23 Nisan Çocuk Bayramı kutlanıyor

23 Nisan Çocuk Bayramı kutlanıyor
23 Nisan Çocuk Bayramı kutlanıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Anıtkabir, Birinci Meclis ve TBMM'de düzenlenecek törenlerle kutlanacak. TBMM Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM, açılışının 89. yıldönümü ve Milli Egemenlik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Anıtkabir ve 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılacak.Ankara Valiliği'ne göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 89. yıldönümü kapsamında yapılacak kutlamalar, saat 08.00'de başlayacak ve saat 24.00'a kadar devam edecek.

Kutlama çerçevesinde, Anıtkabir'de saat 08.00'da Milli Eğitim Bakanı başkanlığında, Ankara Valisi, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, törene katılan diğer erkan ile birlikte mozoleye çelenk bırakacaklar.

Anıtkabir'de saat 09.10'da düzenlenecek törende de, Atatürk'ün mozolesine çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak.

Törene, Ankara bölge ve il müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, kamu yararına çalışan oda, dernek ve meslek teşekkülü yetkilileri de katılacak.

Saat 09.00'da ayrıca TBMM'deki Atatürk Anıtı'na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunulacak.

Kutlamalar çerçevesinde, Birinci TBMM binasında da tören yapılacak.

Sinop Mebusu Şerif Bey'in 23 Nisan 1920'de "en yaşlı üye" sıfatıyla yaptığı konuşmanın seslendirilmesinin ardından İstiklal Marşı okunacak. TBMM Başkanı Toptan, 89. Yıl Anma Günü konuşması yapacak, Birinci Meclis Özel Defteri'ni imzalayacak.

Kutlamalar kapsamında remi geçit töreni ve gösteriler ise aynı gün saat 10.00'da 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılacak.

Törende, Milli Eğitim Bakanı, Ankara Valisi, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile protokole dahil diğer yetkililer hazır bulunacak.

TBMM Başkanı Toptan, saat 11.30'da TBMM Mermerli Salon'da kutlamaları kabul edecek.

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla saat 14.00'te özel gündemle toplanacak.

Birleşimin açılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından TBMM Başkanı Toptan ile Meclis'te grubu ve üyesi bulunan siyasi partilerin genel başkanları konuşacak.

Toptan, aynı gün saat 19.30'da TBMM Tören Salonu'nda resepsiyon verecek.

TBMM Ön Bahçesi'nde 21.00-21.30 saatleri arasında havai fişek ve lazer gösterisi yapılacak.

Resmi daireler, özel kuruluşlar, müesseseler, askeri birlikler, kurum ve karargahlar Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle donatılacak, gece ise ışıklandırma yapılacak.

Trafiğe kapatılacak noktalar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri dolayısıyla bazı noktalar trafiğe kapatılacak.

Anıtkabir'de saat 08.00'da yapılacak törenler nedeniyle, saat 07.30'dan itibaren Gençlik Caddesi'nin Tandoğan Kavşağından geliş istikametinin sağ şeridi ile Akdeniz Caddesi'nin Gençlik Caddesi'ne gidiş istikametinin sağ şeridi, tören boyunca trafiğe kapalı tutulacak.

Birinci TBMM binasında tören saat 10.00'da yapılacağından, saat 09.30'dan itibaren Cumhuriyet Bulvarı üzerindeki Baruthane kavşağı-Ulus kavşağı arasındaki yol, törenlerin sonuna kadar trafiğe kapalı olacak.

Milli Egemenlik haftası etkinlik programı

Milli Egemenlik Haftası kutlamaları, 20 Nisan'da saat 10.00'da TBMM Kabatepe Parkı'nda bulunan Milli Egemenlik Meşalesi'nin yakılışı ve TBMM Başkanı Toptan'ın yapacağı konuşma ile başladı.

TBMM Kreş ve Gündüz Bakımevi'ne ziyaretin ardından, tören salonunda, geleneksel "Dünya Çocuklarının Kabulü" gerçekleşti.

Mustafa Necati Kültürevi'nde, 21 Nisan Salı günü saat 11.00'de Çocuk Kitapları Sergisi açıldı. Aynı gün, 15.00-17.00 saatleri arasında TBMM'deki tören salonunda 700 öğrencinin katılımıyla Çocuk Balosu yapıldı.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 22 Nisan Çarşamba günü 17.00-19.00 saatleri arasında Ankara bölgesi okullarından seçilen 9-14 yaş gurubundaki 1000 öğrencinin katılımıyla TBMM'deki tören salonunda resepsiyon düzenlendi.

"6. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Özel Birleşimi" 24 Nisan Cuma günü saat 10.00'da TBMM Genel Kurul Salonu'nda İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından TBMM Başkanı'nın açış konuşmasıyla başlayacak.

SHÇEK Genel Müdürlüğünün katılımı ve Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği'nin iş birliği ile gerçekleştirilen, "Bizim Çocuklarımız Öykü ve Şiir Yarışması" ödül töreni, 27 Nisan Pazartesi günü 15.00-17.00 saatleri arasında TBMM'deki tören salonunda yapılacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. 23 Nisan dolayısıyla siyasiler mesaj yayımladı. İşte siyasilerin mesajları

CUMHURBAŞKANI GÜL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin milli iradenin tecelligahı, demokratik rejimin kalbi, tüm
sorunların çözüm merkezi olduğunu belirterek, “Türkiye tüm sorunlarını derinliğine tartışarak, demokrasi ve hukukun üstünlüğü çerçevesi içerisinde aşacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başbakan Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Aziz milletimizin istiklal mücadelesindeki büyük azim ve kararlılığı, bugün de muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçme yolunda verdiğimiz istikbal mücadelesinin en güçlü ilham kaynağıdır” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

23 Nisan 1920 tarihinin, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihi değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan Türk demokrasisi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı gün olduğunu vurgulayan Erdoğan, “milli egemenlik” kavramının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik meşruiyet temelinde kurulduğunun en açık ifadesi olduğunu belirtti.

TBMM BAŞKANI TOPTAN

TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM'nin, bundan sonra da Cumhuriyetin 100. yıl vizyonuna yakışır önemli hizmetler yapacağını ve demokrasinin daha da kökleşmesinde en büyük güç kaynağı olacağını bildirdi.

Toptan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milli iradenin hayat bulduğu TBMM'nin açılışının 89. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını belirten Toptan, “TBMM, 89 yıl önce bugün açılarak, milli mücadelemizi başarıya ulaştırmış ve milletimizin başının eğdirilemeyeceğini bir kez daha bütün dünyaya göstermiştir” dedi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AFİŞ

Genelkurmay Başkanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 5 afiş hazırlattı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki afişlerde, Atatürk ve çocuklara ait fotoğraflar bulunuyor.

Afişlerde ayrıca, “Geleceğimiz Sizlersiniz”, “Aydınlık Türkiye'nin Gülen Yüzleri”, “Onlar Hep El Ele ve Hayat Dolu” yazıları ile Atatürk'ün; “23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır”, “Hürriyetin de eşitliğin de adaletin de dayanak noktası milli egemenliktir” ve “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözlerine yer veriliyor.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Gölbaşı Erken Başarı İlköğretim Okulu öğrencilerini makamında kabul eden Gökçek, koltuğunu Can Ildız adlı öğrenciye bıraktı.

BBP GENEL BAŞKANI TOPÇU

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, “TBMM'nin bugün de demokrasinin, milli bağımsızlığın, devletin ülkesi ve milleti ile birlik ve beraberliğinin, aydınlık yarınların sarsılmaz güvencesi olduğunu” belirtti.

Topçu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, TBMM'nin milli iradenin kalesi olduğunu vurguladı.
Bu kalenin korunması ve güçlendirilmesinin Türk milletinin hürriyet ve istiklaline olan sadakat ve inancının bir gereği olduğunu belirten Topçu, mesajında şunları kaydetti:

“TBMM, bugün de demokrasimizin, milli bağımsızlığımızın, devletimizin ülkesi ve milleti ile birlik ve beraberliğinin, aydınlık yarınlarımızın sarsılmaz güvencesidir."

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI KONCUK

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, dünya çocukları arasında dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarının pekiştirilmesine katkı sağladığını belirtti.

Koncuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'nin 89. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını anımsattı.

DSP GENEL BAŞKAN VEKİLİ SAFFET BAŞARAN

DSP Genel Başkan Vekili Saffet Başaran, “en zor koşullarda bile ülkenin ve ulusun kurtuluşu için eşsiz zaferler kazanan TBMM'nin, ulusal egemenliğin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel güvencesi olduğunu” bildirdi.

Başaran, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, çocukların uygarlığın tüm olanaklarından yararlanılarak en iyi biçimde yetişmesi için gösterilen çabaların aydınlık yarınların kurulmasıyla eşdeğer olduğunu vurguladı.

HAK-İŞ KONFEDERASYONU YÖNETİM KURULU

Hak-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu, “kayıtlı, şartlı, sınırlı, sorumlu bir egemenlik anlayışının, cumhuriyetin ve demokrasinin geldiği düzey bakımından kabul edilemeyeceği” bildirildi.

Konfederasyonun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun ve demokratik parlamenter sisteme geçişin 89. yıl dönümünü kutlandı.

AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYALAN

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, “Dün olduğu gibi bugün de millet iradesinin tecelli ettiği yegane kurum olan TBMM, ülke bütünlüğümüzün garantisidir” dedi.

Ayalan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, bağımsızlığın ve milli egemenliğin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 89. yıl dönümünün kutlandığını belirtti.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KURTULMUŞ

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisinin, milletin sevinci, coşkusu ve geleceğe ait umudunun ortak paydası olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, 3 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, TBMM'nin, bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşın ortak teminatı olduğunu belirtti.

SAMSUN VALİLİĞİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurdun çeşitli yerlerinde kutlanmaya başlandı.

Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileriyle Vali Abdülkadir Atalık'ı ziyaret etti.

Vali Atalık'ın koltuğuna oturan Atatürk İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Hasan Tahsin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Güzelyalı mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangında ağaçların yok olduğunu söyledi.

Böyle felaketlerin bir daha yaşanmaması için Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel'i arayarak gerekli talimatı verdiğini ifade eden Yılmaz, Demirel'e yangınlarla ilgili çalışma ve projelerin olup olmadığını sorduğunu bildirdi.

SHP GENEL BAŞKANI CİLASUN

SHP Genel Başkanı Uğur Cilasun, SHP'nin, demokratik, laik ve halk egemenliğine dayanan bir Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerini yaşatmayı ve korumayı kendisine görev biçtiğini bildirdi.

Cilasun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışıyla Türk halkının ulusal egemenliğinin ilan edildiğini hatırlattı.

DP GENEL BAŞKANI SOYLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, “Bugün içinde bulunduğumuz dünyada yaşanan soğuk ve sıcak savaşlardan en fazla etkilenenin çocuklarımız olduğunun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kez daha hatırlanmasını diliyoruz” dedi.

Soylu, TBMM'nin kuruluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türkiye'nin asıl sahibi olan millet tarafından kurulan TBMM'nin açılış yıl dönümünü büyür bir onur ve gururla kutladıklarını belirtti.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Ülkemizin zenginliği olan çocuklarımız, dinamizm ve değişim potansiyelinin de kaynağıdır” dedi.

Bakan Günay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı ve millet egemenliğinin ilan edildiği 23 Nisan 1920'nin, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu vurgulayarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde bağımsızlığını kazanan Türk halkının, 89 yıllık Cumhuriyet tarihinde her alanda büyük kazanımlar elde ettiğini belirtti.

Atatürk'ün, Türk çocuklarının yurt sevgisine ve çalışkanlığına olan sarsılmaz inancıyla, egemenliğin sembolü olan TBMM'nin açıldığı günü, çocuklara armağan ettiğine dikkati çeken Günay, Atatürk'ün, geleceği görebilen nadir liderlerden biri olduğunu ifade etti.