'21 yaşındaki oğlum, oğlum değilmiş'

Önce eşinin sigorta parası için kendisini zehirlemek istediğini söyleyerek, sonra da 21 yaşındaki oğlunun kendisinden olmadığını iddia ederek dava açan baba, davayı kazandı.

ESKİŞEHİR - Önce eşinin sigorta parası için kendisini zehirlemek istediğini söyleyerek, sonra da 21 yaşındaki oğlunun kendisinden olmadığını iddia ederek dava açan baba, davayı kazandı. Aile Mahkemesi, Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan gelen DNA raporu doğrultusunda 21 yaşındaki Y.D.'nin, doktor İrfan Dikdere'yle soy bağını iptal etti.
50 yaşındaki kadın doğum uzmanı Opr. Dr. İrfan Dikdere'nın anlatımına göre aileyi parçalanmaya götüren süreç, 12 Ağustos 2003 tarihinde başladı. O tarihte aniden hastalanan Dikdere, hastalığının nedenini araştırırken eşi A.D.'nin yakın bir arkadaşından, eşinin çevresine olan borçları nedeniyle greyfurt suyuna ilaç karıştırarak kendisini zehirlemeye çalıştığını öğrendi.
1800 YTL sigorta parası
İddiaya göre A.D., Dikdere'nin hastanede olduğu sürede, sigortadan 1800 YTL almıştı. İrfan Dikdere, ortada iki çocuk olduğu için başta konuyu mahkemeye aksettirmedi, çift çocuklar büyüyene kadar yine de beraberliklerini sürdürme kararı aldı.
Ancak A.D., yine çevresinden borç almaya devam edince, çift boşanmaya karar verdi. Eşinin başkalarıyla ilişkisi olduğu yolunda kanıtlar elde ettiğini belirten Dr. İrfan Dikdere, 21 yaşındaki oğlunun da kendinden olmadığı yolunda duyumlar aldı.
'Hâlâ nafaka ödüyorum'
Oğul Y.D.'den alınan kan Ankara Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nda DNA testine tabi tutuldu. Dikdere, sonuçta Y.D.'nin oğlu olmadığını öğrendiğini söyledi.
Dikdere bu durumu kendisini 20 yıldan beri aldatmakla suçladığı eşi A.D.'ye de anlattığını, A.D.'nin de çocuğun başkasından olduğunu itiraf ettiğini belirtti. Bu duruma rağmen kendisine nafaka davası açan Y.D.'ye mahkemenin ayda 900 YTL nafaka bağladığını söyleyen Dikdere, "Hâlâ oğlum olmadığı halde nafaka kesiliyor" diye konuştu.
Anne: Temyize gideceğim
Eşi İrfan Dikdere'yi zehirlemeye çalıştığı iddiasıyla halen Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan anne A.D.'yse suçlamaları reddetti.
A.D., "Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporu kabul etmiyorum, mahkemenin bu konuda verdiği kararı da temyiz edeceğim. Eşim İrfan Dikdere benden boşanmak, ayrıca iki ev ve 500 bin YTL para istiyor. Bunları kabul etmediğim için de iftiralar atıyor. Oğlumun gerçek babası da eşim İrfan Dikdere. Başkalarıyla ilişkim olmadı. Eşime verdiğim greyfurt suyuna zehir koymadım" dedi. (aa, dha)