22 yaşındaki öğrencinin 'kulak tıkacı'na tasarım ödülü

22 yaşındaki öğrencinin 'kulak tıkacı'na tasarım ödülü
22 yaşındaki öğrencinin 'kulak tıkacı'na tasarım ödülü
Annesinin rahatsızlığı buluş yaptırdı

 

İSTANBUL -Kanuni Kuralkan, henüz 22 yaşında bir üniversite öğrencisi. Avusturalya Monash Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım üzerine eğitim alan Kuralkan, annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak “ayarlanabilir kulak tıkacı” geliştirdi.
Kuralkan’ın annesi kulak zarındaki yırtılma nedeni ile denize giremiyor, kulağının su ile temas ettiği durumlarda ise çok acı çekiyordu. Başta kulak zarı yırtılması başta olmak üzere bazı kulak problemlerinde kulağın hiçbir şekilde su ile temas etmemesi gerekiyor.  Kuralkan geliştirdiği kulak tıkacı ile hem annesinin yaşadığı bu acıyı dindirdi, hem de bu durumda olan hastaların imdadına yetişti.
Her insanda farklı büyüklükte olan kulak deliğine göre ayarlanabilen cihazın ortaya çıkması, tasarım ve üretim aşaması ile birlikte 1.5 yıl sürdü.
Kanuni Kuralkan, bir süre önce eczanelerde satışa sunulan kulak tıkacı ile Kuzey Ren Vestfalya Tasarım Merkezi tarafından 1955 yılından bu yana verilen “red-dot design award’a başvurdu.
Ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve konsept tasarımı olmak üzere üç ana kategoride verilen ödül, uluslararası katılımlı bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutuldu.
Ürün tasarımı ödülleri; tasarımın ana ilkelerine ve günümüzün değişen şartlarına uyum gösteren değerlendirme kıstaslarına tabi tutuluyor ve red-dot tasarım ödülü almaya hak kazanıyor.
Yirmiyi aşkın uluslararası tanınmış tasarım uzmanından oluşmuş bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilen ürünler; tasarımın inovasyon seviyesi, işlevselliği, ergonomisi, yapısal kalitesi, kullanımda kendini ifadesi, ekolojik uyumluluğu, dayanıklılığı, duygusal ve sembolik katkısı ve problemi çözücü yapısıyla insanlığa faydası gibi tasarımca önemli kıstaslarca değerlendiriliyor.
Her yıl tasarım dünyasınca heyecanla beklenen ödül bu yıl 17 kategoride verildi. Dünyanın ilk ayarlanabilir kulak tıkacı ödülü, problem çözücü yapısı ile aldı.
Tasarımı ödüllerine 49 ülkeden 1400 kurum ve 3300 kadar ürün başvurdu.  Siemens, Apple, BMW, adidas, Mercedes-Benz, Sony, Nokia, Braun, Audi, Bose gibi şirketlerin aldığı tasarım ödülünü ülkemize Nurus, Tautmann, Arçelik, Elvin Tekstil, Vestel, Çanakkale Seramik gibi şirketler kazandırmıştı.
Kulak rahatsızlıklarına karşı tasarlanmış dünyanın ilk ayarlı kulak tıkacı Otifleks ise GAMA Araştırma Geliştirme tarafından Türkiye’de tasarlandı ve üretimi yapılıyor.  (Radikal)