21 milyon kişi, elinde bavulu kendine yeni bir hayat arıyor

Ülkenizi bir daha dönmemek üzere terk etmek zorunda kalsanız bavulunuza hangi eşyalarınızı koyarsınız? Arkadaşlar arasında keyifli bir sohbet konusu olabilecek bu sorunun yanıtını dünya üzerindeki milyonlarca kişi yaşayarak bulmak zorunda kaldı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

VAN - Ülkenizi bir daha dönmemek üzere terk etmek zorunda kalsanız bavulunuza hangi eşyalarınızı koyarsınız? Arkadaşlar arasında keyifli bir sohbet konusu olabilecek bu sorunun yanıtını dünya üzerindeki milyonlarca kişi yaşayarak bulmak zorunda kaldı.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) göre savaşlar ve çatışmalar yüzünden dünyada evlerinden yurtlarından ayrı bırakılmış yaklaşık 21 milyon insan var. Van'ın merkezinde ufak tek katlı bir evde yaşayan dört İranlı da istatistiklerde birer rakam olarak geçiyor. Ancak 'rakamlar' dile gelince yaşanan acıların büyüklüğü ortaya çıkıyor.
Ev sakinlerinden biri inşaat mühendisi 49 yaşındaki Seyit Ahmedguli. Üç yıldır Van'da yaşayan Ahmedguli, siyasi faaliyetleri yüzünden İran'da 15 yıl ceza almış. Dört yıl hapishanede yatan ve işkencede kolu kırılan Ahmedguli, hastaneden kaçarak Van'a gelmiş. İlk geldiğinde Van'ın haritada yerini bile bilmediğini anlatan Ahmedguli, gelir gelmez BM aracılığıyla, yıllar önce yurtdışına giden eşi ve çocuklarını bulmuş. Almanya'daki ailesinin yanına gitmek isteyen İranlı mülteci, 10 yıldır çocuklarını görmemiş.
Ahmedguli, Van'daki zorlu yaşamını şöyle anlatıyor: "Kaçakçılarla geldim. Bütün paramı onlara kaptırdım. İlk geldiğimde iki ay boyunca cami avlusunda uyudum. Sonra İranlı mültecilerle tanıştım. Beni evlerine misafir ettiler. BM beni mülteci olarak kabul ettiği için aylık 102 milyon maaş alıyorum. Yaklaşık 1000 mülteci var ama bu maaşı alabilen sadece beş kişiyiz."


Büyütmek için tıklayınız

Türkiye'de en çok İranlı var
İranlı mültecilerin Türkiye için özel bir önemi var. Çünkü Türkiye'deki
8 bin mültecinin yüzde 82'sini bu ülkeden kaçan kişiler oluşturuyor. Ahmedugli, Almanya'ya gitmekten ümidi kesince kendisi gibi mülteci olan ve yedi senedir Van'da olan Ferzani ile evlenmiş. Yolda tanıştıkları iki İranlı gencin da katılmasıyla şu an oturdukları evi kiralamışlar. Kirası 140 YTL olan evin diğer odasında 25 yaşındaki Ali Hasani ve 26 yaşındaki Murtaza Beyani kalıyor. Üç senedir Van'da olan ve Ahmedguli gibi siyasi faaliyetlerde bulunduğu için ülkesinden kaçan Hasani, dört gün boyunca yürüyerek sınırı geçmiş. Sokaklarda yatan Hasani, bir süre lokantada çalışmış. Şimdi iş bulamadığı için çalışmıyor. Oda arkadaşı Beyani ise iş bulabilen şanslı azınlıktan. Berberde çalışıyor. Onlar, kalmak ve gitmek arasında geçirdikleri yaşamlarında kendi deyimleriyle 'sevmek zorunda kalmışlar Van'ı. Evlerinden hemen hemen hiç dışarıya çıkmıyorlar. 'İşimiz yok ki dışarı çıkalım' diyorlar. Her an gitmeye hazır misafirler gibi bavulları kapı önünde bekliyor. Bu bekleyişi 12 yıl süren bile oluyor.
Türkiye Avrupa'dan iltica talebiyle gelen kişilere sığınma hakkı tanıyor. Diğer komşu ülkelerden özelikle Ortadoğu ve Afrika'dan gelenlere ise Türkiye'de 'geçici sığınmacı statüsü' veriliyor. Mülteciler ve sığınmacılar BM ofislerine başvurarak üçüncü bir ülkeye gidebilme talebinde bulunuyor. BM'ye göre, birinin mülteci olabilmesi için kendi ülkesinde siyasi, dil, din, ırk ve fikir ayrılıkları nedeniyle hayati tehlike içinde olması gerekiyor. Başvuru süreci ve prosedürler ise uzun ve sancılı.
BM Van ofisi hukuk memuru Murat Batur sığınmacıların çocuklarının Türkiye'de eğitim hakkından rahatlıkla yararlanabildiğini söylüyor: "Türkiye Cumhuriyeti yeni bir uygulama başlattı. Müteci ve sığınmacılar artık sosyal yardımlaşma dernekleri aracılığıyla tedavi de olabilecek. Bizim de kaynaklarımız sınırlı, çok başvuru var. BM ofisi başvuruları inceliyor, kişilerin mülteci olup olmadığına karar veriyor ve
üçüncü bir ülkeye gitmelerini için işlemleri başlatıyor. Bekleme süresi ve işlemler ise kişinin dosyasına göre değişiyor. Gıda yardımı yapamıyoruz. Sığınmaları için de bir yerimiz yok. Sadece kadınlar ve çocuklar için Van Kadın Derneği ile ortak bir evimiz var."
Çalışma hakkı var ama...
Mülteci ve sığınmacıların aslında Türkiye'de çalışma hakkı var. Ancak Uluslararası Af Örgütü'nden Volkan Görendaş bu insanların iş bulmalarının çok zor olduğunu anlatıyor: "Prosedürler çok fazla. Mesela bir şirketin elemanı olacaksa şirketin Çalışma Bakanlığı'ndan izin alması gerekiyor. Bunun için bir harç yatırması gerekiyor. İşverenler bu zahmete girmek istemiyor. Çalışabilenlerse kaçak olarak çalışıyor. İşverenler Türk işçilere 300-350 YTL vereceğine mültecileri 150-200 YTL'ye çalıştırabiliyor."
Van'daki zoraki konukların en gözde mekânları ise internet kafeler. Bu kafeler özellikle gençlerin sosyal hayatının en büyük parçası. Kafelerde hem memleketlerindeki aileleriyle haberleşiyor hem de yurtdışı bağlantıları kurmaya çalışıyorlar. Şehrin merkezindeki Öz-gül iş merkezindeki internet kafeler en sık gittikleri arasında. İsminin verilmemesi şartıyla bilgi veren, bir işletme sahibi, beş yıldır mülteci müşterileri olduğunu söylüyor. İranlı müşterileri sayesinde biraz Farsça öğrenen işyeri sahibi şöyle konuşuyor: "Kalabalık geliyorlar. Bir bilgisayar başına 15-20 kişi toplanıyorlar. Avrupa'ya gitmek için chat'leşiyorlar. Bir de bazen Türkler ve İranlılar Counter Strike (sanal savaş oyunu) oynuyoruz."
Başka bir ülkeye gitmeyi başaramayan mültecilerin bazıları ise Türk vatandaşı olmak istiyor. Bu kişilerden biri de 24 yaşındaki Siyam Ersad. Bir yıl önce siyasi sebeplerle Van'a gelen Esedirad, Azeri kökenli bir İranlı. Urmiye Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu genç mülteci Van'daki yaşamını İngilizce ders vererek sağlıyor: "İki gün boyunca dağlardan yürüyerek sınırı geçip Van'a geldim. Türkiye'de hiçbir şey bile olmasa, insanı çok iyi. Çok yardımcı oluyorlar. Ben İngilizce gramer kitabı yazmak istiyorum. Hem vatanınıza hizmet etmek istiyorum hem de sizin kitaplarınız hatalarla dolu onları düzeltmek istiyorum. Amacım Türk vatandaşı olmak."
Türkiye'nin işi çok zor
Bu haberi sayfaya koyarken Anadolu Ajansı'ndan gelen bir istatistik Türkiye'nin yasadışı göçle olan mücadelesini de ortaya koydu. Edirne mahreçli habere göre Türkiye üzerinden son bir yılda kaçak olarak Yunanistan ve Bulgaristan'a gitmek isteyen 13 bin 205 kaçak sınır devriyeleri tarafından yakalandı. 2005'te bu rakam 11 bin 927'ydi. Kaçaklardan sekizi Meriç Nehri'nde boğularak ya da donarak öldü. Sınır dışı edilecek kaçaklar Yeniimaret ve Tunca'daki barınma evlerinde kaldı. Kaçakların gıda, barınma ve ülkelerine gönderilmeleri için 2006 yılında 1 milyon 11 bin 304 YTL harcandı.