22 yıllık 'uyum'suzluğa son

İstanbul Sarıyer'de 22 yıl önce yapılan ve İmar Yasası'ndaki değişiklikle ruhsatsız konuma düşen Uyum Villaları'ndan 54'ünün yıkımına başlandı. Bedrettin Dalan döneminde yapımına başlanan villalar, peşinden dört belediye başkanı daha gördü: Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş. Aynı dönemde dokuz da başbakan değişti.

İSTANBUL - Uyum Kooperatifi, Sarıyer'in yeşil sırtlarında, Boğaz'ın geniş maviliğine hâkim bir noktada lüks villalardan oluşan site yapmak için harekete geçtiğinde yıl 1985'ti.
Şimdi üniversite öğrencisi olan çocuklar o dönem bebek karyolasında, Bedrettin Dalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda, Turgut Özal da başbakanlık makamında oturuyordu. Özal hükümeti 3194 sayılı İmar Yasası'na eklediği 47'nci maddeyle Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi'ni kısmi yapılaşmaya açınca, Boğaz hareketlenmiş, Uyum Kooperatifi'nin yanı sıra pek çok kişi inşaat için 1400'e yakın ruhsat almıştı.
Ancak Anayasa Mahkemesi, sadece bir yıl sonra Boğaz'ın öngörünümünde yapılaşma izni veren Özal değişikliğini iptal etti. Karar bir yıl sonra Resmi Gazete'de yayımlanıp resmileşti. Yıl 1987 olduğunda Boğaz'da art arda inşaat temelleri atılırken doğanlar iki yaşına basmış, Nurettin Sözen Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş, 139 Uyum Villası da ruhsatsız konuma düşmüştü.
Sözen döneminde, kimi ruhsatsız olduğu, kimi de projeye uygun olarak yapılmadığı gerekçesiyle 85 villa yıkıldı. Kalan 54 Uyum Villası'ysa 20 yıl boyunca Boğaz'ın eşsiz manzarasına uyumsuz yarı yıkık bir halde bekledi. Ve Sözen, Erdoğan, Gürtuna, Topbaş'ın belediye başkanlıkları dönemleri boyunca her an yıkılmayı bekleyen villalardan 54'ünün yıkımı da dün gerçekleştirildi.
Kooperatifin yıkımdan haberi yok
Villalarında oturmayı ya da yatırımlarının karşılığını almayı beklerken beş belediye başkanı, dokuz başbakan eskiten Uyum Konut Yapı Kooperatifi'nin yetkilileri, kendilerinden habersiz yıkım yapılan arazinin Hazine'ye değil kooperatife ait olduğunu hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi bölgede Uyum Villaları'yla aynı durumda 239 villanın daha yıkılacağını açıkladı.