23 yıl süren davayı kaybettiler devletten tazminat kazandılar

23 yıl süren davayı kaybettiler devletten tazminat kazandılar
23 yıl süren davayı kaybettiler devletten tazminat kazandılar

Marmaris?teki arazi davasının avukatı Esin Yamaç, yeni dosyalardan yeni tazminatlar bekliyor. fotoğraf: MUSTAFA SARIiPEK / dha

Köylülerle 23 yıllık hukuk mücadelesini kaybeden Şerefli ailesi, dava uzadığı için AİHM yoluyla devletten 165 bin avro kazandı. Aynı davada 'emsal' 320 dosya daha var
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Muğla’nın Marmaris ilçesinde  23 yıl süren arazi ihtilafı davasında, ‘makul süre ihlali’ yapıldığı gerekçesiyle, Türkiye’yi Mihrişah Sultan Vakfı’nın mirasçıları Şerefli ailesine toplam 168 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etti. Bu kararın, aynı dava kapsamında AİHM’ye yollanacak 320 dosyaya da emsal oluşturacağı, böylelikle Türkiye’nin ödeyeceği tazminatın 55 milyon avroyu aşacağı öne sürüldü.
Hisarönü köylüleri ile Mihrişah Sultan Vakfı’nın mirasçıları Şerefli ailesinin 14 vârisi arasında, 1968 yılındaki kadastro çalışmalarıyla başlayan anlaşmazlık, 10 yıl sonra mahkemeye taşındı. Hisarönü’ndeki evler, tarlalar,  bahçeler ve turistik tesisleri içeren yaklaşık 70 bin dönümlük arazinin tapulu malları olduğunu savunan Şerefli ailesi ile köylüler birbirlerine karşılıklı davalar açtı.
321 dosya içinden köylü Ali Çetin’in açtığı dava ‘pilot’ olarak belirlenerek 1978’de Marmaris Kadastro Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Bu dava, 2001 yılında Ali Çetin lehine sonuçlandı. Diğer davaların da aynı şekilde sonuçlanmasıyla, geçen hafta düzenlenen törenle Hisarönü köylülerine tapuları dağıtıldı.
41 yıl süren anlaşmazlık ve 23 yıl boyunca devam eden hukuki sürecin ardından köylülerin yüzü gülerken, AİHM’den gelen karar şok etkisi yarattı. Köylülerle verdiği hukuk mücadelesini yitiren Şerefli ailesi ‘yargılamanın adil olarak makul sürede yapılmadığı’ gerekçesiyle 2002’de AİHM’ye gidip itirazda bulundu.
20 Ocak 2009’da kararını veren AİHM 2. Dairesi, kararında 23 yıl süren davada ‘makul süre’ geçerliliğine riayet edilmediğini belirtti. Böylece Türkiye, Şerefli ailesinin 14 vârisinin her birine 12’şer bin avro olmak üzere toplam 168 bin avro tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Emsal teşkil edecek
Şerefli ailesi avukatlarından Esin Yamaç, “Bu karar, diğer dosyalara da emsal teşkil edeceği için yeni tazminat kararlarının çıkmasını bekliyoruz. Yeni davalarla birlikte Türkiye’nin ödeyeceği tazminatın tutarı 55 milyon avroyu aşabilir” dedi.