro mezhepçilik ilkelliktir. Bu toplumun bunları aşmasını diliyorum. 

Ilımlı İslam bize yutturulmasın
Tardu Flordun (Oyuncu): Atatürk devrimleri ışığında hâlâ geri gidiyorsak bu, bizim neslin sorunudur! Çünkü artık en basit sosyal örgütlenmelerde bile korkak liderler çıkarmaktayız. Sağı-solu belli olmayan kaypak statükocular yüzünden ‘ılımlı İslam’ adı verilen milletimize kolayca yutturulabilen basit ve gerici sistemin bir parçası olmaya mahkûmuz; 2009 Türklere deli cengaverler yerine, Atatürk gibi deha beyinleri doğru anlatıp uygulayabilen liderler getirir umarım.
Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran (Tiyatro oyuncusu ve yönetmen): Herkesin isteklerinin peşinden gitmesi, sağlıklı huzurlu olması, sahici samimi ortamların içerisinde, var olmanın tadını çıkarması dileğiyle..
Emre Aydın (Müzisyen): Savaşların, krizlerin sona erdiği, bol müzikli bir yıl dilerim.
Dolunay Soysert (Oyuncu): Dünyanın içinde bulunduğu kirlilikten kurtulup temizlenmesini diliyorum. Buna çevre kirliliği, ruh kirliliği, söz kirliliği, niyet kirliliği hepsi ama hepsi dahil! 
Sanem Çelik (Oyuncu): Barışın, sevginin, kahkahanın bol olduğu bir yıl diliyorum.
Murat Han (Oyuncu): Herkese hoşgörülü ve mutlu bir yıl dilerim.
Ümit Ünal (Moda tasarımcısı): Nuh tufanının Tevrat’daki şiirsel tasviri çok kederli kaldı aklımda. Tanrı’nın, yarattıklarına içerlemiş olması durumu. Ve yeryüzünü yıkaması. 2009’da beklentim tüm sapkın ruhların mucizevi bir yağmurla temizlenmesi. 2009’dan bir mucize bekliyorum. Ne olur!
Arzu Kaprol (Moda tasarımcısı): Yeni yılın hep gülen, mutlu çocuklara özgü bir neşeyle, sonsuz bir bereket içinde geçmesini diliyorum.

Jürisiz bir yıl diliyorum
Barbaros Şansal (Moda tasarımcısı): Yılın rüküşünün kasabın karısı, modacısının peynircinin karısı, magazin güzelinin postacının karısı olduğu, açlığın olmadığı, tokluğun dışkılama zorluğu yapmadığı, secd edilecek tek Kabe’nin ereksiyon halindeki zeka olduğu, televizyonsuz, jürisiz, alışveriş merkezsiz ama eğitim, sağlık ve güvenliğin bedava olacağı bir yıl hayal edelim.

Güzel bir iş istiyorum
Haydar Şahin (Milli Piyango satıcısı): Yeni yıldan ne isterim? Güzel bir iş. Ben normalde tarım işçisiyim, Adıyamanlıyım. Pamuk parası yüzde 70 geri tepti, elektrik ve gübre yüzde 200 arttı. Hükümetten haklarımızı vermesini istiyorum. Hakkımızı alabilsek, ne işim var çoluk çocuğu memlekette bırakıp buraya geleyim? Yılbaşında buradayım mecbur, ailemin yanına sonra gideceğim. 

2009’da kafaya estikçe ülke işgal edilmeyecek
Hayko Cepkin (Müzisyen): Yeni yılda düzeltilecekler listesi
A- Kriz atlatılacak. Kendi içinde maddelere ayrılır:
1- İşverenler krizi bahane edip maaşları ödememezlik yapmayacak.
2- Olan var gibi göstermesin diye yokmuş gibi ağlamayacak.
3- İş bulmak için gerçekten çaba harcanacak, yoklukta iş beğenmemezlik yapılmayacak. Ekmeğin aile geçindirmenin gururu olmaz.
4- Düşene bir tekme de benden mantalitesi kaldırılacak.
5 - Şu ekonomi denen her neyse kim anlıyorsa gerçek-ten o yapsın lütfen diye her gün 40 kere tekrar-lanacak belki işe yarar.
B- Dünya barışı sağlanacak.
Kendi içinde maddelere ayrılır.
1- Kafaya estikçe ülke işgal edilmeyecek.
2- Kürt Alevi türban özür mözür aksır tıksır vesaire gibi hikâyelerle ortamlar bulandırılmayacak.
3- Terör denilen şey her ne sebeplerden hayatımızın içine ise o sebepler net bulunacak halkların huzuru sağlanaca,ki savaşan bir ülke yerine çalışan kazanan büyüyen ülke gerçeği benimsensin.
4- Gelecek nesiller için artık şehit değil umut vermek istiyo-ruz arzusu coşacak büyüyecek.
C- Şuna bak küresel ısınma bile listenin ilk sırası olamadı bu kadar ıvır zıvır varken.
Neyse o da maddelere ayrılır kendi içinde:
1- Çiçektir böcektir deyip geçilmeyecek diyeceğim ama sanırım şu yukarıdaki maddeler gerçekleşemeden kimsenin doğaya ağaca güneşe buza bakacağı yok gibi gözüküyor. Yeni yıla başarılar diliyorum işi zor.
(Radikal, Yaşam Servisi, Kültür Sanat)