'23 bebeği mama veren taşeronun kâr hırsı öldürdü'

İZMİR - Eylül ayında 23 saat içinde 13 prematüre bebeğin hayatını kaybettiği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ölümlerin nedeni belli oldu, ama üzerinden aylar geçmesine karşın sorumlu ya da sorumlular bulunamadı. Kamu görevlileri hakkında soruşturma izni çıkmayan bebek ölümlerinde, mama hazırlama işini yapan taşeron şirket elemanlarında kusur olduğu ve haklarında soruşturma açılmasının istendiği bildirildi.
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 20 Eylül 2008 gecesinden 21 Eylül 2008 öğle saatlerine kadar 13 bebek art arda yaşamını kaybetti. Olaya hem Savcılık hem de Sağlık Bakanlığı el koydu. İzmir’e bilirkişiler, müfettişler gönderildi. Dört profesör bebeklerin mamalarda rastlanan ‘entrobakter kloase enfeksiyonu’nından öldüğünü rapor etti. Gözler yenidoğan yoğun bakım biriminde çalışan doktorlara, hemşire ve personele döndü.
Müfettişler, incelemeleri sonucunda hiçbir sağlık personeli hakkında soruşturma yapılmaması yönünde rapor verdi. Kaymakamlık da bu rapora uydu ve personel hakkında soruşturma izni verilmediğini savcılığa bildirdi. Eğer Savcılık bu kararlara itiraz etmezse bebek ölümleri nedeniyle sağlık personeline yargı yolu kapanacak.

‘Olay kapatılıyor’
Öte yandan bu gelişmelerden haberdar olan acılı aileler ‘olay kapatılıyor’ diye tepki gösterip yasal yollardan haklarını arayacaklarını bildirirken, SES İzmir Şube Başkanı Dr. Ergun Demir şunları söyledi: “Hazırlanan rapora göre taşeron şirkete hazırlatılan sıvı beslenme ünitesinden üreyen bir bakteri nedeni ile bebekler kaybedilmiştir. Sağlık Bakanlığı düşük gider peşinde, taşeron şirkette kâr peşinde koşarken bebeklerin yaşamı hiçe sayılmıştı. Acılı insanların adalet beklemesi doğrudur. Ancak yetkililer rapordaki gerçeği açıklamalıdırlar.” (aa)