2015 Kurban Bayramı tatili belli oldu

2015 Kurban Bayramı tatili belli oldu
2015 Kurban Bayramı tatili belli oldu
Merakla beklenen Kurban Bayramı tatili için karar açıklandı. "Kurban Bayramı tatili kaç gün oldu?" ve "Kurban Bayramı tatili ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?" sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı  Türkiye gündeminin en çok konuşulan konularından biri olmuştu.  Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı, kamu izinlerinin ne kadar uzatılacağı konuşulurken bugün konuyla alakalı açıklama geldi.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN

İşte o açıklama:

“Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 21 Eylül’den itibaren iki buçuk gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzalamıştır.

Kurum yöneticilerince, gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar,  21 Eylül Pazartesi gününden itibaren iki buçuk gün idari izinli sayılacaklardır.  Yazı ilgili kurumlara gönderilmiştir.”

Kurban Bayramı tatili hükümetten gelen açıklama ile 9 gün oldu. Kamuda çalışanlar 21 Eylül’den itibaren 2,5 gün izinli sayılacak. Turizm sektöründen gelen talep üzerine okulların da bayram sonrasında açılmasına karar verilmişti. MEB ( Milli Eğitim Bakanlığı ) öğretmenlere 21, 22 ve 23 Eylül tarihleri tatil etmiş ve bu tarihlerde yapılması gereken derslerin yoğunlaştırılmış telafi programıyla verilmesini istemişti.

Tatil olacak günler;

21 Eylül Pazartesi

22 Eylül Salı

23 Eylül Çarşamba

24 Eylül Perşembe

25 Eylül Cuma

26 Eylül Cumartesi

27 Eylül Pazar

2015 Kurban Bayramı ise 24-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Kurban Bayramı nedir?

Kurban Bayramı’nda kurban ibadeti yerine getirilir. Kurban belirli maksatlarla kesilen hayvanı ifade eder. Kur’an’ı Kerim’de yer alan ayetlere göre Müslümanlar kurban ibadetini Allah’a yakınlaşmak için gerçekleştirir. Kurbanın sosyal yardımlaşmaya da etkisi vardır. Kesilen kurbanlardan yoksullar faydalanır.

Kurban ne zaman kesilir?

Kurban, kurban bayramının ilk üç günü içinde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise Sabah namazı vakti girdikten sonra başlar.

Kurban Bayramı’nda neler yapılır?

Kurban Bayramı’nda kurban kesmek dışında, Müslümanlar bu günde temiz giyinir, yakınlarını ziyaret eder, fakirlere sadaka verir ve dua eder.