21 kişinin öldürüldüğü Cizre JİTEM davası yarın

21 kişinin öldürüldüğü Cizre JİTEM davası yarın
21 kişinin öldürüldüğü Cizre JİTEM davası yarın
5 Kasım'da görülecek 'Temizöz ve diğerleri' davası öncesi Cezasızlıkla Mücadele Güç Birliği Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Birlik, hakkında beraat istenen sanıklarla ilgili 'Temizöz suçsuz ise 21 insanı kim öldürdü?' diye sordu.

RADİKAL - Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 1993-95 yıllarında 21 kişinin gözaltında kaybedilmesi ve faili meçhul cinayetle öldürülmesiyle ile ilgili davanın karar duruşması 5 Kasım’da görülecek.

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği, yarın “güvenlik gerekçesiyle” nakledildiği Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bu sabah düzenlenen basın toplantısıyla çağrı yaptı.

İMC TV'nin haberine göre, Cezasızlıkla Mücadele Güç Birliği adına basın açıklamasını okuyan Öztürk Türkdoğan, 48 duruşması görülen davanın 18 Haziran 2015 tarihli duruşmasında savcı Hasan Ali Erkan’ın tanıkların ifadelerinin hükme esas teşkil edemeyeceğini ve olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığı” sanıklar için beraat talep ettiğini hatırlattı ve cezasızlığın devlet geleneği haline geldiği Türkiye’de söz konusu davanın önemine değindi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“1990’lı yıllarla yüzleşmediğimiz ve katliamların faillerini yargı önüne çıkarıp adil bir şekilde yargılamadığımız için aslında faili belli olan faili meçhul cinayetler artmaya devam ediyor. Böyle bakıldığında, kolluk kuvvetlerinin toplumsal olaylarda aşırı/orantısız güç kullanımı, Roboskî, Gezi protestoları; Reyhanlı, Antep, Diyarbakır, Suruç ve Ankara bombalı saldırıları ve Cizre, Diyarbakır Merkez, Lice, Varto, Silvan, Yüksekova, Beytüşşebap ve Nusaybin’de yaşananlar, hesaplaşılmayan ve cezasız kalan bu cinayetlerin devamıdır. Son dönemde beraatla sonuçlanan davaların da gösterdiği üzere bugün farklı bir siyasi iradenin yargı kararlarına yansıdığını görüyoruz. Kısa süre öncesine kadar haklarında güçlü iddianameler hazırlanan ve ağır hapis cezaları talep edilen, insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla yargılanan komutanların teker teker aklandığını gördük.

NE OLMUŞTU?

1993-1995 yılları arasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde Temizöz Davası kapsamında görülen 21 insan öldürüldü. Olayın üzerinden 22 yıl geçti, açılan dava kapsamında 48 duruşma görüldü ve birbiriyle tutarlı birçok tanık ifadesi alındı.

Davanın sanıkları, Dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı olan Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Kukel Atağ, Temer Atağ, Adem Yakin, Abdulhakim Güven, Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak.

Sekiz sanık, eski Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma, öldürmeye azmettirme ve öldürme” suçlarından yargılanıyor. Sanıkların hepsi tutuksuz.

Savcı Hasan Ali Erkan 18 Haziran 2015 tarihli duruşmada “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma, adam öldürmeye azmettirme ve adam öldürme suçlarından” 48 duruşmadır yargılanmakta olan, davanın en önemli sanığı Emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz dahil 8 sanık için “tanıkların ifadelerinin ve olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığı” gerekçesiyle ayrı ayrı beraat talep etti.

5 Kasım’daki karar duruşmasında bu talep hükme bağlanacak.