2015 MEB TEOG lise nakil sonuçları açıklanacak mı?

2015 MEB TEOG lise nakil sonuçları açıklanacak mı?
2015 MEB TEOG lise nakil sonuçları açıklanacak mı?
Cuma günü biten lise nakil başvurularının ardından bugün TEOG nakil sonuçlarının açıklanması bekleniyor. 2015 TEOG lise nakil sonuçları MEB (meb.gov.tr) üzerinden resmi olarak açıklanacak.

Bugün MEB ’in e-okul sistemi üzerinden ilk TEOG nakil başvuru sonuçları açıklanıyor. Ayrıca ikinci TEOG nakil başvuru dönemi de başladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında geçen yıl yerleştirme ve nakillerde yaşanan kaosu önlemek için önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre, veliler nakil tercihlerinde tek bir okul yerine 3 tercihte bulunabilecek. 17 - 21 Ağustos, 24 - 28 Ağustos 2015 ve 31 Ağustos - 4 Eylül 2015 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecek. TEOG nakil başvurusu MEB’in e-okul sistemi üzerinden yapılabilir. 2. Nakil dönemi 28 Ağustos’a kadar devam edecek.

Nakiller için boş kontenjan şartı gerekmiyor. Özel okulda okumak isteyen öğrencilerin yerleştirme havuzuna dâhil olmadan kayıtları daha erken tarihte gerçekleşecek.

 8 Haziran'da ise 1 milyon 300 bin öğrencinin merakla beklediği TEOG sonuçları açıklandı. Yerleştirme puanları da 24 Haziran'da duyurulacak. TEOG'da bu yıl A ve B grubu diye 2 tercih listesi olmayacak.

Öğrenciler tercihler sırasında tek liste üzerinde 25 tercihte bulunabildi. Tercih formları ise bu sene herhangi bir ortaokul müdürlüğünde onaylatılabildi. Kayıt, sistem tarafından otomatik olarak yapıldı.

Nakil sonuçları 7 Eylül'de duyuruldu. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 tercih alınacak ve Yerleştirme Esas Puan (YEP) üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapıldı. Okullar daha sonra kontenjan açabilecek.

TEOG kontenjan tabloları, 24 Haziran'da ilan edildi. Devlet okullarına tercih işlemleri 6-16 Temmuz’da saat 13.00'e kadar alınmıştı. Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos'ta yayınlandı. Tercih yapmayan ve tercihine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık öğretim lisesine yerleştirildi.

TEOG NAKİL BAŞVURU TARİHLERİ

İlk nakil başvuruları, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 17 Ağustos Pazartesi günü başlamıştı. 25 tercihinden herhangi birine kayıt yaptıramayıp sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilen ve yerleştiği okuldan memnun olmayıp başka okula kayıt olmak isteyen öğrenciler boş kontenjanlara nakil için başvurabiliyor. TEOG tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirtildiği gibi 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde olmak üzere üç tercih yapmak kaydıyla üç kez daha tercih ve yerleştirme başvurusu alınacak.

TERCİH VE NAKİL TAKVİMİ

Birinci dönem
17 – 21 Ağustos: Tercih başvurularının alınması
24 Ağustos: Sonuçların ilanı
İkinci dönem
24 – 28 Ağustos: Sonuçların ilanı
Üçüncü dönem
31 Ağustos – 4 Eylül: Tercih başvuru alması
7 Eylül: Sonuçların ilanı

Her üç dönemde de tercihlerinden her hangi birine yerleşemeyen ve kayıtları açık liseye yapılan öğrencilerin 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekmektedir.

AÇIK KONTENJAN NASIL OLUŞUR?

Veli ve öğrencilerin tercih ve nakil başvurularında bulunabilmeleri için tercih edecekleri okullardaki açık sayısını bilmeye ihtiyaçları var. Açık kontenjan oluşabilmesi için ise herhangi bir okula yerleştirilmiş öğrencinin başka bir okula kayıt yaptırmış olması gerekiyor.

ANADOLU LİSELERİNDE AÇIK KONTENJAN BULMAK ZOR

Bu yıl özel okulların kayıtlarının erkene alınmış olması ve özel okullara kayıt yaptıran öğrencilerin tercih sistemine girememeleri nedeni ile Anadolu liselerinde açık kontenjan olma ihtimali oldukça düşük gözüküyor.

YÜZDELİK DİLİMLERE DİKKAT!

Yerleşen öğrencilerin yüzdelik dilimleri incelendiğinde düşük yüzdeye sahip öğrencilerin geçen yıla oranla daha yüksek yüzdelik dilimdeki okullara yerleştiği görülüyor. Örneğin geçtiğimiz yıl %17.25 diliminden öğrenci almış bir okula bu yıl %18.31 dilimindeki öğrenci yerleşmiş. Bu durum bu yüzdelik diliminde %1.06’lık bir düşüşü gösteriyor. Başka bir ifade ile %18’lik dilime kadar olan öğrencilerin yaklaşık %1’i özel veya farklı bir okul gurubunu tercih etmiş gibi görülüyor. (Toplam öğrenci sayısında geçen yıla göre az da olsa artış var.)