2015 TEOG tercihleri nasıl yapılacak?

2015 TEOG tercihleri nasıl yapılacak?
2015 TEOG tercihleri nasıl yapılacak?
2015 TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) sonuçları açıklandı. Adaylar "TEOG tercihleri ne zaman başlıyor? TEOG tercihleri hangi tarihleri arasında yapılabilecek? TEOG tercih sonuçları ne zaman belli olacak?" gibi soruları sıkça soruyor. Biz de merak edenler için bu soruları cevapladık.

TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) sonuçları geçtiğimiz gün yayınlandı. Adaylar 6 Temmuz 2015 tarihinden itibaren tercihlerini yapmaya başladılar. Tercihler için son gün ise 16 Temmuz.

TEOG Tercihleri okul müdürlüklerinde onaylatılacak

TEOG sonuçlarını öğrenen adaylar tercihlerini e-okul. meb .gov.tr üzerinden gerçekleştirecek. Gerçekleştiren tercihler mutlaka okul müdürlükleri tarafından onaylanmak zorunda. Bu nedenle tercihleri üzerindeki tüm değişiklikleri yapıp, öylece onaylatmaları yararlarına olur. Yurt dışında yaşayan öğrenciler ve Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek 2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile 16 Temmuz 2015 saat 13.00’e kadar “Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar Yenimahalle/ ANKARA ” adresine göndermeleri gerekir.  Postanın gecikmesi dahilinde bu durumdan öğrencinin velisi sorumlu olacak.

Tercih Listesinde bu sene 25 tercih yer alıyor

Önceki sene 15 tercihle sınırlı olan tercih listesi bu sene 25’e çıkartıldı. Adaylar tek listede 25 tercihe kadar tercih yapabilecek. Özel okulları tercih eden adaylar ‘Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım’ butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Yerleşemedikleri takdirde Anadolu Liselerinde olan boş kontenjanlara ya da açık liselere başvuru imkanları olacak.

16 Temmuz 13.00’a kadar sürecek olan tercihlerin sonuçları 14 Ağustos’ta ilan edilecek. Bu sonuçlara göre ilk nakil işlemleri 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

2015 YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI YÜZDELİK SIRALAMA LİSTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2015 TEOG SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ