23 milyon tiryakiden biri de siz misiniz?

Sigarasını birkaç nefes sonra söndürüp görevliye verdi. Sigara bir kupaya konulurken, onun vücuduna elektrotlar bağlandı. Yattığı koltuktan, sigarayı bırakmış olarak kalkmayı umuyordu.

İSTANBUL - Sigarasını birkaç nefes sonra söndürüp görevliye verdi. Sigara bir kupaya konulurken, onun vücuduna elektrotlar bağlandı. Yattığı koltuktan, sigarayı bırakmış olarak kalkmayı umuyordu. 22 yaşında, sekiz yıllık tiryaki Yaprak Demir, bunun için, tedavinin ardından sigaranın beyinde yabancı madde gibi algılanmasını vaat eden 'biyorezonans' yolunu seçmiş. Ama onun gibi binlerce kişi 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde, bu alışkanlıktan kurtulma savaşı veriyor.
Başlama yaşı 11'e düştü
Sigaraya başlama yaşının 11'e düştüğü ve yaklaşık 23 milyon tiryakinin olduğu Türkiye'de her yıl 114 bin kişinin, bu alışkanlıklarına bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğü belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı, "Siz bu satırları okurken, dünyada beş kişi daha sigara nedeniyle hayatını kaybetmiş olacak" diye uyarıyor. Sigara yasağının kapsamını genişleten kanun teklifi ise yasalaşmak için bir yıldır TBMM gündeminde bekliyor. Teklif yasalaştığında kamu hizmet binalarının koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek. Taksiler dahil, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında sigara yasaklanacak.
Öneri: Kalemin arkasına 15-20 kez bastırın
Teklif Meclis raflarında bekleyedursun, sigarayı bırakmak isteyenler için hipnozdan akupunktura, nikotin bantlarından ilaç tedavisine kadar birçok tedavi yolu var. Ancak siz iradenizle sigarayı bırakmak istiyorsanız, uzmanlar sizin için de 'kolay' birkaç ipucu veriyor:
"Sigara içme isteğinin ortaya çıkması durumunda hemen iki bardak su için. Tükenmezkalemin arkasına 15-20 kez bastırın ya da tespih çekin. Yanınızda içtiğiniz son sigaranın küllerinin olduğu bir tüp taşıyın."