22. fasla 'rapor' şartı konuldu

22. fasla 'rapor' şartı konuldu
22. fasla 'rapor' şartı konuldu
AB Genel İşler Konseyi, Türkiye'yle üyelik müzakerelerinde 22. faslın açılmasına onay verdi. Görüşmelerin başlaması ekimde açıklanacak 'ilerleme raporuna' bağlı.

AB Genel İşler Konseyi, Lüksemburg toplantısında Türkiye ile üyelik müzakerelerinde 22. faslın (Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu) açılmasına onay verirken resmi açılışı ekime bıraktı. Avrupa Komisyonu’nun reformlar ve insan hakları konusunda 9 Ekim’de açıklayacağı ‘İlerleme Raporu’na göre AB liderleri müzakerenin başlayacağı tarihi belirleyecek.
Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, AB’nin ifade özgürlüğü ve gösteri hakkı dahil vatandaşların temel haklarını nasıl ele aldığı konusunda Türkiye’ye deneme süresi tanıdığını söyledi. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, uzun zamandır herhangi bir fasıl açılmadığını hatırlatıp zamanlamanın kilit mesele olmadığını belirtti. Litvanya Dışişleri Bakanı Antanas Linkevicius ise Türkiye ile müzakere sürecinde bu zamana kadar gösterilen çabaların zayi edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Gezi eylemlerinde yaşananlara atfen Türkiye’de yaşananların kendilerini endişelendirdiğini ifade eden Linkevicius zor ilerleyen üyelik sürecini korumanın önemli olduğunu kaydetti. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise faslın açılması için verilen ara ile Türk yetkililerin ülkedeki son olayları düşünüp harekete geçmeleri için zaman kazanabileceğini dile getirdi.

‘Geri dönülmez karar’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Metinde çok açık bir şekilde faslın açıldığı karara bağlanıyor. Diğer teknik ve prosedürel toplantıların iki tarafça da uygun olan zaman diliminde özellikle ilerleme raporuyla paralel biçimde yapılması kararlaştırılıyor. Önemli olan böyle bir kararın alınması ve faslın geri dönülemez bir karar ile açıldığının teyit edilmesiydi. Yine mutabık kaldığımız şekilde sadece bu fasılla ilgili değil diğer fasıllarla ilgili olarak da çalışmalar sürecek” dedi.