2023'e kadar yerli savaş uçağı geliyor

2023'e kadar yerli savaş uçağı geliyor
2023'e kadar yerli savaş uçağı geliyor
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, "Hedefimiz, önümüzdeki 10 yıllık dönemde, yani Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ilk uçuşunu yapacak ve ondan sonrasında da kullanıma alınacak bir uçak yapmak" dedi.

İSTANBULUluslararası Havacılık ve Uzay Konferansı (ICAP) 2013, Harp Akademileri Komutanlığı'nda başladı. İki gün sürecek olan konferansın açılışında İngilizce bir sunum yapan Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye 'nin havacılık ve uzay sanayisinin geleceğiyle ilgili projeleri anlattı.


F-16'LARIN YERİNE
Basın mensuplarının, konferanstaki sunumuna yönelik sorularını da yanıtlayan Bayar, "Konferans sırasındaki sunumumda, biz F-16 uçaklarımızın yerini almak üzere yeni bir savaş uçağını şu anda kavramsal tasarımını yapıyoruz. Şu anda yaptığımız çalışma bu. Bu proje geçtiğimiz sene başladı. İki senelik bir fazda uçağın ön kavramsal tasarımını yapacağız. Bir kaç türevden geçtik ve şu anda bir tasarım olgunlaşmaya başladı. Buradaki hedefimiz şu; bu sene sonuna kadar bu kavramsal tasarıyı tamamlayıp, ondan sonra Savunma Sanayi İcra Komitemize bir proje teklif edeceğiz. Bu proje teklifi, uçağın geliştirilmesi için bir teklif olacak. Hedefimiz de şu, önümüzdeki 10 yıllık dönemde, yani Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ilk uçuşunu yapacak ve ondan sonrasında da kullanıma alınacak bir uçak. Bu bir savaş uçağı. F-16'ların yerine geçecek. Tabi biliyorsunuz, biz F-35'te de konsorsiyum ortağıyız. burada iki uçağın rolleri farklı olacak. Biri teknik bir tabir ama hava -yer rollerinde, biri hava-hava rollerinde olacak. Dolayısıyla bizim geliştireceğimiz uçak F-16'nın yerine geçecek bir hava-hava uçağı olacak. Bunlar birbirlerini tamamlayacak uçaklar olacak" diye konuştu.


GÖKTÜRK-2 İSTİHBARAT İÇİN KULLANILACAK
Bayar, Göktürk-2 Uydusu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kullanımına verildiği hatırlatılarak, TSK'nın uyduyu nasıl kullanacağı sorulunca, "Bunlar, dünyayı günde 14 kere gözlem uyduları. Bu uydular, fotoğraf çekiyorlar. TSK'nın istihbarat ihtiyaçları için kullanılacak. Dolayısıyla her geçişinde belli görevler veriliyor ve belli bölgelerden fotoğraf alması sağlanacak. Bu fotoğraflar da Hava Kuvvetlerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin harekat planlamasında kullanılacaklar. İlk görüntüler alınmaya başlandı" dedi.


ANKA'NIN MOTORUNUN GELİŞTİRİLMESİ
Türk tasarımı İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA'nın kapasitesinin geliştirilmesi konusundaki çalışmalar hakkında soru üzerine ise Bayar, uçağın 'turboprop' yani türbün motorlu, yüksek performanslı bir modelinin geliştirildiğine dikkat çekerek "Şu anda ANKA piston motorlu bir uçak, belli bir irtifa ve taşıma gücü var. Türbin motor demek, aslında bir jet motoru, çok daha yüksek irtifalara, yüksek süratlere ve yüksek taşıma güçlerine ulaşacak. Bugün ANKA 1.5 tonluk bir uçak. Bu ANKA'nın, taaruzi ANKA diyelim, bir sonraki aşamasındaki uçağımız 4 tonluk bir uçak olacak ve onun da taşıma gücü, yetenekleri, sensörleri ona göre çok daha gelişmiş olacak. Bu, önümüzdeki dönemin önemli bir hedefi" diye konuştu.


Dilhun GENÇDAL -Yaşar KAÇMAZ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112706411270643

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Boş işe para harcamak - legendary

  Günümüzde yalnız kendi kaynaklarıyla uçak üreten ülke hemen hemen kalmadı. Çünkü öncelikle askeri uçak geliştirme süreçleri uzun vadeli ve çok pahalı. Üstelik pazar bulma olanakları tartışmalıdır. Günümüzde birçok ülke ortak girişimlere yönelirken solo hareket etmek sadece milliyetçi reflekslerle ortaya çıkan, rasyonellikten uzak bir yaklaşımdır. Daha önce Hindistan tarafından yürütülen ulusal savaş uçağı projesi 2 milyar dolara malolmuş istenen performans sonuçları alınamayarak iptal edilmiştir. Bir diğer girişim İsrail'in Levy projesidir. F-16 ve İsveç yapımı Jas Gripen temel alınarak geliştirilen uçak yine istenen performans sonuçlarını getiremeyince rafa kaldırılmıştır. Burada amacım idealist bir amaca set çekmek değil gerçekçi idealist amaçlar belirlenmesini esteklememdir. Askeri uçaklar için geçer yol işbirlikleridir. Bu bağımlılık gibi algılanıyor ancak günümüzde karşılıklı bağımlılık esasına haiz olmayan ülke yoktur. İşbiliği alternatifleri de her zaman mevcutken rasyonel olmayan ve pahalı bir girişimden kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Hele hele uçak geliştirmek gibi birikimin büyük önem arzettiği bir konuya tek başına girişmek için biraz geç kaldığımız kanaatindeyim.. Türkiye askeri sanayide ağırlığı füze ve hava savunam sistemlerine vermelidir...

  Yüzde Yüz. - Clear

  Uçak,tren,gem, ve otomobilin ne zaman motoru dahil yüzde yüz olarak ülkemde üretildiğini göreceğim,işte o zaman ayakta alkışlayacağım.

  YERLİ KATLİAM - mgalois

  Yerli F-16 = Yerli katliamlar, yerli Uludere'ler, yerli Dersim'ler.. Yerli toplu taşıma aracı üretsek, toplu taşımayı yaygınlaştırsak. Avrupa'da daha ucuza satılan yerli fındığımızı Türkiye'de artık pahalıya almasak. Yerli sağlık müdahale ekipmanları üretsek, hayat kurtarmaya yönelsek. Yerli metro, lokomotif, hızlı tren setleri üretsek. Hatta, çevre düşmanı olduğu halde yerli otomobil bile üretsek. Nasıl bir milletiz ki silah üretiyoruz diye sevinip "barış istiyoruz" yalanını kendimize söylüyoruz utanmadan.