23 Nisan gösterisinde etek boyu krizi

23 Nisan gösterisinde etek boyu krizi
23 Nisan gösterisinde etek boyu krizi
Beykoz'daki 23 Nisan töreninde, iddiaya göre 'etek boyu' krizi yaşandı. Etek boyunu kısa bulan ilçe milli eğitim müdürü, önce gösteriyi iptal etti, ardından velilerin tepkisi üzerine, 'etek boyu' kontrolü yaparak gösteriye izin verdi

RADİKAL- İstanbul Beykoz’da bulunan Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu’nda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Töreni’ne ‘kısa etek’ krizi damga vurdu. Birgün'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre törene katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, “Bu kızlar neden kısa etekli. Sahneye bu şekilde çıkamazlar” diyerek okulun müdürünü azarladı.

KOMİTE DE KISA BULDU
Eğitim Sen 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Çayan Çalık’ın verdiği bilgiye göre; Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede yapılacak 23 Nisan kutlama töreni için şubat ayında gösteri hazırlaması için 9 okul belirledi. İlçede gösteri hazırlaması için görevlendirilen 9 okuldan biri de Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu oldu. Görev okulun beden eğitimi öğretmeni Zeliha Çakır’a düştü. Öğretmen Zeliha Çakır, halk oyunları yerine latin dansları arasında yer alan cha cha gösterisi hazırlamaya karar verdi. İki ay süren çalışmaların ardından 20 Nisan günü yapılan provayı takip eden hazırlık komitesi öğretmene, “Etekler çok kısa. Bu şekilde sahneye çıkamazsınız” diye uyardı.

TAYT İKNA ETTİ


Öğretmen, kız çocuklarının etek altına kısa tayt giyeceğini belirtince sorun geçici olarak aşıldı. Ancak 23 Nisan günü Şahin Köktürk Spor Salonu’nda saat 10.30’da başlayan kutlama töreninde sorun yine gündeme geldi. Bu defa kız çocuklarının etekle törene katıldığını gören İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, “Bu kızlar neden kısa etekli. Sahneye böyle çıkamazlar” diyerek okulun müdürünü azarladı. İddiaya göre kız çocuklarının etek içine kısa tayt giymelerine rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ın tepkisi nedeniyle 7. sınıflardan seçilen 25 öğrenciden bazıları gözyaşlarına hâkim olamadı.

VELİLER GERİ ADIM ATTIRDI


Veliler bu defa araya girerek Bozbay’ın “Sahneye bu şekilde çıkamazlar” kararına tepki gösterdi. Velilerin ısrarlı çabası sonucu Bozbay, kız çocuklarından birini yanına çağırttı. Yapılan etek boyu kontrolünün ardından gösteri için izin verildi.


  http://www.radikal.com.tr/134364513436454

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu günlerimi de görecektik - user978708

  Onlar çocuk çocuklarımızı sadece sevelim cinsel bir obje olarak asla görmeyelim

  vali - user1029594

  milletin etegiyle,basortusuyle ugrasacaginiza gidin su universite sinavinda neden onbinlerce kisi sifir cekiyor onu bir arastirin.Bu tabularla bu bagnazlikla bu ulkenin hali ne olacak.off offff

  Çözüm barajın patlatılmasında - denizol

  Hani kimsenin yaşam tarzına karışılmayacaktı. Anne babanın normal gördüğüne hangi koca kafalı müdür karışabilir. İnsanlara yobaz demeyi sevmem ama hangi diktatör çocuğu anne ve babasından daha iyi koruyabilir. Bir koruma hakkı varsa bu hak öncelikle anne babanın değil midir. Bu AKPnin elinde güç olursa orta çağ karanlığına itilebiliriz. Seçimlerde gereği yapıla.

  diğer taraftan... - user1061213

  kimse kimsenin kılık kıyafetini karışmamalı elbette, fakat ortaokul ve lise dönemlerimden biliyorum, zorla saçma sapan kısa etekler gıydırıldık, gıymek ıstemeyen, inancından dolayı ret edenleri nders notları düşürüldü ve hocalarımızdan tarafından sözlu tacizlere maruz kaldık...laıklıge aykırıydık cunku , sımdı oldugu gıbı sızler gıbı kılık kıyafetımıze karısılmasını ıstemıyorduk !!!!