22 yıl boşuna yatmış

Çaycuma ilçesinde 11 yaşında yatağa mahkûm olan ve nedeninin 'menenjit' olduğu söylenilen 33 yaşındaki Melek Akkaya'nın asıl sorunun 22 yıldır kırık olan bacağı olduğu ortaya çıktı. Akkaya gördüğü tedavi sonucu yürümeye başladı.
Haber: AYDIN ARSLANYILMAZ / Arşivi
SEÇKİN KIRARARSLAN / Arşivi

ZONGULDAK - Çaycuma ilçesinde 11 yaşında yatağa mahkûm olan ve nedeninin 'menenjit' olduğu söylenilen 33 yaşındaki Melek Akkaya'nın asıl sorunun 22 yıldır kırık olan bacağı olduğu ortaya çıktı. Akkaya gördüğü tedavi sonucu yürümeye başladı.
Gökçetabaklar Köyü'nde yaşayan Melek Akkaya, bir yıl önce Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu'ndan tekerlekli yatak istedi. Tekerlekli yatağı alan Çiloğlu, Zonguldak Valiliği ve Çaycuma Kaymakamlığı'nı da harekete geçirerek Akkaya'yı doktora götürdü. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde muayene edilen ve üç ay tedavi altında tutulan Akkaya'ya doktorlar hiç ummadığı bir şey söyledi: "Yürüyebilirsin!"
Kırık bacağa ameliyat
Daha sonra Ankara'da Fizik Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderilen Akkaya, burada da dokuz ay tedavi gördü. Akkaya'nın 22 yıldır kırık olduğu anlaşılan bacağı ameliyat edildi. Akkaya, Ankara'dan döndükten sonra evde yürüme egzersizleri yapmaya başladı. 11 yaşından beri yürüyemeyen Melek, 22 yıl sonra özel bir bastonla ilk adımlarını attı. Sokağa çıkarak yürüyeceği günlerin hayalini kuran Akkaya, ağabeyinin yaptığı yürüme bandında her gün yürüme egzersizi yapıyor. Balkona çıkıp etrafı, gelip geçen insanları seyreden Akkaya, sokaklarda dolaşmak için gün sayıyor. Akkaya, "Doktorların 'Yürüyebilirsin' lafını ilk duyduğumda dünyalar benim oldu. Sevinç çığlıkları attım. Dernek başkanı Savaş Çiloğlu'na nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Allah ondan razı olsun. O doktora götürmeseydi hayatım boyunca yatağa bağlı kalacaktım" diye konuştu.
'Hepsi doktorun suçu'
Anne Azize Akkaya, kızının ilkokuldayken düşmesi üzerine doktora götürdüklerini belirterek, "Kızımız 11 yaşındayken okulda yere düşmüş. Düşme olayı birkaç defa daha tekrarlayınca biz de doktora götürdük. Doktor bize 'Menejit bu. Ya sakat kalır ya da ölür' dedi. Kızım da yatağa mahkûm oldu. Bir daha da doktora götürmedik. Yıllarca o da biz de çile çektik. Derdinin kırık olan bacağı olduğunu nereden bilebilirdik?" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7414177414170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.