21 bin kişiye hatalı fişleme

Polis ve jandarmanın, 1974-1982 arasını kapsayan süreçte 21 binden fazla kişiyi 'hatalı' fişlediği ortaya çıktı. İçişleri, mağduriyete yol açmamak için hatalı fişlerin iptalini istedi. 'Yakalandı' kaydı düşülmüş fişler de imha edilecek.

ANKARA - Polis ve jandarmanın, 1974-1982 yıllarını kapsayan sürece ait tuttuğu 204 bin fişin 180 bin 569'u hakkında 'artık gereği kalmadığı', 21 bin 670'i hakkında da 'hatalı' olduğu gerekçesiyle imha kararı alındı. Aranan vatandaşlarla ilgili tutulan 2 bin 679 fiş ise muhafaza edilecek.
Kaçakçılık İstihbarat Harekât ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ), 1974-1982 yıllarına ait 204 bin fişi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarıyla eşleştirmek istedi. Ancak bu fişlerin 21 bin 670'i kayıtlarla eşleşmedi. İçişleri Bakanlığı da, vatandaşların mağduriyetini önlemek için hatalı fişlerin iptal edilmesini istedi. 1982 öncesine ait olan, üzerinde 'yakalandı' kaydı bulunan fişler de imha edilecek. Genelgeyle 202 bin 239 fiş hakkında imha kararı verilirken, 2 bin 679 vatantaş için tutulan 'aranıyor' fişi muhafaza edilecek.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na bir genelge göndererek, bir suçtan dolayı aranan ve yakalanmış da olsa bazı suçları işlemiş kişilerle ilgili olarak KİHBİ'nin kayıt tuttuğunu anımsattı. Genelgede, 31 Aralık 1982 tarihinden önce bazı işlenmiş suçlara ilişkin, kimlik bilgileri doğru elde edilemediği ve adli makamlardan eski tarihli olması nedeniyle adli karar neticelerine ulaşılamadığı halde bilgisayar sisteminde kayıt bulunduğu bilgisine yer verildi.
Kayıtlarda çelişki çıktı
TC Kimlik Numarası verilmesinden sonra sistemdeki kayıtların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarıyla karşılaştırıldığı belirtilen genelgede, 21 bin 670 kaydın nüfus kaydıyla eşleşemediği ifade edildi. KİHBİ kayıtlarının, gerek arananların yakalanması amacıyla güvenlik kuvvetlerince, gerekse ilgili yönetmelik gereği arşiv araştırmasında kullanılan kayıtlar olduğu vurgulanılan genelgede, bu kayıtların insanların haklarını doğrudan ilgilendirdiğinin altı çizildi.
Hatalı kayıtlar nedeniyle insanların gereksiz gözaltına alınabildiği, polis ve askeri okullara giremediği ve bu yüzden insanların çalışma hakkını kaybedebildiğine dikkat çekildi.
Genelgede, 31 Aralık 1982'den önce işlenmiş suçlara ilişkin 'yakalandı' fişleriyle, eşleştirilemeyen 21 bin 670 fişin iptal edilerek sistemden çıkarılması istendi. Nüfus kayıtlarında ve adli kayıtlarda bulunamayan kişilerle ilgili fişlerin de iptal edilmesi talimatı verildi. Doğru nüfus ve yargı bilgilerine ulaşılabilenler yeniden kayıt altında kalacak. İptal işlemi 31 Aralık 2004'e kadar bitirilecek.