@ismailsaymaz

21 yıldır cezaevinde bulunan İlhan Çomak yine tahliye edilmedi

21 yıldır cezaevinde bulunan İlhan Çomak yine tahliye edilmedi
21 yıldır cezaevinde bulunan İlhan Çomak yine tahliye edilmedi
21 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan İlhan Çomak yine tahliye edilmedi. Çomak, yeniden yargılanmasına ilişkin davada, "Bu kadar süredir içeride tutulmamın gerekçesini anlamıyorum. Aynı durumdaki birçok kişi tahliye edildi. Ben neden tahliye edilmiyorum, anlamış değilim" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – PKK üyesi olduğu ve örgüt adına eylemlere karıştığı iddiasıyla 21 yıldır tutuklu bulunan İlhan Çomak'in yeniden yargılanması ilişkin davaya bugün İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Çomak, duruşmaya tutuklu bulunduğu İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden görüntülü ve sesli yolla katıldı. Çomak, ifadesinde, "Bu kadar süredir içeride tutulmamın gerekçesini anlamıyorum. Aynı durumda birçok kişi hakkında yeniden yargılama kararı verildi ve tahliye edildiler. Ben neden tahliye edilmiyorum? Anlamış değilim. 21 yıl dört aydır cezaevindeyim. Tutuksuz yargılanmam gerektiğine inanıyorum" dedi.

Tanık Fikret Çalağan ise İlhan Çomak hakkında verdiği ifadelerin işkence altında alındığını ve polis tarafından yazdırıldığını söyledi. Avukat Fırat Aydınkaya da benzer nitelikte olan İBDA/C davasında Salih Mirzabeyoğlu'nun tahliye edildiğini hatırlatarak İlhan Çomak’ın da tahliye edilmesini istedi.

Avukat Several Ballıkaya ise Çomak'ın katıldığı iddia edilen eylemlere ilişkin ileri sürülen delillerin şüpheli olduğunu anlattı.

Mütalaasını hazırlaması için savcılığa süre veren mahkeme heyeti, tahliye talebini reddederek, duruşmayı 12 Nisan 2016'ya bıraktı.

21 yıldır 'tutuklu' İlhan Çomak tahliye umuduyla mahkemede